Sıkça Sorulan Sorular

KYC ingilizce "Know Your Customer " cümlesinin kısaltılmış biçimidir. KYC Türkçeye " Müşterini Tanı" gerçek kimliğini tespit etmek yapılmıştır.

KYC, terörizm, yolsuzluk veya kara para aklama ile ilgili kişilerle ticari ilişkiler kurmaktan kaçınmak için bir dizi kontrolün uygulandığı bir müşterinin kimliğinin belirlenmesi ve doğrulanması sürecine denilmektedir.

Coin HaberleriNedir?

KYC Nedir? KYC Ne Demek?

KYC Nedir? KYC ingilizce “Know Your Customer ” cümlesinin kısaltılmış biçimidir. KYC Türkçeye ” Müşterini Tanı” gerçek kimliğini tespit etmek yapılmıştır. Yasal düzenleyiciler dolandırılıcığı önleme, Terörü finanse etmeye karşı geliştirdiği ve zorunlu kıldığı bir durumdur.

KYC formunda yer alan bilgiler nelerdir?

 

Ad soyad

İkamet adresi

Vatandaşlık

Doğum tarihi

Resmi kimlik numarası (Ehliyet, pasaport, kimlik kartı)

Sosyal güvenlik numarası veya vergi kimlik numarası

Banka bildirimi

Yardımcı fatura

Banka kartı fotoğraf (fon için gerekirse)

 

KYC Faydaları Nelerdir?

  • Riski en aza indirmek için müşterilerin, tüzel kişilerin faydalı sahiplerinin ve finansal anlaşmalarının daha iyi anlaşılır hale getirir
  • Daha Güvenli Müşteri Durum Tespiti
  • Düzenleyici kurum ile müşteri kimliğini kontrol eder ve verileri paylaşır
  • Dolandırıcılıklar önlenir
  • Yasadışı eylemler önlenir
blank
KYC NEDİR?

KYC SÜRECİ NASIL ÇALIŞIR?

KYC, terörizm, yolsuzluk veya kara para aklama ile ilgili kişilerle ticari ilişkiler kurmaktan kaçınmak için bir dizi kontrolün uygulandığı bir müşterinin kimliğinin belirlenmesi ve doğrulanması sürecine denilmektedir.

KYC süreci , müşterinin aslında söylediği kişi olduğunu doğrulamak ve ona ihtiyaç duyduğu hizmetlere veya ürünlere erişmesini sağlama sürecidir. 

 

EKYC nedir?

Hindistan’da Elektronik Müşterinizi Tanıyın yada Elektronik Müşterinizi Tanıyın veya eKYC , müşterinin kimliğinin ve adresinin Aadhaar kimlik doğrulaması yoluyla elektronik olarak doğrulandığı bir süreçtir. Aadhaar, Hindistan’ın ulusal biyometrik eID şemasıdır.

eKYC ayrıca kimliklerden (OCR modu) bilgilerin alınmasını, fiziksel olarak var olan devlet tarafından verilen akıllı kimliklerden (çipli) dijital verilerin çıkarılmasını veya çevrimiçi kimlik doğrulaması için sertifikalı dijital kimliklerin ve yüz tanımanın kullanımını ifade eder. 

KYC kripto para birimi borsaları için ne anlama geliyor?


Kripto para piyasasının  büyümesiyle birlikte kripto paralara olan artan talep artışı yaşanmıştır. Kripto para borsaları yasadışı işlemlere karşı önlem almak için KYC doğrulaması yapmaktadır.

Ulusal para birimleri ile alınan kripto para birimlerinin alım satım yapıldığı borsalarda bu önlemlerin alınması zorunludur.

KYC Neden Önemli?

KYC önemlidir, bunun temel sebebi işlemi yapacak kişinin gerçek kişi olmasını sağlamaktır. Hesaplardan sahtekarlık ve para aklama sorunu yaşanıyordu. Bireylerin kimliğini sağlayarak sahtekarlığı önlemeye yardımcı olur. Müşterinizi Tanıyın uygulaması yıllardır kullanılan ve moda olan bir durumdur. Bu bir zorunluluktur ve kişi hesap açmak istiyorsa, bu doğrulamayı yapmalıdır. KYC uyumu olmadan bir hesap yada yatırım fonu hesabı açmak mümkün değildir.

 

 

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.