Kara Cuma ‘da 2 Milyon 265 Bin Ürün Satıldı

Son bir kaç yıldır ülkemizde de uygulanan Kara Cuma indirim kampanyasına dair veriler ortaya çıkmaya başladı. Buna göre geçen yılla karışlaştırıldığında yapılan alışveriş neredeyse iki kat artış gösterdi. Bu insanların yapacakları alışverişleri bilinçli bir şekilde bu gün için beklettiklerini ortaya koyuyor.

Telefondan İndirimler Takip Edildi

İnsanların büyük bir çoğunluğu mağazaların indirimlerini cep telefonları üzerinden takip ettiler. Buna karşın yapılan alışverişlerin %60’lık kısmı bilgisayarlar üzerinden yapıldı. Bu da insanların telefonlar üzerinden ürün indirimlerini anı anına takip ettiklerini ancak alışverişlerini daha pratik ve hızlı olması bakımından bilgisayarlarından yaptıklarını ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz yıl Kara Cuma adı altında satın alınan ürün sayısı toplamda 1 milyon 564 bin iken bu sayı bu yıl 2 milyon 265 bine ulaştı. Alışverişlerin en çok yapıldığı saat dilimi ise Cuma gecesinin ilk saatleri olan 00:00 ile 00:01 arasında oldu. Yapılan alışverişlerde en çok satılan ürünlerin giyim ve kozmetik alanında olması kadınların erkeklerden daha çok alışveriş yaptıklarını da ortaya koydu. Bununla birlikte ülkemizde her zaman popülerliğini koruyan elektronik ürünler ise indirimde olsalar dahi yine pahalı bulundular. Bu yüzden giyim ve kozmetik ürünlerinin satışını geçemediler.

Bu yıl Kara Cuma nedeniyle pazarlama faaliyetlerinde de önemli bir artış gözlemlendi. Firmalar tarafından bu gün ile ilgili olarak toplamda 92 milyon elektronik posta gönderildi ve insanlar indirimler konusunda bilgilendirildi. Geçtiğimiz sene bu konu ile ilgili olarak gönderilen elektronik posta sayısı 65 milyondu.

30 Yaşın Altındakiler Çok Alışveriş Yaptı

Yapılan araştırmalar sonrasında ülkemizde bu güne özel olarak yapılan alışverişleri en çok 30 yaşın altında olanlar yaptı. Dünya genelinde insanların %58’i en az 1 ürün satın aldılar. Ülkemizde kadınlar %53 erkekler ise %47 oranında alışveriş yaptılar.

İLGİLİ:  Kara Cuma Geldi. Sahte İndirimlere Dikkat

Yorum Yok

Cevap bırakın