Juventus Kendi Kripto Parasını Çıkardı

İtalya’nın ünlü futbol kulübü Juventus, kendi kripto parasını çıkararak kripto dünyasına giriş yapan futbol kulüpleri arasındaki yerini aldı. Futbol kulüpleri yavaş yavaş kripto para ve blockchain dünyasına giriş yapıyorlar. Juventus’un kendi tokenin çıkarması taraftalarına çeşitli kolaylıklar sağlayarak kulüple ilgili pek çok konuda söz sahibi olup fikirlerini dile getirmelerinin de yolunu açacak.

Torino merkezli dünyanın önemli futbol kulüpleri arasında yer alan Juventus’un Chiliz (CHZ) adını verdiği token taraftarlar tarafından hemen kullanılmaya başlandı. Bu tokene sahip olan taraftarlar ilk olarak kulüp tarafından yapaılan ankette oy kullanmaya başladılar. Bu anket kulübün sahasında attığı gollerden sonra kutlama için çalınan şarkının değiştirilip değiştirilmemesi hakkında oldu. Yeni çıkan tokene sahip olan taraftarlar bu ankette oy kullanabilecekler. Bu aynı zamanda tokenin nasıl kullanılacağına dair de bir deneme oldu.

Tokenlerin ilk etap 2 Euro üzerinden satışa çıkarılacağı bildirildi. Takın bir zamanda ise taraftarlar maç biletleri ve stadyum içinde yapılan harcamalar için de bu tokeni kullanacaklar. Bu uygulamanın bir benzeri Almanya’nın Schalke 04 kulübü tarafından uygulanıyor. Ancak orada herhangi bir token kullanılması yerine taraftarlara dağıtılmış olan kartlar kullanılıyor. Juventus kulübü aynı uygulamaları yeni çıkarmış olduğu token ile zaman içinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

Kripto paraların pek çok ülkede hala yasallığı tartışılırken önde gelen şirketler ve futbol kulüpleri bu teknolojinin kullanılmasında bir sakınca görmek şöyle dursun, çağa ayak uyduracaklarını düşünüyorlar. Bununla birlikte taraftarlarda kulüplerin karar alma süreçlerine bu şekilde dahil olup söz sahibi oluyorlar. Büyük kulüplerin bu teknolojiyi kullanmaya başlamaları kısa zamanda pek çok kulübün de aynı yolu takip ederek kripto para kullanımına geçmelerinin önünü açıyor. Kısa zaman içinde benzer hareketlerin başka kulüplerde de görülmesi oldukça normal.

İLGİLİ:  Apple Kripto Paralarla İlgilendiğini Doğruladı

Yorum Yok

Cevap bırakın