Kripto Paralara Eleştirel Bakış !

Evet,artık kripto para eleştirisi yapma zamanı gelmiştir,Eleştirideki temel amaç alternatif ödeme aracı  ve  geleneksel paralara alternatif olma ihtimalinin her geçen gün zayıflaması.

Başta olmak üzere diğer altcoinler muazzam bir teknolojisinin meyveleridir. blok zincirde kişisel verilerin daha korunaklı olması , uluslararası para transfer ücretini ve transfer süresini azaltması ,insanların yaşamlarını kolaylaştırması ( akıllı teknolojilerde kullanılması ıota gibi) bunlar kripto paraları cazip kılan başlıca etkenlerin başında gelmektedir.

Kripto paralar uzun süredir ayı piyasasında,eski zamanlardaki gibi büyük sıçramalar yapamamaktadır.Bunun başlıca sebebi piyasadaki nakit rezervin azalmasıdır.Aslında faal olarak kullanılan paralara bu denli bağlı olup onlara karşı nasıl alternatif olabilir , bu kısmı biraz muamma. borsası uzun zamandır , grafiksel yorum yapıp alım satım yapma durumunu kaybetti.Bu aslında olumsuz bir olgudur.

Çünkü piyasanın  manipülasyona açık olduğunun belirtisidir.Kripto Paralar halkın gözünde robin hood gibidir.Ani sıçramalarla kısa yoldan kar elde etme düşüncesi vardır.Bu durumda para babalarının iştahı kabartıp piyasaya yüksek paralar sokup bitcoin’in  fiyatını ani yükseltip parasını katlamaktır.Bu bahsettiğim durum son 5 6 aydır olan sürecin özetidir.Nasıl dünya’nın %1 lik kesimi olan bazı ailelerin geri kalan % 99 dan daha çok sermaye sahip oluşu durumu kripto para piyasasında vardır.Bazı dolar milyarderlerin elinde  1300 bitcoin ( mx.gox örneği ile açıklıyorum)

var, ani satışları ve alışları piyasayı alt üst etmektedir.

Burda sorulması gereken soru şu dur ?

Sonuç aynı ise rol modellerin ne önemi vardır ?.Piyasalar yine bir takım burjuvazilerin elinde ise kripto paraların akıllı teknoloji kullanımı dışında ne gibi yararı vardır.Sosyal medyalarda büyük bir mucize imiş gibi lanse edilmesinden müzdaribiz.

internetin keşfinden sonraki en büyük teknolojik gelişme olduğu büyük kesim tarafından kabul edilmektedir.Lakin kar elde etmek amacından kurtarılmalıdır. Blockchain bir takım zümrelerin elinden kurtarılmalı  ve ya acilen alternatif bir coin oluşturulmalı ve amacının dışına çıkarılmamalıdır.Aslında bakarsak tek sorun amacı dışında kullanılması doğasını bozmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Güvenilir mi ? başlıklı makalemizde bitcoin, bitcoinlekazan ve Blockhain hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın