] }
Altcoin

Ülkelerin Kripto Paraya Bakışı: Kullananlar ve Reddedenler

Kripto para kullanımı artık dünyada kabul gördü. Ancak kabul görmesine rağmen bunu resmi olarak açıklayan hükumet sayısı oldukça az. Kripto para kullanan ülkeler genellikle ekonomisi daha güçlü ve dijital para kullanımının normal para kullanılmasının önüne geçemeyecek ülkeler. Bununla birlikte geleceğini kripto paraya bağlamış Venezuela gibi ülkeler de var.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto para kullanan ülkelerin başında İngiltere geliyor. Avrupa Birliğinden ayrılma kararı alan ülkede Bitcoin ile yapılan alışverişlerden katma değer vergisi kesilmekte. Bu bile başlı başına kripto paranın resmi olarak kabul gördüğüne işaret.

Tamamen kripto para kullanılmasına geçmek isteyen ülkelerin başında Danimarka geliyor. Şu anda resmi olarak kripto paralar kullanılsa da nakit para kullanımına son verilmesi yönünde çalışmalar devam ediyor. Ancak bir kesin Euro kullanılmasına da devem edilmesini savunmakta.

Bankacılık ve sağlık sektöründe Estonya kripto para kullanan ülkeler arasında. Bu küçük ülkede geçtiğimiz yıllarda blockchain tabanlı bir elektronik oylama dahi yapıldı. İnsanlar evlerinden çıkmadan oylarını kullandılar.

Amerika: Serbest ve Geliştirmeye Açık

Dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri de kripto para kullanan ülkelerden. Özellikle bitcoin ile yapılan işlemlerden devlet vergi alıyor. Buna rağmen halk İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin önemli bir bölümünde bitcoin kullanmayı tercih ediyor. Amerika merkezli pek çok online mağaza da kripto para ile ödeme sistemlerini aktif hale getirmiş durumda.

Bitcoin hakkında en ümit vaat eden ülkelerin başında Finlandiya geliyor. Yaşam kalitesinin son derece yüksek olduğu ülkede bitcoin kullananlardan herhangi bir vergi alınmamakta ve insanları bu sayede bitcoin kullanmaya teşvik edilmekte. Bu ülkelerin yanında Avustralya, Japonya, Güney Kore, Hollanda, İsveç, Kanada ve Rusya da resmi olarak kripto para kullanan ülkeler arasında yer alıyorlar.

Çin: Mesafeli ve Baskıcı

Çin Merkez Bankası Müdür Yardımcısı, hükümetin kripto para birimlerine uyguladığı baskıyı devam ettirmesi ve sanal para birimlerinin merkezileştirilmiş ticaretini yasaklamaları gerektiğini söyledi. Güney Kore’nin kripto para piyasalarına uyguladığı yeni düzenlemeler kapsamında kripto para birimlerine getirdiği işlem yasağı, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri olmak üzere piyasada gözle görülür bir düşüşe sebep oldu.

Kripto para piyasasının belirleyicisi Bitcoin, yüzde 18’lik düşüşle 11 bin dolardan işlem görürken, Bticoin’in en büyük rakibi Etherum’da yüzde 23’lük ve Ripple’da yüzde 33’lük bir düşüş yaşandı. En büyük ilk üç kripto para biriminde gözlemlenen bu düşüş, yatırımcıların sahip olduğu kripto para birimlerini ellerinden çıkarmasına neden oluyor.

Güney Kore’nin kripto para birimleri işlemlerini yasaklamasının ardından Güney Kore Ekonomi Bakanı Kim Dong-yeon yerel bir radyo istasyonuna verdiği röportajda, kripto para birimleri işlemlerinin yasaklanmasının “ellerinde olan bir seçenek” olduğunu söyledi.

Güney Kore’nin açıklamalarının ardından Çin Merkez Bankası Müdür Yardımcısı Pan Gongsheng, hükümetin kripto para birimlerine uyguladığı baskıyı devam ettirmesi ve Bitcoin’in yanı sıra ilgili hizmetleri sağlayan kişiler ve işletmeler de dahil olmak üzere sanal para birimlerinin merkezileştirilmiş ticaretini yasaklamaları gerektiğini söyledi.

Açıklamaların ardından dokuz kripto para birimi piyasadan çekilirken 1441 kripto para biriminin oluşturduğu kripto para piyasası hacmi 525 milyar dolara geriledi ve kripto para piyasasının en büyük birimi Bitcoin hafif toparlanmayla yüzde 15’in üzerindeki kayıplarını yüzde 14.72’ye çekti ve 11 bin 324 dolardan işlem gördü. Bitocin kripto para piyasasının yüzde 35.9’unu oluştururken piyasadaki 24 saatlik işlem hacmi 60 milyar odlar olarak hesaplandı.

Piyasadaki  en büyük dört kripto para birimlerindeki değişimler ise şöyle; Ethereum yüzde 17.80, Ripple yüzde 23.64, Bitcoin Cash yüzde 21.15 ve Cardano yüzde 18.82 düştü.

Çin Bankacılık Düzenleme Komisyonu’nun (CBRC) analistleri, ülkedeki ICO yasağının iptal edilebileceğine inanıyor , sadece durumu izlemeyi sağlayacak yetkin mevzuat geliştirmelidir. Örneğin, dijital para ve bunlardan gelen tüm türevler finansal hizmetler olarak düşünülebilir.

Komisyon temsilcilerinin görüşüne göre, kripto para birimleri , İCO ve döviz işlemleri ile yapılan işlemler, uygun mali düzenleyici çerçeveye yerleştirilmeli ve lisanslı gerekçelerle gerçekleştirilmelidir.

Belge, yasal durumun yalnızca ICO ve kripto para birimlerini değil, aynı zamanda dijital işlemlerle ilgili hizmetleri de içerdiğini belirtmektedir. Daha önce, Çin yetkilileri piyasa katılımcılarını lisanslama olasılığından bahsetmedi.

Orta Krallık’ta, belirteçlerin ana yeri ve dijital para ticareti geçen yıl yasaklandı. Merkez Bankası, ekonomik istikrarı tehdit ettiği iddia edilen bu alandaki durumu sıkı bir şekilde kontrol etme niyetindedir. Buna ek olarak, Çin’den, faaliyetleri için daha uygun bir yer arayan madencileri başka ülkelere geçiş yapmıştır.

İngiltere: İş Dünyası Çok Hevesli

Teknoloji  şirketi Citrix’in resmi bloguna göre, İngiliz işletmelerinin yüzde 50’sinin kripto para birimi satın aldığını ancak sadece yüzde 7’sinin Bitcoin’e (BTC) yatırım yaptığını gösteren bir anket çalışmasını yayınladı.

Araştırmada 250 ya da daha fazla çalışanı bulunan 750 İngiliz şirketi incelendi. Ankete katılan işletmeler ortalama 24 BTC’ye sahip olduklarını bildirdiler, bu da şuanki Bitcoin değerine göre yaklaşık 240.000 dolara denk geliyor.

Anket yapılan tüm işletmelerin yüzde 93’ü kripto para yatırımlarının Bitcoin’den farklı diğer kripto paralar olduğunu söyledi.İşletmelerin yüzde 53’ü Litecoin (LTC), yüzde 43’ü Ethereum (ETH), yüzde 33’ü Ripple (XRP) ve yüzde 29’u Dash’a yatırım yapıyor.

Anket yapılan işletmelerin yüzde 40’ı banka ödemesi yapmak için kripto paraları kullanıyor, yüzde 32’si çalışanların ücretlerini ödemek için kripto para kullanıyor.Diğer işletmeler ise araştırma ve geliştirme faaliyetleri için kullanıyor.

Bitcoin’in 20.000 dolara yükselip 7000 doların altına düşmesinden sonra incelenen bazı işletmelerin fiyat yükselişinde Bitcoin satarak “tatmin edici bir kazanç” sağladığını bildirdi. Bitcoin son zamanlarda kademeli olarak yükseliş yaşarken ankete göre Bitcoin ile işlem yapan işletmelerin çoğu yakın gelecekte Bitcoin satma planları bulunmuyor.

The Telegraph‘e 19 şubat günü yapmış olduğu açıklamasında İngiltere Merkez Bankası (Bank Of England)’nın müdürü Mark Carney, Bitcoin’in geleneksel açıklamalara uymadığı için yasal bir para birimi olarak sayılamayacağını söyledi.

Londra’da Regent’s Üniversitesin’de bir etkinliğe katılan Carney, Bitcoin’in geleneksel bir para birimi olmak için gereken 2 büyük özelliğe uymadığı için başarısız olduğunu öne sürdü. Bunlardan birinin Bitcoin’in tam anlamıyla bir değişim aracı olarak kullanılamaması ve bir diğerinin ise tasarruf aracı olmayı başaramaması olduğunu söyledi. Öğrencilere yaptığı açıklamada Carney:

“Bu kripto para biriminin “para”nın geleneksel olarak bize verdiklerini vermekte pek de başarılı olmamakta. Tam olarak bir tasarruf aracı olduğunu söyleyemeyiz çünkü pek yerinde durduğunu göremiyoruz. Aynı zamanda kimsenin değişim aracı olarak kullandığı da görülmemekte.”

Buna rağmen Carney, Kripto para birimlerinin altında yatan Blockchain teknolojisinin merkezci olmayan yapısı dolayısıyla halen yararlı olabileceğine inandığını söyledi:

“Kripto para birimlerinin altında yatan Blockchain teknolojisi merkezci olmayan yapısı sayesinde mali işlemlerin onaylanmasında halen fayda sağlayabilir.”

Kripto para birimlerinin değişim aracı olarak kullanılmasının doğru olmadığı hakkındaki tartışmalar özellikle Bitcoin üzerinden yapılmakta. 24 Ocak 2018 günü ünlü ödeme sistemi işletmecilerinden Stripe, yüksek işlem ücretleri ve yavaş doğrulama süreleri dolayısıyla Bitcoin desteğini kesmişti. Öncesinde ise 7 Aralık 2017‘de ünlü oyun platformu Steam artık Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Gerekçe olarak ise işlem ücretlerinin 20$‘ları bulması ve Bitcoin fiyatlarında görülen dalgalanmalar gösterilmişti.

Fakat bu olaylara rağmen Amerika Mill Gelirler İdaresi (The US Internal Revenue Service [IRS]) sanal para birimlerini “Bir değişim aracı, bir hesap birimi ve/veya bir tasarruf aracı olarak fonksiyon gösteren değerlerin dijital gösterimi” olarak tanımlamakta. Ve Mart 2014‘ten beri kripto para birimlerinden bu bağlamda vergiye tabi tutmakta.

Hırvatistan: Kontrollü ve Denetime Açık

Hırvatistan’ın Blokchain ve Kripto Para Derneği (UBIK), bir kripto topluluğu oluşturmak, halkı eğitmek ve Hırvatistan’da düzenleme geliştirmek amacıyla 13 Şubat tarihinde kurulmuş bir özdenetim kuruluşudur. UBIK bloguna göre, resmi olarak 17 Şubat’ta dün çalışmaya başladı.

UBIK yönetim kurulu, kripto paralardan elde edilen geliri sermaye kazanımı olarak vergilendirilmesini, İlk Madeni Para Tekliflerinin(ICO) düzenlemelerini ve kripto para madenciliği alanlarını görüşmek üzere 9 Şubat tarihinde Hırvatistan’da Vergi Dairesi Merkezi Ofisi ile görüştü.Hırvat Bitcoin Portalına göre, Vergi Dairesi üyelerinin vergi kanunlarına giren konularda çözüm bulmaya istekli olduklarını yazıyor.

17 Şubat’taki duyuru, şimdiye kadar UBIK’e 70’den fazla üyenin katıldığını bildirdi. Bitcoin Group Zagreb buluşmasına ev sahipliği yapan UBIK organizatörlerinden Nikola Škorić, Blockchain girişimlerinin Hırvatistan’ın dışında kalması için bir ortam yaratmayı umduğunu belirtti. Hırvat gazetesi, 4 milyonluk bir ülkenin 25.000’den fazla Hırvatın kripto para yatırımı yaptığını belirtti.

Bu haftanın başlarında yedi büyük kripto para şirketi, Birleşik Krallık kripto endüstrisinde kendi kendini düzenleyen bir organ olan CryptoUK’yu oluşturmak üzere bir araya geldi. CryptoUK, Bitcoin ve kripto para birimlerinin kara para aklama ve diğer yasadışı faaliyetlerde kullanılmasını önlemek için İngiltere ile birlikte çalışacak.

Filipinler: Her An El Koyabilir ve Aşırı Güvensiz Ortam

Filipinler‘de sunulan yeni tasarısı kabul edilirse Filipin halkı kripto para birimleri içeren kabahatlar işlediklerinde daha ağır cezalar ile karşı karşıya kalacaklar.

13 Mart’ta ülke senatosu tarafından yayımlanan basın bildirisinde, Senatör Leila M. De Lima tarafından hazırlanan SB 1694 no’lu yasa tasarısı Filipin yasama organlarına iletildi. Yasa tasarısında kripto para birimleri içeren suçların cezasının bir üst seviyeden verilmesi gerektiği belirtilmekte.

De Lima aynı zamanda cezanın ne kadar ciddi olacağının, suçun gerçekleştiği dönemdeki kripto paranın, Filipin pesos’u cinsinden değeri dikkate alınarak verilmesi gerektiğini önerdi. Senatör yaptığı açıklamada özellikle hedeflenen suçların çocuk istismarı videoları ve kamu çalışanlarına verilen rüşvetler şeklinde çeşitli alanlarda gerçekleşmekte olan suçları kapsadığını belirtti.

Bu kabahatlar ile ilişkilendirilen dijital varlıklar ise, eğer ki daha önceden vakada mağdur bir durumda olan masum bir tarafa ilişkin değilse, devlet tarafından el konulacağı da tasarıda belirtilen bir başka madde oldu.

Bu tür yasaların ortaya çıkmasının temel sebebi ise kripto para birimlerinin anonim yapılarından ötürü onlar ile bağlantılı kabahatların araştırılmasının giderek daha da zorlaşması. Bu fakatçla sunulan yasa tasarısı finansal teknolojilerin yasadışı aktivitelerde kullanılmasının önüne daha etkin bir halde geçilmesini amaçlıyor.

De Lima yaptığı açıklamada:

“Kripto para birimleri ile birlikte gelen tehditlere karşı gereken önlemleri almamız gerekir. Bunlardan ilki bu tehditlere karşı haiz olduğumuz yasaları günümüze nazaran uyarlamalıyız ve ceza sistemimizi de bu tip yasadışı aktivitelerde gerçekleşebilecek vakalara karşı hazır hale getirmeliyiz.”

Filipin düzenleme kurumları son zamanlarda şüpheli gözüken kripto para birimleri ile bağlantılı projeleri kontrol altına almak için girişimlerini arttırmış durumda. Ek olarak ülkenin menkul kıymetler ile ilgilenen kurumu ise ICO şeklinde aktiviteler için yasal bir zemin oluşturmak için bir ekip kanunlar geliştirmekte.

Rusya: Tamamen Kontrollü

Rusya’da yasa dışı bir halde kripto para madencilik faaliyeti yürüten iki fert güvenlik güçlerince yakalandı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü Irina Volk, terkedilmiş bir kauçuk fabrikasında kurulan kripto para madencilik çiftliğiyle bağlantısı olduğu öne sürülen iki ferdin gözaltına alındığını açıkladı. Rus medyasına göre polis ekipleri ek olarak Orenburg kentinde kripto para madenciliği için kullanılan 6.000’den fazla aygıtı da ele geçirildi.

Madencilik çiftliği hakkında söylentiler Mart ayı adım atarında çıkmaya başlasa da Rus güvenlik güçleri bu mevzuda herhangi bir soruşturma başlatmadı. Madyada çıkan haberlere nazaran madencilik çiftliğinde bugüne dek toplamda 60 milyon ruble, yaklaşık 1 milyon dolar değerinde, elektrik enerjisi tüketildi.

Fakat bu Rusya’nın başından geçen ilk yasa dışı madencilik faaliyeti değil. Daha önce Nükleer tabanca Araştırma Enstütüsünde çalışan birçok bilim adamı tesise ilişkin süper bilgisayarları kullanarak kripto para madenciliği yaptıkları iddiasıyla tutuklanmıştı.

Normal olarak böylesine yasa dışı madencilik faaliyetleri bir tek Rusya’da gerçekleşmiyor elbet. Geçtiğimiz aylarda Avustralya’daki bir meteoroloji bürosunun çalışanlamış olurının ofise ait süper bilgisayarları kullanarak madencilik yaptıkları tespit edilmiş ve gözaltına alınmışlardı. New York’ta da benzer bir vaziyet meydana gelmiş ofise ait cihazlarla madencilik faaliyeti yürüten zanlı gözaltına alınmıştı.

Avrupa Birliği: Güvenilir Ortam ve Geliştirmeye Açık

Avrupa Birliği’nin para aklama karşı sistemi (AML) dahilinde oluşturduğu beşinci yönerge 9 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Oluşturulan yeni yönergede para aklamayla mücadele kapsamında dijital para sektöründe çalışmalar yürüten finansal otoriteler için de belli başlı yasal çerçeveler çizildi.

Yayınlanan yeni kuralların yanında Avrupa Komisyonu’ndan da konuyla ilgili bir basın duyurusu paylaşıldı ve “ön-ödemeli kartlar aracılığıyla yapılan anonim ödemelere” ve “dijital para borsa platformlarına” şeffaflık alanında daha sert kurallar uygulanacağı belirtildi. Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı yazıdan bir rapor’da şöyle:

“Beşinci AML yönergesi, Avrupa Merkez Bankası da dahil olmak üzere AML denetimcileri arasındaki işbirliğini ve bilgi aktarımını arttıracak.”

Komisyon yayınladığı yazıda dijital paraların yasa dışı kullanımlarına karşı sağlam önlemler almak için dijital paraları sağlam otoritelerin gözetmesi gerektiğini de vurguladı:

“Kara para aklama ve terörizm finansmanı gibi şeylerle mücadele etmek için dijital paraların kullanım alanlarını yetkin otoritelerin gözetlemeleri gerekiyor.”

Komisyon’a göre yetkililerin dijital para işlemlerini etkili bir şekilde takip edebilmeleri için cüzdan adreslerinin kimlere ait olduğunu bulabilmeleri gerekiyor:

“Ulusal Finansal İstihbarat Birimleri cüzdan adresinden işlem sahibinin kimliğine ulaşabilmek için gereken bilgilere ulaşabiliyor olmalılar.”

Avrupa’da 15 ülkeye yapılan kripto para birimi yatırımlarında ilgi alanlarının derinliğine inen araştırmalar, Türkiye’yi, bitcoin ve diğer kripto parasal varlıklara sahip olan nüfusunun yaklaşık yüzde 20’siyle en büyük kripto yatırım ülkesi olarak sıraladı .

Hollanda merkezli ING Grubu için Paris merkezli istatistik firması Ipsos tarafından, 26 Mart ve 6 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılan, sonuçları Türkiye tüm Avrupa’da en  yatırıma sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Türkiye, ABD, Avustralya, İngiltere, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Polonya, Romanya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu Ipsos tarafından araştırılan 15 ülkeden, Türkiye’nin yüzde 18’i Kripto para birimi yatırımcıları, tüm Avrupa’yı sadece yüzde dokuzda cüceler. Araştırma sonuçları ayrıca, Amerikalıların en az yüzde 8’inin kripto yatırımcı olduğunu ve Avustralya’nın yüzde 7’lik bir orana sahip olduğunu gösterdi.

Ankete göre, bir ödeme kurumsallaşmış kanalı yanı sıra, e-işlem için tercih edilen seçenek haline  kripto para gelecekteki dönüşümü güven Türkler ifade eden iyimserlik yüzde 51, Türkiye’de yüzde 53 gibi yüksek olduğuna fiyatı Bitcoin ve diğer kriptolar 12 ay içinde artacaktır.

Ve bir diğer yüzde 45, yakında sanal para birimlerine yatırım yapacaklarını söylüyor. Bunun tersine, araştırma sonuçları Avrupalıların büyük bir çoğunluğunun kripto para karşılığı olduğunu ve nüfusun sadece yüzde 35’inin sanal paraların gelecek yıl aylarca yaşayacağına dair güvenini ifade ederken, yüzde 25’inin kriptolara yatırım yapmakla ilgilendiklerini söyledi.

Avusturya’da daha derin bir farkındalık Kripto para birimi bilinci düzeyinde, Avusturya, Avustralya’da yüzde 70’e, Avrupa’da yüzde 66’ya ve ABD’de yüzde 57’ye karşılık, dijital para birimleri hakkında iyi bilgilendirilmiş vatandaşların yüzde 79’u ile en yüksek sırada yer aldı. Özellikle, tüm araştırma popülasyonunda herkes tarafından alınan tipik bir duruş, kripto-para birimlerinin hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel yatırım portföylerinden çok daha uçucu olduğu konusunda fikir birliğiydi .

Yatırım kararları üzerinde yoğunlaşan katılımcıların yaklaşık yüzde 27’si uzman sitelerin kripto-para birimi yatırımları konusunda tavsiyelerde bulunduğunu, yüzde 21’inin finansal danışmanlarını tercih ettiğini ve yüzde 8’inin aile ya da arkadaşların girdilerine güvenmediğini ortaya koydu.

Bitcoin Bandwagon’a Katılan İslam Milletleri Bitcoin de dahil olmak üzere dijital varlıkların çoğunun hiçbir şeyle desteklenmediği ve bu türden değişken portföylere yatırım yapmanın İslami inanca karşı olduğu göz önüne alındığında, kripto paranın “helal” olup olmadığına ilişkin pek çok tartışma olmuştur .

Onların din öngörmektedir ve Nisan 2018 yılında, son derece saygın Endonezya merkezli mikro finans firması bakımı, kripto hata yakaladı beri İlginç olsa da, oldukça çok sayıda Müslüman var yayınlanmış cryptocurrencies Helal vardır ve Müslümanlar Hödl için bu nedenle sorun olmadığını belirten bir rapor. Şubat 2018’de Türk makamları  , devlet destekli kripto para birimini Turkcoin adında başlatmak için hazırlık yapmaya başladılar. 22 Mayıs 2018 tarihinde,  Londra kentinde Shacklewell Lane cami son zamanlarda sonucuna Ramazan ayında, Zekat için Bitcoin ve ethereum kabul edeceğini duyurmuştu.

Hong Kong: Satın Almaya Teşvik Eden Ortam

Hong Kong Blockchain Association (HKBA) tarafından yapılan bir çalışma, Hong Kong’un yatırımcılarının% 23’ünün ekonomik krizde kripto satın almayı düşündüklerini ortaya koydu. Söz konusu kriz, ABD ile Çin arasındaki potansiyel ticaret savaşında, bir yıl içinde geldi.

Bir araştırma göstermiştir ki, Hong Kong vatandaşlarının% 23’ünde, bir avukatın bir yıl içinde geleceğine inandığı potansiyel bir mali krize karşı korunmak için bitcoin gibi kripto para birimlerinde “yatırım yapmayı düşünecek”.

Yahoo! Hong Kong Blockchain Association (HKBA) tarafından yürütülen çalışmanın finansmanı , ankete katılanların% 46’sının ekonomik krizlerin ABD ve Çin arasında gerçekleşebilecek bir ticaret savaşından kaynaklandığını düşündüklerini ortaya koydu.

Bu ticaret savaşı, katılımcıların borsa üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. Hong Kong’un yatırımcılarına, kripto para birimleri belirsiz zamanlarda geliştikçe ekonomik bir gerilemeye karşı korunmaya yardımcı olabilir. HKBA’ya göre, yatırımcılar “sermaye büyümesini sürdürmek için daha fazla yatırım kanalı” arıyorlar ve bu da kriptoların başarısına katkıda bulunuyor.

Yatırımcıları çeken diğer bir faktör de, pazarın son bir kaç yıldır büyümesi. CryptoCompare veri bitcoine göre , amiral gemisi cryptocurrency, 2017’nin başlarında yaklaşık 1000 $ seviyesinde işlem görüyor ve o yıl Aralık ayında 20.000 dolara yaklaşıyordu. Bu yılki fiyatı 6.000 $ ‘ın altına düştü, ancak o zamandan beri 7.600 $’ a çıktı.

HKBA, daha genç kuşakların kripto paralardan düştüğüne dikkat çekti. Bu, Birleşik Krallık’taki bir gayrimenkul geliştiricisi tarafından yapılan bir anketin verilerini doğrular. Bu, Birleşik Krallıklıların % 21’inin “yüksek risk” olarak gördükleri bir yatırım olan bitcoin’e yatırım yapmayı tercih ettiklerini ortaya çıkarmıştır.

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu