Kripto Paraların İspatı ( varlığı ) Var mı ?

Blockchain programları ve ek geniş bir kullanım alanı vardır. Aslında, bu teknolojinin yıkıcı potansiyeli o kadar büyük ki, bir şeylerin kaydını tutmanın ve daha birçok şeyin değişme şekline bağlı. Hemen hemen her şeye uygulanabilir.

Bu kullanımlardan biri, herhangi bir belgeyi bilinen genel dağıtılmış deftere Blockchain’e (imitasyon) kaydetme şansıdır. Varoluş kanıtı (PoE) bir süredir buradadır ve herhangi bir kayıt veya belgenin kamusal kanıtı ve doğruluğu söz konusu olduğunda oldukça kullanışlı bir araç haline gelmiştir, çünkü bugün bile bir e-posta veya imzalı bir mesaj bazen bir şeyi kanıtlamak için yeterli olmayabilir. .

Varlık kanıtı sadece bir şeylerin karmaşasını almak ve bu karmaşayı Blockchain’de saklamaktır. Blockchain onaylanan tüm işlemleri sakladığı ve tüm karmaların benzersiz olduğu için, işlem onaylandıktan sonra, belirli bir belgenin varlığını kanıtlamak için tekrar referans alınabilir.

Zaman damgası

Basitçe Blockchain kayıt ve zaman damgası işlemiyle, PoE herhangi bir belge için çevrimiçi dağıtılmış bir varoluş kanıtını anonim ve güvenli bir şekilde saklamak isteyen herkese sağlar. Belgeler merkezi bir veritabanında veya Bitcoin Blockchain’de depolanmaz, bu nedenle tüm veriler gizli kalır. Saklanan tüm dosya, belgenin gönderildiği zamana bağlı olarak dosyanın şifreli bir özetidir. Bu, insanların belirli bilgileri Bitcoin ağına dayalı merkezi olmayan bir sertifikayla, verileri veya sahibini ifşa etmeden birine ait olduğunu herkese açık bir şekilde kanıtlamalarını sağlayan çevrimiçi bir hizmettir.

Sözleşmeler, her iki tarafın imzalandıkları zaman kanıtlamak için dijital imzaları ile birlikte zaman damgası olabilir. Güvenilir zaman damgası, bir belgeyi, bazı bilgileri veya belirli bir zamanda, belirli bir zamanda, bir şekilde düzenlenemeyen bir dosyayı kanıtlamanızı sağlar. Düzeltme ağacınızın karmasını zaman damgasıyla yazılımınızın belirli bir zamanda belirli bir revizyonunu geliştirmiş olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz. Tek bir otoriteye bağımlı değilsin. Geleneksel olarak, güvenilir zaman damgaları, veri bozulmasına ve kurcalamaya eğilimli TSA (Güvenli Zaman Damgası) adı verilen güvenilir üçüncü taraflarca yayınlanır. Bitcoin Blockchain’de, zaman damgamız dünyanın her yerinde güvenli bir şekilde saklanır ve kurcalanması çok daha zordur.

Varlık İspatının ortak kullanımları

İnsanlar sindirimi halka açık bir şekilde ortaya koyabilirler ve çatışmanın ortaya çıkması halinde, sindirimi yaratan verilere sahip olduklarını kanıtlayabilirler. Varlık kanıtı, telif hakkıyla korunan materyaller, patentler vb. İçin kullanışlıdır. Bir kişi belli bir zamanda belirli bir veriyi kanıtlayabilir. Belge ispatını saklamak için Bitcoin Blockchain’i kullandığımız için, herkes bir belgenin varlığını merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan tasdik edebilir. Tüm bitcoin ağının hesaplama gücü verilerinizi onaylamak için kullanılır.

PoE’nin ortak kullanımlarından bazıları şunlardır:

  • Gerçek verileri açığa çıkarmadan veri sahipliği gösterir.
  • Belge zaman damgası.
  • Sahipliği ve Tapu transferini kanıtlama
  • Varlık gerçekleşme
  • Belge bütünlüğünü denetleme

Bir kişi kendi dokümanı için bir kanıt saklar ve daha sonra yeniden yüklerse, sistem yalnızca tamamen ve tamamen aynı belgeye sahipse tanır. En ufak bir değişiklik ve Blockchain farklı olduğunu kabul eder. Bu, kullanıcıya sertifikalı verilerin değiştirilememesi için gereken güvenliği sağlar.

Varlık ile ilgili projelerin kanıtı:

Varlık İspatına ithaf edilen kripto-para birimi ekosisteminde birkaç proje var. Liste feryat en önemlilerini içerir:

Teknik vakıflar

Esasen, internette bir noter kamu hizmetidir; bu, insanların bir belgenin belirli bir zamanda var olduğunu doğrulamasına izin vermek için Bitcoin’in dağıtılmış hesaplama gücünü kullanmanın ucuz bir yoludur.

Algoritmalar, bir veri parçasını temsil eden bir özet veya şifreleme dizesi oluşturmak için kullanılabilir. Karma işlevi tarafından oluşturulan özet, bir belgenin özelliklerine dayanır. Sindirimleri hesaplamak için kullanılan veriler aynı olmadıkça iki sindirim aynı olmaz.

Belge, Bitcoin Blockchain’deki SHA256 özetini yerleştirerek onaylanmıştır. Bu, bir OP_RETURN komut dosyası üzerinden karma kodlayan / içeren özel bir Bitcoin işlemi oluşturularak yapılır. Bu, işlem çıktısını pro-mansal olarak mümkün olmayan bir şekilde işaretleyen ve az miktarda verinin eklenmesine olanak tanıyan bir Bitcoin komut dosyası opodudur. Bu bizim durumumuzda belgenin hash’idir, ayrıca tüm işlemlerimizi tanımlamak için bir işaretleyicidir.

Zaman damgası yapmak istediğiniz verileri toplayıp Bitcoin adresine çevirmek mümkündür. Küçük bir ödeme yaparak (bir satoshi veya 0.00000001 BTC), ödeme, ödeme yaptığınız adresle birlikte Blockchain’de saklanır.

Yalnızca karma, Bitcoin Blockchain’de depolandığından, sakladığınız verileri kimseye söyleyemezsiniz, ancak önceden alınmış veriler verildiğinde, verilerin bu adrese yapılan ödemeyi içeren bloktan önce oluşturulduğunu kanıtlayabilirsiniz.

İşlem teyit edildikten sonra, belge en azından işlem teyit edildiği zaman kadar erken bir zamanda belgelenir ve kanıtlanır. Dokümanın Blockchain’e girdiği tarihte var olmamış olsaydı, sindirimini işlemin içine gömmek imkansız olurdu. Bunun nedeni, hash fonksiyonunun görüntü öncesi ikinci dirençli olma özelliğidir. Bazı karmaları gömmek ve daha sonra hash ile eşleştirmek için gelecekteki bir belgeyi uyarlamak da imkansız. Bu nedenle, Bitcoin Blockchain, belgenin oluşturduğu işlemi onayladıktan sonra, varlığının, güvene ihtiyaç duyulmadan, kalıcı olarak kanıtlandığı kanıtlanmıştır. Blockchain’deki bir işlemin varlığı, belgenin işlemin bir bloğa dahil edildiği zamanda var olduğunu kanıtlar.

Bitcoin ağını kullanmanın avantajları

Temel avantajlar anonimlik, mahremiyet ve üçüncü şahıslar veya hükümetler tarafından silinemeyen veya değiştirilemeyen merkezi olmayan bir kanıttır. Belgenizin varlığı, bu sitenin güvenliği ihlal edilmiş olsa bile, Blockchain tarafından kalıcı olarak doğrulanır. Bu nedenle, herhangi bir merkezi otoriteye güvenmeniz gerekmez. Önceki tüm veri sıkıştırma zamanlarında çözüm bu özgürlüğün eksikliği.

Anonim. Kimse kim olduğunu, hangi verileri kaydettiğinizin veya hatta bir zaman damgasını vurduğunuzu bilmez.

Bu gerçekten çok ucuz. İşlem ücretleri de dahil olmak üzere, cari oranlarda), yaklaşık 5 sent maliyeti. Ücret olmadan bir işlem yapabilir ve maliyeti yüzde 0,00000116’ya indirebilirsin. Bununla birlikte, zaman damgayı bilişim kaynaklarını kullanarak doğrulayan madencileri desteklemek için ücret ödemek önemle tavsiye edilir.

Müzisyenler ve diğer dijital sanat üreticileri de çalışmalarını oluşturduklarında kanıtlayabilirler.

Fikirleri üçüncü taraflarla paylaşmadan önce, girişimciler olası uyuşmazlıkların çözümüne yardımcı olmak için bilgilerin paylaşıldığı gerçeğinin yanı sıra onlarla paylaşılmak üzere olan bilgileri de zamanlayabilirler.

Blockchain için daha fazla uygulama için muazzam bir potansiyel var ve şu anda bu “geleceğin İnterneti Devrimi ” ile hayata geçirilecek bu uygulamaların birçoğu geliştiriliyor . Varoluş kanıtı, o gün geldiğinde kesinlikle yararlılığını görecektir.

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status