Libra Bir Kripto Para Mı ?

Facebook kripto para projesi Libra’yı çıkardığından beri projeye birçok yatırım yapıldı. Fakat bununla birlikte Libra konusunda endişeli olan çok fazla isim var. Özellikle kripto para topluluğunda Libra’nın Bitcoin gibi bir kripto para olmadığını söyleyen çok sayıda kişilerle karşılaşıyoruz.Herkesin söylediği gibi Libra ile Bitcoin arasında çok fazla fark var. Bitcoin tamamen bağımsız çalışırken Libra’yı kontrol eden çok sayıda şirket var. Bundan dolayı Libra ağında işlemler şirketler tarafından onaylanıp takibi yine bu şirketler tarafından yapılacak.

Bitcoin geliştiricilerinden olan Nick Szabo, Twitter’dan yaptığı açıklamada kripto paralarda bulunan dürüstlük ilkesiyle Libra’yı karşılaştırdı ve “ Libra bir kripto para mı ” sorusuna “ Libra kripto paralarla aynı yolda ilerleyen bebektir. ” dedi. Libra’nın whitepaper’ında sistemin çalışması ve Blockchain”a benzer altyapısıyla işlemlerin nasıl güvence altına alındığı açıklanmıştı.

Visa, Uber ve Paypal gibi şirketler, ağ üzerinde doğrulayıcı yetkilerinin olabilmesi adına projeye 10 milyon dolarlık bir ödeme yaptılar. Kısacası Libra işlemlerinin kontrolü merkezi birimlerde olacak. Kripto para terimi son on yılda oldukça şekil değiştirdi. Bitcoin, tek kripto parayken terim buna uygundu. Fakat altcoin’ler eklendikçe ve farklı özelliklere sahip olanlar çıktıkça kripto para terimi de şekil değiştirdi.Şirketler kendi kripto paralarını piyasaya sürdü, bunlar her ne kadar Bitcoin’in felsefesine uygun olmasa da hepsi kripto para olarak kabul
ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Fransa Facebook Libra’nın Kullanımını Yasaklamak İstiyor başlıklı makalemizde Fransa'nın Libra kullanımına karşı olması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın