Libra, merkez bankalarının işlemlerini yeniden düzenlemeye zorladı

İsveç Merkez Bankası Başkanı bugün yaptığı açıklamada, “Libra merkez bankalarının işlemlerini yeniden düzenlemeye zorladı” dedi.

Libra, merkez bankalarının işlemlerini yeniden düzenlemeye zorladı

Libra, merkez bankalarının işlemlerini yeniden düzenlemeye zorladı

Facebook’un dijital para birimi Libra, merkez bankalarının çalışmalarında reform yapmaya zorladı.

Bu, İsveç Merkez Bankası Başkanı Stefan Ingves tarafından regülatörün kendi dijital para birimini ihraç etme olasılığını araştırdığını belirtti.

CNBC ile yaptığı konuşmada, merkez bankalarının işlemleri ile ilgili düşündüren Libra’ya “inanılmaz derecede önemli bir katalizör olayı” dedi.

İsveç Merkez Bankası Başkanı Ingves, İsveç yurttaşlarının kullanması için uygun olan İsveç Kronu adlı bir ürün/hizmet üretmek istediğini dile getirdi. Başkan, “İşimi teknik olarak iyi yaparsam, sorunum yok. Ancak, 1668’de olduğu gibi 20 kilogramlık bakır madeni para üretmeye başlarsam, yakında operasyonları keseriz ”dedi.

Aynı zamanda, İsveç Merkez Bankası başkanı Libra’nın henüz herhangi bir engelle karşı karşıya olmadığına kesin gözüyle bakıyor.

Başkan Ingves, para konusunda bir gün her şeyin dijital hale geleceğini belirtti. “Ancak eski bir sorun var. Özel sektör parası ya da devlet parası…  Aslında bunlar birbirinin aynısı, ancak eğer tarih bize bir şey öğretirse, özel sektörden gelen tüm bu girişimler er ya da geç başarısız olur ”dedi.

Ayrıca, İsveç Merkez Bankası‘nın halihazırda nakit kullanımındaki keskin düşüş nedeniyle merkez bankasının dijital para birimini çıkarma olasılığını incelemekte olduğunu söyledi. Regülatör bu yıl pilot bir proje başlatabilir.

Libra’nın piyasaya sunulması sırasında kendi dijital para birimini geliştirme konusunda konuşan ilk merkez bankası olan İsveç regülatörünün olmadığını belirtmekte fayda var.

Temmuz ayında Çin Halk Bankası eski Başkanı Zhou Xiaochuan, dijital yuan gelişimini hızlandırmak için çağırıldı. Ağustos ayında, Çin merkez bankası temsilcileri, regülatörün kendi dijital para biriminin beş yıllık gelişimden sonra hazır olduğunu açıkladı.

Yorum Yok

Cevap bırakın