Altcoin Haberleri

Libra Üzerindeki Işıklar Sönerken: Facebook Pay

] }

Facebook tarafından başlatılan ödeme hizmeti olan Facebook Pay, bu hafta ABD’li müşteriler için hizmete girecek. Servis, Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger ile entegre olacak. Libra, küresel düzenleyicilerin muhalefetiyle yüzleşmeye devam ediyor ve Facebook Pay 13 Kasım 2019’ta kapasitesinin neler olduğunu göstermeye başlayacak.

Öyle ya da böyle, Facebook, Facebook Pay’ın lansmanını yaparken, yapılan baskıların sadece kağıt üzerinde olduğuna karar vermişti. Kullanıcılar, Facebook arayüzü üzerinden veya herhangi bir uygulama üzerinden bu ödeme yöntemini seçebilirler. Gerçek zamanlı müşteri desteği ve detaylı ödeme geçmişi platformda mevcuttur ve kullanıcılar banka kartı veya PayPal ile hesaplarına para ekleyebilirler.

Arayüz testlerinin aylar önce bildirildiği ve bunun Libra’nın bir parçası olduğu varsayıldığı halde, Facebook Pay için önceden bir duyuru yapılmadı. Facebook, ödeme sektöründe kilit bir oyuncu olma konusunda önemsiz görünüyor ve Facebook Pay’ın hızlı bir şekilde yayınlanması sadece bunun kanıtı değil, aynı zamanda şirketin acil durum planları olduğunu da gösteriyor.

Libra, küresel finansal sistem için bir risk olarak algılanıyor ve bu nedenle, maruz kaldığı kınama saldırısının sona ermesini bekliyor. Son zamanlarda, Libra etrafında dönen dedikodular, Calibra’nın başkanı David Marcus’un projeye daha fazla açıklık getirmesiyle “özel kripto para biriminden”, “ödeme yöntemi” uygulaması üzerine döndü.

Libra Tartışmaları Sürerken Facebook Pay Hizmete Başlıyor

Facebook, ürün ve hizmet alanında kullanım için yeni bir ödeme çözümü olan Facebook Pay ‘ı başlatıyor. Facebook’un Marketplace & Commerce Başkan Yardımcısı Deborah Liu, ödeme çözümünün, sosyal medya devinin ürün sepetindeki ödeme deneyimini standartlaştırmak için tasarlandığını belirten bir basın açıklaması yaptı. Liu, Facebook Pay’in insanlara “Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’ta işlemleri tutarlı, güvenli ve rahat bir şekilde sonuçlandırmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Son çeyrek raporunda, Facebook, 2.8 milyar kişinin, şirketin ürünlerinden en az birini aylık olarak kullandığını bildirdi. Facebook’un ürünleri arasında birçok farklı türde işlem yapmak mümkün. Kullanıcılar hem Facebook hem de Instagram üzerinden alışveriş yapabilir, bağış yapabilir veya sadece birbirlerine para gönderebilirler. Hizmet, bu kullanıcı deneyimlerini kolaylaştırmayı amaçlamakta

Facebook Pay kullanmak için kullanıcıların sadece bir kez tercih ettikleri ödeme yöntemini girmeleri gerekir. Platform, kullanıcının tercih ettiği ödeme yöntemini öğrendiğinde, kullanıcının bir işlem başlattığında bu bilgileri tekrar girmesi gerekmez.

Ek olarak, kullanıcılar ödemenin nerede kullanılacağını da seçebilirler. Bu, Facebook etkinleştirilene kadar herhangi bir başvuruda ödeme çözümünü otomatik olarak etkinleştirmeyeceği anlamına gelir. Kullanıcıların bu yeni hizmet ile finansal aktivasyonları üzerinde tam kontrol ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak içindir.

Libra, Twitter’dan Destek Bulamadı

Tartışmaların odağındaki sosyal Medya devi Facebook’un kripto parası olan Libra, Twitter’dan da destek bulamadı. Piyasada tutunmaya çalışan ancak her geçen gün kan kaybetmeye devam eden sanal para, bir şirketin daha desteğini kaybetti. Sosyal Medya şirketlerinden Twitter CEO’su Jack Dorsey projeye destek vermeyeceklerini açıkladı.

Her geçen gün global firmaların desteğini kaybeden dijital paraya geçtiğimiz günlerde Mastercard, Visa, eBay ve Paypal gibi büyük firmalar destek vermeyeceklerini açıklamıştı. Desteğini çektiğini açıklayan son firma ise Twitter oldu. Açıklamayı şirketin CEO’su yaptı.

New York’ta düzenlenen bir etkinlikte konuşan CEO Jack Dorsey, Facebook’un Libra projesine kesinlikle katılmayacaklarının altını çizerek destek de vermeyeceklerini söyledi.  Etkinliğin ardından gazetecilere konuşan Dorsey aldıkları kararlarının gerekçelerini anlattı. Ünlü yöneticiye göre; internet üzerinden geliştirilen ve sanal ortamda tedavüle çıkarılan Facebook’un kripto parası Libra’nın standardı olmadığı gibi yasal dayanağı da yok. Bu nedenle piyasada tutunması ihtimali her geçen gün kaybolan Libra projesinden şirketlerden destek bulamıyor.

Geçtiğimiz günlerde ABD’li milletvekilleri Libra’nın yasal olmayan işlerde kullanılabileceğine dikkat çekerek uzak durmayı tercih ettiklerini açıklamıştı. Gittikçe çıkmaza giren proje hakkında Facebook’tan proje ve kripto paranın geleceği hakkında kamuoyuna açıklama yapması beklenirken, büyük şirketlerde bir bir desteğini çektiğini açıklıyor. Libra’dan desteğini son çeken şirkete göre uzak durulmasının en önemli sebeplerden birisi, yasal dayanağı olmaması ile birlikte herhangi bir standardının olmaması.

İsviçre Cumhurbaşkanı: Libra Şimdilik Başarısız Bir Proje

İsviçre Cumhurbaşkanı’na göre, projenin düzenleyiciler tarafından kabul edilebilmesi için Facebook’un Libra ‘sını destekleyen varlık sepetinin değişmesi gerekiyor. Reuters, 27 Aralık’ta İsviçre maliye bakanı ve Cumhurbaşkanı Ueli Maurer’in Libra’nın onaylanmayacağını, çünkü merkez bankalarının projenin arkasındaki para havuzunu kabul etmediklerini söyledi. Sonuç olarak: “Bu proje başarısız oldu.”

Bu ayın başlarında, Libra’nın teknik raporu, potansiyel bir çıkar çatışmasını ortadan kaldırmanın yanı sıra, bu yatırımcılara ödenecek temettüleri kaldırmak için güncellendi. Değişikliğin, varlığın güvenli olarak sınıflandırılmasını önlemek için getirildiği düşünülmektedir. Duyuru, bazı ABD’li milletvekillerinin, sabit paraları menkul kıymet olarak tanımlayan bir yasa tasarısına sponsor olması sonrasında geldi. Öte yandan Libra ‘nın bir meta olduğu konusunda ısrar ediyorlar.

Bu arada, önerilen Libra projesine karşı olan tek ülke ABD değil. Kasım ayında, Avrupa Birliği maliye bakanları tarafından tartışılacak bir taslak belge, Libra’nın gelişimini engellemenin bir seçenek olduğunu gösteriyor. Yine geçtiğimiz ay, Libra, projeyle ilgili düzenleyici kaygılarına rağmen, geliştirmenin 30 proje ve 51.000 işlemle geçtiğimiz iki ay boyunca test ağında oturum açtığını açıkladı.

Ryan Taylor Libra’nın 2020’de Başlamayacağını İddia Ediyor

Dünyanın en iyi kripto para birimlerinden olan Dash, 48 saat boyunca yaklaşık % 70’lik bir kazanç kaydettikten sonra son zamanlarda haberlerde yer almaya başladı. Eskiden ‘Darkcoin’ olarak bilinen Dash, kullanıcılara daha hızlı, şeffaf ve daha güvenli işlemler sunması için Bitcoin’den ayrıldı. Kısa süre önce yayınlanan bir podcast’te Dash Core Group CEO’su Ryan Taylor, kripto para biriminin sunduğu coinjoin karıştırma tekniği hakkında konuştu ve tekniğin aksi halde mevcut olmayan ek bir gizlilik seviyesi sağladığını da sözlerine ekledi.

Yakın tarihli bir raporda, Dash cüzdanlarının 2019’da Venezuela’da % 400’ün üzerinde büyüdüğünü de kaydetti. Ryan Taylor, ekonomik krizle mücadele eden gelişmekte olan ülkelerde, kripto para birimlerinin akıllı telefonlardan erişimi olmadığı için gerçekten bir alternatif olmayabilir. Ancak, Dash’in bunun için bir çözümü olduğunu iddia ederek,

“Venezuela dışında bir ekip, kişinin telefon numarasını kullanan ve barındırılan bir cüzdan olan “Dash Text” çözümü geliştirdi. Akıllı telefonu olmayanlar bir tüccara gitmek zorundalar. Onlara bir kod verilecek, müşteriler daha sonra kodu tüccara verecekler. İşlem böylece satıcı tarafından müşteri adına işlenecek.”

Ryan Taylor ayrıca, 2020’de Libra’nın yaklaşan lansmanı hakkında da şunları söyledi: “Libra, insanların çaresiz durumda oldukları ve bir alternatif aradıkları üçüncü dünya ülkeleri için belki yararlı olabilir. Ancak ben halan 2020 yılın içinde başlayacağını düşünmüyorum.”

Facebook Libra Birliği Önemli Bir Üyesini Daha Kaybetti

Facebook kripto projesi Libra, Vodafone’un Libra Birliğinden ayrılma kararını açıklayarak destekçilerinden birini daha kaybetti. Bu arada, büyük ekonomilerin merkez bankaları, özel kriptolara yanıt olarak devlet tarafından verilen dijital para birimlerini keşfetmek için bir koalisyon oluşturuyor.

BBC’ye göre, küresel telekom devi Vodafone, Facebook Libra Birliğinden son çıkan ortak. Projeden ayrılma kararı hakkında yorum yapan şirket sözcüsü şunları söyledi: En başından beri Vodafone’un arzusunun finansal anlamda projenin genişletilmesine gerçek bir katkıda bulunmak olduğunu söyledik. Bu hedefe tam olarak bağlıyız ve çabalarımızı [mobil ödeme platformu] M-Pesa’ya odaklayarak daha fazla katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz.

Vodafone’nun Facebook kripto projesinden ayrılma nedeninin başka bir şey olduğu belirtiliyor. M-Pesa zaten Doğu ve Güney Afrika’da popüler olan başarılı bir mobil para iletim sistemidir. Safaricom son zamanlarda Kaliforniya merkezli küresel havale sağlayıcısı Ria para ile bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, M-Pesa müşterilerinin dünya çapında 20’den fazla ülkeye ödeme göndermelerini sağlayacak.

Facebook Libra’nın Yeni Planı Truva Atıyla Çinle Mücade Etmek

Facebook’un kendi kripto para biriminin lansmanıyla ilgili planları, şirketin gizlilik ve kullanıcı verileriyle ilgili geçmişi nedeniyle çeşitli düzenleyicilerin dirençleriyle karşı karşıya kaldı. Bu durum son zamanlarda Facebook Libra Birliğinin çabalarının artmasına sebep oldu. Facebook hakkındaki bu şüpheler aslında, Cenevre merkezli Libra Birliğinden ayrılan Visa ve Mastercard gibi önemli üyeler için çok önemliydi.

Facebook Libra ‘nın amacı hakkında konuşmaya başladığında, söylemler sosyal medya platformunun kendi vizyonuna oldukça benziyordu. Libra, tıpkı Facebook’un İnternet’in kurtarıcı güçlerine erişimi olmayan milyonlara nasıl yardım ettiği gibi ‘bankasızlara’ yardım ederdi. Dünya Bankası’nın Global Findex Veritabanına göre, Çin, Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde büyük bir bankasız nüfus yaşıyor. Bu insanlar gelecek dijital para biriminin faydalanıcıları olabilir.

Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici kurumların bu kadar sert direnişiyle karşılaşmaya devam ederse, Facebook’un elinde Libra olan herkese hizmet etmesi zor olacaktır.

Yakın tarihli bir rapora göre, Facebook şimdi diğer Merkez Bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) ağında çalışmasına izin vererek yaklaşımını değiştirmeye çalışıyor. Facebook’a göre Libra kripto para birimi için tasarlanan dijital cüzdan Calibra, merkez bankaları tarafından desteklenen diğer para birimlerini saklamak için potansiyel olarak kullanılabilir.

ABD için kripto para birimi düzenlemeleri ve CBDC gelişimi açısından en büyük rakip Çin’dir. Facebook Libra Birliğinin kısa tarihi boyunca şirket, Çin’in çabalarını çeşitli şekillerde desteklemediğine işaret etti. Libra, ABD doları ve devlet tahvili, Euro, Singapur doları, İngiliz sterlini ve Japonya’nın yen’i gibi istikrarlı varlıklarla desteklenecek.

Libra, Çin’in Yuan’ını Librayı destekleyen istikrarlı varlık sepetine dahil etmeyi planlamıyor. Çin’in CBDC’sinin Calibra cüzdanı tarafından desteklenmesi olasılığı da oldukça düşük. Böyle bir hareket, ABD ve Avrupalı ​​düzenleyicilere de, Libra’nın Çin’in dijital varlık ekosistemindeki egemenliğine karşı bir anlatım. CBDC’yi serbest bıraktığında Çin ile rekabet sağlayabileceğini gösteren bir işaret olabilir.

Japonya, Merkez Bankası Destekli Dijital Para Birimleri  İçin Girişimlere Hazırlanıyor

2019 senesinin kuşkusuz en gözde konularından biri Merkez dijital para birimleri oldu.  Merkez Bankası dijital para birimlerine olan ilgi alakalı 2020 ‘de de devam ediyor. Sosyal medya platformu olan Facebook’un ‘Libra Sitaltablecoin’i’ ile Çin’in dijital para üzerinde önemli çalışmalar yapması diğer bir çok ülkeleri de bu alanda araştırma yapmaya yöneltti.

Japonya dijital para birimlerine merkez bankası desteğiyle gündeme oturan ülke olmuştu.Bu konu üzerine Japonya’nın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı yapmış olduğu bir açıklamada henüz böyle bir para çıkartamasalar da bu hususta incelemeler yapmak zorunda olduklarını söyledi. Henüz daha Japonya Merkez Bankası bu konuda bir atılımda bulunmadı ama bazı ülkelerin yaptığı çalışmalar Asya ülkelerini de bu konuda çalışmaya zorlayabilir.

Merkez Bankası Başkanının Yardımcısı  olan Masayoshi Amamiya  de bu konuyla ilgili  Reuters’la yapmış olduğu söyleşide şunları aktardı: “Teknik yenilikler çok hızlı yapılıyor. Dünyadaki  klasik ödeme sistemlerinin değişimesine bağlı olarak Japonya’da merkez bankası dijital para birimlerine olan ilgisi de hızlı bir şekilde yükseliş yaşanabilir. Japonya olarak değişimlere hazırlıklı olmalıyız.”

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Amamiya şuan için merkez bankası destekli olacak dijital para birimlerini piyasaya çıkarmayı düşünmediklerini ve hali hazırdaki potansiyel sorunların giderilmesinin gerektiğini belirtti. Söz konusu sorunlar da dijital para için duyulan güvenlik endişeleri ile bunların nasıl aşılacağı gibi temel problemler yer almakta. Bu konuda aslında bakarsak ülkenin şuan iktidar da olan  partisi   bir dijital yen istediklerini belirtmişti.Bu da  kısa bir zamanda Japonya’dan bir dijital para girişimi beklendiği anlamına geliyor.

Bitcoin Yükselişe Geçti: Son zamanların en üst seviyesinde

Bitcoin, kripto para ile temaslı yeni opsiyon işlemlerinin açılmasının bekleyişleri güçlendirmesi neticesi Kasım ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Dünyanın en devasa kripto parası olan Bitcoin Salı günü sabah saatlerinde, CME Group Inc. ‘nin Bitcoin vadelilerinde 54 opsiyonun işlemlerini başlatmasından sonra  yüzde 6.5 artarak  8,774 dolara kadar çıkmış bulunmaktadır.

Kripto paralardan meydana gelen tek sepeti seyreden Bloomberg Galaxy Kripto Endeksi, rakip kripto paralar Etheruem, XRP ve Litecoin altcoinleri de  yükselişler göstererek  yüzde 5 kadar artış sağladı. Singapur’da kripto Borsası olan Luno’nın iş geliştirme müdürü olan Vijay Ayyar, “Fiyatlar genel bağlamda yukarıya istikamette eğilim işaret ediyor ve CME’de yeni bir işlemler için büyük ihtimalle bunu destekledi,” diye konuştu ve Yatırımcıların fazlası bunun yeni tek yukarıya trend olma ihtimalini düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ayyar, “Son yükseliş ralli, Ağustos ayına kadar dayanan uzun aşağı hareketin sonrasında tek kırılma gibi görünüyor. Kazançlar, Bitcoin, ilk defa öncekine göre henüz yukarıda meydana gelen zirveyi işaret eden 9,500 dolar düzeyini kıramazsa, piyasaya volatil olarak kalmayı sürdürecek” şeklinde görüşünü bildirdi.

Bitcoin senenin ilk iki haftasında tahminen yüzde 20 oranında  yükseldi. Bitcoin, 2019’da Facebook Inc.’nin Libra kripto para projesi ile gelen iyimserlikle evvel yükselmiş, sonrasında bu projenin kuşkuları artırması ve henüz kesif tek denetlemeyi getirebileceği kaygıları ile düşerek dalgalı tek sene geçirmişti.

Gaming ve Facebook Pay

Her türlü alanda büyümeyi hedefleyen Facebook, oyun yayıncılığı alanında da harekete geçti ve 2019 yılını iyi sayılabilecek bir başarıyla kapattı. Görünen o ki şirketin başarılı olamadığı ve akıbetinin hala ne olacağının bilinmediği tek proje Libra projesi.

Oyun yayıncılığı son bir kaç yıldır oyun piyasasına damga vurdu. İnsanlar oynadıkları oyunları canlı yayın olarak yayınlayarak bundan ciddi paralar elde ediyorlar. Bu sektörde hala Twitch açık ara önde. Twitch’in saltanatının yıkılamayacağı pek çok kişi tarafından imkansız olarak görülüyor. Burada emsal alınan nokta ise Youtube. Youtube dahi Twitch’i şimdiye kadar Twitch’i bu konuda en ufak şekilde tehdit edemedi. Twitch’in bu konuda lider olmasının en büyük sebebi ise insanların canlı yayın sırasında yayını yapan kişiye bağış yapabilmeleri. Üstelik yapılan bağışlar bazen binlerce doları bulabiliyor. Aynı özelliği Youtube yavaş yavaş hayata geçirmeye başlasa da Twitch’in popülerliğinin yanına yaklaşamıyor.

facebook gaming 2019'da twitch karşısında başarılı oldu

Ancak Facebook 2019 yılında bu konuda gözle görülür bir ilerleme kaydetti ve Twitch’in pazar payından bir bölümünü kendi tarafına geçirmeyi başardı. Elbette arada yine de çok büyük bir fark var. Ancak en azından bu durum insanlara Facebook’un Twitch karşısında yavaş yavaş yükselişte olduğunu göstermesi için yeterli oldu.

WEF: Blockchain Projeleri 2020’de Başarılı Olmak İçin Ortak Çalışmalılar

Dünya Ekonomik Forumu WEF, 2020 yılında blockchain dünyası için tahminlerini ortaya koyuyor ve projelerin yapması gereken ilk şeyin birbiriyle iyi bir şekide geçinmek olduğunu söylüyor. “Küresel, bölgesel ve sanayi gündemlerini şekillendirmeye” yönelik bir STK olan Dünya Ekonomik Forumu, Perşembe günü blockchain dünyası için öngörülerini açıkladı. WEF 2019, blockchain hype’dan kaliteye bir geçiş gördü; Önümüzdeki yıl, “blockchain’in sosyal bir etkiye sahip olması için bir fırsat olduğu” üzerinde durdu.

Özellikle Dünya Ekonomik Forumu, merkezi olmayan finans (DeFi) ve “sentetik” merkez bankası dijital para birimleri ile finans sektöründe gerçekleşen “hibrit blok zincir modelleri ile daha fazla deneme yapılmasını” bekliyor. Kamu sektöründe akıllı sözleşmelerin kullanımının arttığını öngördü. Ancak, bir sorun var: Dünya Ekonomik Forumu “Projeler sadece yeterli yönetim ve işbirlikçi bir yaklaşım varsa başarılı olacak” dedi. 2019’da blockchain şirketleri tek bir şey düşünüyordu. Facebook liderliğindeki stabilcoin Libra 2019’da ortaya çıktı ve ilk başta daha doğmadan öldüğünü zaten ilan etti.

WEF, blockchain projelerinin başarılı olmak için ortaklıklar kurması gerektiğini öngörüyor. “Şirketlerin ilerlemeleri için birlikte gitmeleri gerektiği fikrini anlıyorlar” denildi.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu