Klaytn (KLAY) Coin Nedir?

0

Klaytn, ünlü mesajlaşma ve arama uygulaması olan Kakao Talk uygulamasının uluslararası halka açık olacak şekilde hem kişisel hem de kurumsal bazda blok zincir teknolojisinin kullanabilmesine fırsat veren bir platformdur.

Genel ve özel diye adlandırılan blok zincirlerin en iyi özelliklerini bir araya getiren platform, belli bir merkeze bağlı kalarak, kontroller dağıtık yönetimle gerçekleştirilirken sistemin ölçeklenebilirliği ve işlem hızı artırılmıştır.

GroundX tarafından tasarlanan Klaytn, merkezi olmadan güvenli sistemi ile blok zincir tabanlı olarak oluşturduğu platformda binlerce tanınmış firmaları bir araya getirmeye çalışmaktadır. Böylelikle kurumsal firmaların kriptolar ile kazanç elde etmesinin de kapısını açmaktadır.

Bu platform, blok zincir teknolojisinin kullanım zorluklarının ortadan kaldırarak kullanıcıların bu sistemin zor yönleriyle karşılaşmadan katılım sağlamalarını desteklemektedir. Sistem kullanıcılarına tokenlarını izleme ve hesabını tutma olanağı sağlarken, diledikleri gibi hesap profili oluşturmalarına da yardımcı olmaktadır.

BFT tabanlı olarak optimize edilmiş olan platform güvenilirliği ön plana taşıyarak kullanıcıların blok zincir işlemlerini yapmalarına fırsat vermeye çalışmaktadır.

Klaytn Avantajları

Klaytn ile kullanıcılara sunulan avantajlardan bazıları şunlardır;

  • Kullanıcılara hızlı bir şekilde işlem yapmalarına olanak vermektedir.
  • Blok zincir uygulamalarında her işlem sonrası kullanıcılardan kesilen birçok ücretin önüne geçerek kullanım maliyetini olabildiğince düşürmeye çalışmaktadır.
  • Bilindiği gibi blok zincir uygulamaları Bitcoin’ le birlikte yaygınlaşmış olup oldukça kompleks ve karmaşık birçok işlemlerin türemesine yol açmıştır. Bu kadar fazla sayıdaki işlemin kompleks bir süreç içermesi birçok kullanıcının sistemler üzerindeki katılımını olumsuz olarak etkilemektedir. Bunun için geliştirilen Klaytn ile yeni kullanmaya başlayan kişiler için giriş çıkış gibi yapılan tüm işlemler kolaylaştırılmaktadır.
  • Ana ağ üzerinde saniyede 4000’e yakın işlem, blok oluşturma ve doğrulama süresini sağlamaktadır.
  • 19 farklı başarılı firma bir araya gelerek Klaytn yönetişim topluluğu kurdu.
  • Klaytn’ le blok zincir teknolojisinin Uluslararası bağlamda kişi ya da kurumlarda kullanılabilir olması sağlanmaktadır.
  • Kullanıcılar kayıt sırasında istedikleri adresi hesaplarına tanımlayabilmekte ve ödeme gibi işlemlerinin bu hesap üzerinden gerçekleştirilmesini sağlayabilmektedir. Kullanıcılar dilerse uygulamalarının çalıştırıldığı operatörler aracılığıyla gerçekleştirmiş oldukları işlemlerin ücretini ödeyebilmektedir.
  • Klaytn kullanıcılarına blok zincirler üzerinde yeni uygulamalar geliştirebilmeleri ya da var olan uygulamaları yönetebilmeleri için Kurumsal Proxy (EP: Enterprise Proxy) olarak ek bir hizmet katmanı sunmaktadır. Bu katmanla birlikte uygulamaların veri tabanları ve teknik, güvenlik gibi sistemlerin birbirleriyle daha kolay uyumlu hale gelmeleri sağlanmaktadır.
  • Kullanıcılar eğer girişimleri ile bu platforma katkıda bulunurlarsa o kadar ek kazanç elde etmektedirler.
  • Sistem mekanizması tamamen herekse açık bir şekilde işlemektedir ve bu da isteyen her kişinin yapılan işlemlere her yönüyle tanıklık edebilmes ine olanak sağlamaktadır.

Klaytn Konsensüs Mekanizması

Birçok blok zincir uygulamaları Bitcoin ve Ethereum’ da dahil PoW ya da PoS protokolleri ile çalışmaktadır. Bu da sistemler üzerinde bazı çözülemeyen problemlerle karşılaşmalarına sebep olabilmektedir. Güven ve zincir uzunluklarına göre kazanımların hesaplanması gibi süreçler kullanıcıların aleyhine olabilmektedir. Klaytn’ de bunlarla karşılaşmamak için ağ üzerinde bu protokolleri kullanmak yerine yepyeni bir algoritma sistemini kullanmaktadır. Doğrudan bazı iyileştirmelerle birlikte İstanbul PBFT sistemini kullanmayı tercih etmektedir.  Bu PBFT sistemi ile blok oluşturmak daha da netleşen bir süreç haline gelmektedir ve tamamen kesinlik kazanana kadar kullanıcı tüm adımlardan emin olarak ilerlemektedir. Sistem ana ağı üzerinde üç ağ düğümü ile çalışan Klaytn; Konsensüs, Proxy ve uç nokta düğümlerine sahiptir.

Klaytn (Klay Coin) Kurucuları

Klay Coin, tamamen Kore menşei’ li olan popüler mesajlaşma ve arama uygulaması Kakao Talk geliştiricileri tarafından oluşturulmuştur ve platformun bundan sonraki her bir aşaması yine bu ekip tarafından takip edilip yönetilmektedir.

Klay Coin Nasıl Alınır?

10’dan fazla borsada listelenen Klay Coin, OKEx ya da Bilaxy aracılığıyla satın alınabilmektedir. Bu borsalar aracılığıyla Coin’ i satın almak için öncelikle kayıt olmalı ve üyelik işlemlerini tamamlamalısınız.

Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından borsa hesabınıza Papara ya da Advcash gibi cüzdanlardan itibari para gönderimi yapmalısınız.

OKEx’ den KLAY/USDT ya da KLAY/BTC, Bilaxy borsasından ise KLAY/USDT pariteleri üzerinden bu Coin’ i satın alabilirsiniz.

Klay Coin Yorum

2.04.2021 tarihinde saat 23.28’de $4.06 olarak işlem görürken 24 saatlik hacmi $540,316,291’dir. Coin’ in toplam 10,527,368,819 arzının 2,448,059,130’u dolaşımdadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.