Komodo Kendi Müşterilerini Hackledi

Bir crypto cüzdanı olan Komodo 5 Haziran’da yapılan kapsamlı bir denetimden sonra birçok müşteri hesabının tehdit altında olduğunu anladı. Yapılan çalışma ve alınan pro-aktif önlemler ile 13 milyon dolar civarında zarara sebep olabilecek büyük bir hırsızlık da önlenmiş oldu. Yapılan çalışma ise olarak ses getirdi.

Bilgisayar korsanlarının elinde bulunan kötü amaçlı yazılımları kullanarak hırsızlığı önlemek için, Komodo kendisine ait savunmasız hesaplara saldırdı. Daha sonra fonları bilgisayar korsanlarının ulaşamayacağı güvenli bir yere aktardı. Komodo, NPM Inc. güvenlik ekibiyle birlikte çalıştı ve büyük bir kripto saldırısının sonunda nasıl bir kaybın ortaya çıkacağına dair çeşitli sonuçlar elde edildi. Toplam 8 milyon Komodo Tokeni (KMD) ve yaklaşık 96 BTC’nin risk altında olduğu anlaşıldı.

NPM’in resmi bloğunda konu ile ilgili şu satırlara yer verildi:

“Saldırı giderek daha popüler hale gelen bir kalıp kullanılarak gerçekleştirildi. Kullanıcıya mail yoluyla bir paket gönderildi ve bu paketin kullanıcı tarafından kullanılmasına kadar beklenildi. Kullanıcı bu paketi çalıştırdığı anda paketin içeriği kötü niyetli yazılımlar gönderilerek güncellendi.”

Komodo Kendi Müşterilerini Hackledi

Komodo Kendi Müşterilerini Hackledi

Komodo’dan da Açıklama Geldi

Çok kısa bir süre içinde yapılan bu çalışma ile ilgili olarak Komodo kanadından da bir açıklama yapıldı.

“Güvenlik açığını keşfettikten sonra, Siber Güvenlik Ekibimiz aynı istismardan etkilenen kısımların kontrolünü ele geçirmek ve risk altındaki fonları güven altına almak için bu yöntemi kullandı. Bu savunmasız cüzdanlardan 8 milyon KMD ve 96 BTC’yi taradık. Eğer bir saldırı olsaydı bu durum saldırgan için kolay bir seçim olurdu.”

Komodo, Agama cüzdanındaki tüm kullanıcıların, tokenlerini başka bir platforma taşımasını istedi. Ancak, cüzdanın en son sürümü olan Versus sürümünün güvenli olduğunu ve etkilenmediğini belirtti.

Binance’ın kendi kripto parasını çıkarması ile ilgili hazırladığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ripple MoneyGram'ı Satın Aldı Söylentisi XRP'yi Uçurdu başlıklı makalemizde MoneyGram, Ripple MoneyGram’ı satın aldı ve Ripple XRP hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok