Kripto Para Madenciliği Biter mi?

uzunca bir süredir yapılmakta. Özellikle Bitcoin’in 2017 yılındaki zirvesinden sonra insanların madenciliği olan ilgisi çok daha fazla arttı. Geçmişte insanları madencilik yaparak çok yüksek paralar kazandılar ancak durum şu anda böyle değil.

Kripto para madenciliği yapmak için özellikli bilgisayarlara ihtiyaç duyulmakta. Çünkü bu bilgisayarlar üzerinde aralıksız işlem yaparak Bitcoin çıkartılmakta. Yapılan bu işlemlerin çoğu da ekran kartları üzerinde yapılıyor. Durum böyle olunca madencilik için kurulan bir sistem üzerinde onlarca ekran kartı bulunmakta. Madencilik yapan insanların şikâyet ettikleri en büyük nokta ise elektrik faturaları. Özellikle evinde bu işi yapanlar için faturalar büyük bir sorun teşkil ediyor. Çünkü madencilik yapılan bilgisayarlar hem aralıksız çalışıyorlar hem de yüksek elektrik çekiyorlar. Dünya üzerinde bu işi yapan büyük şirketler ise tesislerini genellikle Çin gibi elektrik fiyatlarının düşük olduğu ülkelerde kuruyorlar.

Kripto Para Madenciliği Biter mi?

Kripto Para Madenciliği Biter mi?

Kripto Para Madenciliğine Ülkelerin Yaklaşımları

Halen pek çok ülkede kripto para madenciliği yasallaşmamış bir durumda. Bunun anlamı kişilerin haksız kazanç sağlamaları demek. Madenciliğe karşı çıkan devletler olduğu gibi yavaş yavaş bunu desteklemeye başlayan devletler de ortaya çıkmaya başladı. Bilindiği gibi Bitcoin aslında belli bir sınırı olan bir kripto para. Bir başka deyişle tüm Bitcoinler üretildiği zaman artık sadece piyasada var olan Bitcoinler ile işlem yapılabilecek. Bu da aslında Bitcoin madenciliğinin de bir noktada biteceğini bizlere göstermekte. Madencilik bittiğinde ise dünya üzerinde kurulan devasa madencilik tesisleri ve evlerde kurulan mikro tesisler bir anda işe yaramaz bir hal alacak. Tüm Bitcoinlerin ne zaman çıkarılmış olacağı ile ilgili olarak çeşitli öngörüler var. Şu anda madenciliğin neredeyse tamamına yakını Bitcoin üzerine yoğunlaşmış olsa da zamanla diğer kripto paralar için de madencilik düşünülebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kripto Para Birimi Planı TBMM’de Kabul Edildi ! başlıklı makalemizde bitcoin, kriptopara ve TBMM hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın