Altcoin Haberleri

Lightning Network Hakkında Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

1. Lightning Network Nedir?

Lightning Network (Yıldırım Ağı) teknolojisi, Bitcoin blockchain ağına bağlı ve paralel bir ağ bağlantısıyla hızlı, güvenilir ve aşırı düşük bir işlem ücretleri binlerce bitcoinin transferini mümkün kılan bir yapıdır. Diğer önemli özelliklerinden biri ise bitcoin ağı saniyede 7 işlem yapmaktadır, bunun işlem sayısını arttırmaktadır.

2. Lightning Network’e Nasıl Dahil Olabilirim?

Lightning Network’e dahilolmak isterseniz ilk olarak yapmanız gereken Lightning Network uyumlu bir cüzdan oluşturmalısınız. Yalnızca Bitcoin ana block zincirine bağlanma özelliği bulunan Bitcoin cüzdanları ile Lightning Network ağı üzerinden işlem yapılamamaktadır.

3. Lightning Network’teki Bitcoin, Bitcoin Ana Zincirdeki Bitcoin’den Farklı Mı?

Farklı değildir. Lightning Cüzdanları birer Bitcoin cüzdanı olma özelliğindedir. Bitcoin cüzdanından Lightning cüzdanına Bitcoin transferi yaptığımızda, bu yapılan işlem Bitcoin blokzincire ağına yazılır. Yani, bu transferin gerçekleşmesi için işlem yeteri oradan madenci onayı alması ve ardından onaylanması gerekmektedir.

4. Lightning Network’te İşlemler Nasıl Gerçekleşir?

Lightning Network ta, ödeme işlemleri hızlı ve düşük fee karşılığında gerçekleştirmek için ilk olarak Ödeme Kanalları (Payment Channels) açılması gerekir. Sonrasında Ödeme kanallarına Bitcoin transfer ederek kanal içinde hızlıca ödemeler yapabilirsiniz.

5. Ödeme Kanalı Nedir?

Lightning Network Ödeme Kanalı, kanala bağlanan her hesabın, anında ve düşük işlem ücretleriyle Bitcoin transferi yapabildiği ödeme noktalarıdır. Lightning Network ağı üzerinde yatırımcı istediği kadar ödeme kanalı açıp düşük işlem karşılığında ödemelerini yapabilir.

6. Ödeme Kanalı’nda İşlemler Nasıl Gerçekleşir?

Ödeme Kanalı’nda işlem yapabilmek için öncelikle kanala abone olunması gerektedir. Abone olduktan sonra ödeme kanalına bitcoin transfer edip sonrasında işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

7. Kimler Ödeme Kanalı Oluşturabilir?

Lightning Network’e bağlanmış her yatırımcı ödeme kanalı oluşturabilmektedir.

8. Ödeme Kanalı’nda İşlem Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Ödeme Kanalında sabit bir işlem ücreti bulunmaz ama işlem ücretleri kanalı oluşturan sahibi tarafından belirlenmektedir. Ödeme kanalları içerisinde gerçekleşmiş işlemler için ana zincire yazılmadığında dolayı hiçbir şekilde madenci ücreti ödenmemektedir.

9.Lightning Network İşlemleri Ne Zaman Bitcoin Ana Zincire Aktarılır?

Lightning Network’te yapılan işlemler, Ödeme Kanalı kapandıktan sonra Bitcoin blokzincire aktarılmaktadır. Kanal içerisinden yapılan bütün işlemler ana zincire aktarılmadığından dolayı Bitcoin blokzincirde herhangi bir onaya ihtiyacı yoktur,kısaca bekleme olmaz.

10. Ödeme Kanalı Sahibi Ödeme Kanalı’nı Kapatırsa Ne Olur?

Ödeme Kanalı sahibi, kendi kararı ile ödeme kanalı kapatılırsa kanal için almış olduğu bitcoinleri kanala ödeme yapmış kişilere kendi yatırdığı bitcoin miktarını aldıkta sonra iade etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
reklam