Kripto Para Platformları Üzerinde Hatalar Tespit Edildi

Kripto para sektörü inanılmaz bir büyüme içinde. Hayal edilmesi bile güç olan bu kadar paranın döndüğü bir sektörde de hataya fazla yer olmaması gerekiyor. Oluşabilecek en ufak hata bile insanların servetlerini kaybetmeleri anlamına geliyor. Siber güvenlik firması Hard Fork için çalışan bir grup hacker geçtiğimiz günlerde Blockchain ve kripto para platformları üzerinde sürdürdükleri araştırmalar sonucunda tam 40 adet hata tespit etti. Her ne kadar ilk başta ciddi sorun gibi görünmeseler de aslında olay hiç de öyle değil.

13 Blockchain ve kripto para şirketi üzerinde yapılan incelemede 43 adet rapor hazırlandı. Bu platformlar arasında Coinbase, EOS geliştiricisi Blockone, Tezos, Brave ve Monero da var. Kripto para platformları içinde en çok hatanın bulunduğu şirket ise E-sporlar üzerine oyun oynanabilen platform olan Unikoin. Platform üzerinde yapılan araştırma da tam 12 adet hata tespit edildi. Unikoin’i Omise 6 ve EOS geliştiricisi 5 hata ile takip etti. Bunları ise Coinbase, Crypto.com, Electroneum ve Brave şirketleri takip etti. Bu şirketlere ait de birer hata bulundu.

Kripto Para Platformları Üzerinde Hatalar Tespit Edildi

Kripto Para Platformları Üzerinde Hatalar Tespit Edildi

Hackerlar Ödül Kazandılar

Hackerlık ilk başta kötü kulağa kötü bir şey gibi gelse de bazı durumlarda şirketlerin yararına da çalışabiliyorlar. Hackerların yaptıkları bu son çalışma ile toplamda 23 Bin dolar ödül kazandıklarını söylemek lazım. Şirketler bazı durumlarda kendi hatalarını bulunan hackerlara bu şekilde ödüller verebiliyorlar. Bunun sebebi ise hackerların aslında şirketlerin açıklarını bularak onları sistemlerini daha güvenli bir hale getirmek için uyarmaları. Geçmişte yapılan hacker testlerinde EOS en çok hata bulunan şirket olduğu için aynı zamanda en çok ödül dağıtan firma olurdu. Bu sefer ise Tendermint toplamda 8500 dolarlık ödül verdi ve bu konuda birinci sırayı aldı.

İLGİLİ HABER:  Turing Ödülü Sahibi Jim Gray, Satoshi Nakamoto mu?

Kripto para platformları kendi sistemlerindeki hataların ne olduklarını güvenlik sebebiyle paylaşmayı tercih etmiyorlar. Bu yüzden yapılan açıklamaların detayları da bilinmiyor. Dağıtılan ödül miktarlarına bakıldığında hataların önemli olmadıkları kanısına ulaşılabilir. Bir başka deyişle ortaya çıkarılan hatalar ne kadar büyükse dağıtılan ödüller de o kadar fazla olmakta.

Kripto para baharı müjdesi hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }