Kara Cuma Geldi. Sahte İndirimlere Dikkat

Dünya genelinde sadece bir gün olarak uygulanan indirim festivali , ülkemizde biraz daha farklı bir şekilde uygulanmakta. Geçtiğimiz hafta sonundan itibaren başlayan kampanya ve indirimlerin bir kaç gün daha sürmesi bekleniyor. Ancak bu durum bazı mağazaların olayı kendi lehlerine çevirmeye çalışmalarına da sebep oluyor.

Sahte İndirimler Yapılıyor

Kara Cuma başlamadan bir kaç gün önce fiyatları yükselten mağazalar, indirim başladığı anda ürünlerinin fiyatlarını normale çekiyorlar. Bu da ürünleri takip etmeyenler üzerinde gerçekten bir indirim yapılmış etkisi bırakıyor. Aslında bu yapılan tamamıyla insanları kandırmaya yönelik bir uygulama.

Konu ile ilgili bir açılama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal başkanı Aydın Ağaoğlu, bu yöntemin en çok e-ticaret siteleri üzerinde uygulandığını ve daha öncesinde fiyat araştırması yapmayan insanların kandırıldıklarını söyledi. “Yalancı İndirimler” Ticaret Kanunu ile yasaklanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak vatandaşlardan son derece fazla şikayet alındığını belirten Ağaoğlu bu yüzden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından da bir açıklama yapıldığını söyledi.

Dolandırıcı Siteler Açılıyor

Kara Cuma gününe özel olarak açılan dolandırıcı siteler üzerinde de insanlar dolandırılmaya çalışılıyor. 4 bin, 5 bin lira olan cihazların fiyatları 1000 lira olarak gösterilip sınırlı sayıda kaldığı söyleniyor ve bu sayede insanların da indirimi kaçırmamak adına hızlı hareket ettikleri için kısa sürede çok fazla insan dolandırılıyor. Bununla birlikte bu siteler sosyal medya üzerinden çok fazla adetlerde reklam gösterimi yapıyor ve kurban sayılarını da arttırıyorlar. Bakanlıktan yapılan açıklamada vatandaşların önlerine reklam olarak çıkan her indirime inanmaları ve alışverişlerini yapmadan önce ilgili indirimlerin gerçek olup olmadığını farklı kaynaklardan da teyit etmeleri istendi. Bununla birlikte vatandaşların kuşkulandıkları siteler üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapmamaları istendi.

Bir önceki yazımız olan Atlas Global Uçuşlarını Durdurdu Bakanlık Takip Başlattı başlıklı makalemizde Atlas Global hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın