Libra’yı Stablecoin Olarak Adlandırmayın

Facebook’un yeni para birimi açıklandığında insanlar hemen olarak adlandırmaya başladılar. Temelde bu bir yanlıştı. Çünkü STK’lar Fintech ve Silikon Vadisi ağırlıklı şirketler tarafından yönetilecek. Bununla birlikte ABD Doları, Japon Yeni e Euro da dahil olmak üzere birçok para birimi tarafından da desteklenecek.

Her ne kadar ilkel piyasa olarak adlandırılan kripto para piyasası dışına çıkmayı başarabilirse Libra çok daha fazla değer kazanabilir. Konsorsiyum fiyatları tehdit edebilecek herhangi bir dayanağın varlığının da gizlenmesi için çalışmalar yapıyor. Bütün bunları hepsi Libra’yı stablecoin yani istikrarlı bir kripto para birimi olarak tanımlamaya yetiyordu. Ama görünen o ki insanlar biraz yanıldılar.

Amerikan Doları da İstikrarlı Değil

Bir Facebook sözcüsü Libra’nın istikrarlı bir para birimi olmaması konusunda yaptığı açıklamada Amerikan Doları’nın da aslında istikrarlı bir para olmadığını söyledi. Nominal olarak fiyat aynı kalıyor ancak diğer para birimlerinin durumuna göre hareket eder.

Libra’yı Stablecoin Olarak Adlandırmayın

Libra’yı Stablecoin Olarak Adlandırmayın

Libra’yı sadece ikinci el ürün satın almak ya da arkadaşlar arasındaki para alışverişlerinde kullanacaklar için bu durum çok da önem arz etmiyor. Libra’nın kendi ekosistemi içinde işlem yapıldığı sürece hiçbir sorun olmayacaktır. Bu aynı zamanda “Mega” Facebook ekosistemi içerisinde de kalmak anlamına geliyor. Bir süre sonrada bütün kripto para işlemlerinin Facebook ekosistemi içinde ilerlediğini görmek hiç de uzak bir ihtimal olmayacak. İşte o zaman Libra’nın gerçekten istikrarlı ve güvenilir bir kripto para birimi olduğu daha iyi anlaşılacak.

Facebook’un Libra konusunda Twitter üzerinden yaptığı açıklamaları da unutmamak gerek. Bu açıklama dikkat edenler, açıklamalardaki küçük nüansları da fark ettiler. Çünkü bu açıklamalarda Libra’dan bir kripto para birimi olarak değil, bir “para birimi” olarak bahsedildi. Bu da aslında Libra’nın stablecoin olması konusundaki tartışmalar ortadan kaldırıyor.

Güncel Cardano fiyat analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Decrypt

Bir önceki yazımız olan ABD Kongre Üyesi Waters: Libra Projesi Durdurulmalı başlıklı makalemizde Kongre Üyesi Maxine Waters, Libra kullanılcak mı ve Libra preojesi erteleniyor mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın