Litecoin (LTC) Nedir, Litecoin Nasıl Satın Alınır?

0

Litecoin(nedir) piyasadaki en eski eski kripto paralardan biridir. Diğer kripto para birimleri gibi, blockchain teknolojisine dayanan küresel, dijital bir ödeme yöntemidir. Kripto para birimi 2011 yılında Charlie Lee tarafından kuruldu. Eski Google mühendisi, Bitcoin’den daha hafif ve bu nedenle günlük kullanım için daha uygun bir kripto para birimi oluşturmak istiyordu.

Eşler arası kripto para birimi, Bitcoin çekirdek istemcisinin bir dalıdır ve bu nedenle Bitcoin ile birçok benzerliği vardır. Ancak, platform farklı blockchain kullanıyor. Bu, daha hızlı bir işlem veya iletim hızı sağlar. Kripto para oluşturma ve aktarma yazılımı açık kaynaklıdır. Platform da tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip.

Piyasaya çıktığından beri, kripto para birimi istikrarlı bir büyüme yaşadı. Piyasa değeri 4,8 milyar ABD Doları ve cari fiyatı 78,37 ABD Doları ile piyasa değeri açısından 6’ncı sırada yer almaktadır. Piyasadaki en popüler kripto para birimlerinden biri olarak kabul edilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, performansı ile değil, aynı zamanda Bitcoin’e fonksiyonel yakınlığı ile de açıklanabilir.

Litecoin Nedir?

Kripto para piyasalarına 2011 yılının başında hızlı bir giriş yapan Litecoin, kripto para birimleri arasında oldukça popülerdir. Litecoin kripto para biriminin yaratıcısı Charlie Lee’dir. Charlie Lee, Bitcoin oluşumuna destek veren vizyona sahip bir Google çalışanıdır. Litecoin, farklı bir bakış açısına sahip para birimi olması nedeniyle öne çıkmış, kısa zamanda pek çok yatırımcı tarafından öne çıkarak popüler bir konuma ulaşabilmiştir.

Litecoin ( LTC) Nedir?

Litecoin Bitcoin’den farklı olarak gümüşün, daha ucuz ve günlük amaçlar için kullanımının daha uygun olduğunu düşünmektedir. Litecoin 7 Ekim 2011 yılının başlarında piyasaya sürülmüştür. Bitcoin Core işlemcisinin çatallanması ile ortaya çıkan bu para birimi 13 Ekim 2011 yılında hayata geçirilmiştir. Temel olarak Bitcoin gibi çalışma prensibine sahip olan bu para birimi, Bitcoin’de yer alan hataları ortadan kaldırmada başarılı olabilmiştir. Bu kripto para birimi herhangi bir merkeze bağlı olmamakla birlikte, açık kod yapısında blockchain sistemi ile oluşturulmuştur.

İlk altcoin olma özelliği taşıyan LTH, şu an bir milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahiptir. Bu altcoin sayesinde düşük işlem ücretleri ile para transferleri, yapılabilecektir. Bunun yanında Litecoin ile diğer kripto para birimine göre depolama imkanı sunulabilecektir. Litecoin’in en önemli özelliklerinden biri Bitcoin’e göre daha hızlı ve güvenli bir şekilde blockchain zinciri oluşturabilmesidir. Blok oluşturma işlemlerinin hızlı olması, işlemin daha kısa sürede onaylanmasına olanak sağlayacaktır.

Litecoin’in Avantajları Nelerdir?

Litecoin çalışma prensibi bakımından Bitcoin’le benzerlik göstermektedir. Ancak bu altcoinden farklı olarak bazı özelliklere de sahiptir. Bunlar arasında öne çıkan özellikler ise şunlardır;

  • Litecoin açık kodlu bir Blockchain zincirini benimsemiştir. Bunun için farklı bir algoritma kullanmaktadır.
  • Hızlı bir şekilde blok zinciri oluşturabileceği için, işlemler daha hızlı bir şekilde onaylanabilecektir.
  • Kullanılan algoritma sayesinde Litecoin madenciliği işlemleri kolay ve asgari düzeyde yerine getirilebilecektir.
  • Gönderim hızının yanı sıra Litecoin sayesinde yapılan tüm işlemler, oldukça düşük ücretlere tabiidir.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği, özel olarak tasarlanan ve ASIC adı verilen cihazlar üzerinden yapılabilmektedir. Kişisel bilgisayarlar üzerinden elde edilen kar oranı oldukça düşük olacağı için bu yöntem, tercih edilmemektedir. LTC madenciliği yapılırken tek başına ya da bir havuza dahil edilerek işlem yapılması gerekecektir. Havuz sistemlerinde çok sayıda madenci yüksek hash gücünde bloklar üretebilmektedir. Çünkü havuzlar program talimatlarını çoklu işlemler arasına bölecektir. Programın çalışma süresi bu yöntem ile önemli ölçüde azalacaktır. Bu nedenle LTC elde etme miktarı daha yüksek olabilecektir.

Litecoin Fiyat Endeksi: 1 Litecoin Kaç TL (LTC)

Litecoin Geleceği

Yatırımcılar Litecoin geleceği ne olacak konusunda oldukça meraklıdır. Özellikle Litecoin madenciliği sistemini kullanan yatırımcı sayısı günden güne artmaktadır. Bitcoin ile aynı çalışma prensibine sahip olan bu kripto para birimi, bakıldığında Bitcoin’e göre çok daha avantajlıdır.

Litecoin içinde barındırdığı teknolojiler ve sık sık yapılan güncellemeler sayesinde çıtasını giderek yükseltmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı analistlerin büyük bir kısmı uzun vadede Litecoin’in Bitcoin’i geçebileceğini düşünmektedir. Ancak bir kısmı ise Litecoin’in özellikle önümüzdeki sene içerisinde durağanlığını koruyacağı düşüncesini savunabilmektedir. 

Litecoin Kaç TL

Litecoin kaç TL sorusu piyasadaki gidişata bağlı olarak, değişiklik gösterebilmektedir. LTC artış yaşadıkça TL bakımından da değer kazanabilecekti.1 Litecoin 2,507.67 TL ve 201.82 Dolar’dır.  Son 24 saat içerisindeki veriler göz önünde bulundurulduğunda 1 LTC’nin 70.37 dolar seviyesinde olduğu görülebilecektir. 1 dolar ise piyasalarda şu sıralar 7.91 TL’ye denk gelmektedir. Buna göre yapılan hesaplamada 1 Litecoin kripto parasının 556.6267 TL olduğu sonucu ortaya çıkacaktır.

Litecoin Yorum

Litecoin yorum içerikleri göz önünde bulundurulduğunda analistlerin ikiye bölündüğü görülebiliyor. Bazı analistler yakın zamanda önemli bir yükseliş grafiği çizen Litecoin’in artışını giderek devam ettireceği görünüşünü savunuyor. Değişen piyasa koşulları LTC’ye olan talebinde giderek artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra arz miktarı taleple ters orantı olarak düşüş göstermektedir.

Analistlerin bir kısmı tüm bu verileri inceleyerek, LTC’nin giderek artış yaşayacağını öne sürmektedir. Ancak analistlerin diğer bir kısmı bu yükselişin, önemli bir düşüşün habercisi olduğunu ifade etmektedir. Bu analistlere göre önemli bir yükseliş gösteren LTC yakın zamanda ters grafik çizerek, ciddi düşüş yaşayacak.

Litecoin Grafik

Litecoin grafik verileri incelendiğinde ise şu sıralar dalgalanma sürecinde olduğu görülebiliyor. Yakın zamanda büyük bir yükseliş yaşayan LTC, bu yükselişinde kararlı duramayarak kısır bir döneme girdi. Şu sıralar 70.37 dolardan işlem gören LTC, bu değeri ile kripto para listesinde 6. Sırada yer alıyor. Grafiklerin geneline bakıldığında ise LTC’nin en düşüş seviyeyi 2015 Ocak ayında 1.11 dolar ile görmüş olduğu görülebiliyor. Bu altcoin en yüksek seviyesini ise 2017 yılının Aralık ayında 375.29 dolar ile yaşamıştır. Coinmarketcap verilerine göre LTC dolaşımda 66.063.148 seviyelerinde bulunuyor.

Litecoin Nasıl Alınır?

Litecoin, dünyanın işlem ve hacim bakımından en başarılı borsalarından biri olan Binance platformu üzerinden satın alınabilecektir. Bunun için ilk olarak kişilerin bakiyelerine TL ya da başka birimde para yüklemesi yapması gereklidir. Yükleme sonrasında yatırımcının LTC satın alabilmesi için Litecoin cüzdan oluşturulmalıdır.

Daha sonra Binance’nin sağ üst kısmından Al- Sat bölümüne giriş yaparak LTC’yi aratabilecektir. Çıkan ekran üzerinden LTC/USDT işlem çifti seçildikten sonra price bölümüne almak istenen fiyat, amount bölümüne ise alınmak istenen LTC miktarı girilmelidir. Bu adım tamamlandıktan sonra LTC alımı onaylanmış olacaktır. Yatırımcılar işlem sonrasında LTC cüzdan üzerinden kripto para birimlerini kontrol edebilecektir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.