Japonya, Merkez Bankası  Destekli Dijital Para Birimleri  İçin Girişimlere Hazırlanıyor.

Japonya, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine Hazırlıklı ..

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olan Masayoshi Amamiya dijital para birimleriyle ilgili konuştu.

2019 senesinin kuşkusuz en gözde konularından biri Merkez dijital para birimleri oldu.  Merkez Bankası dijital para birimlerine olan ilgi alakalı 2020 ‘de de devam ediyor. Sosyal medya platformu olan Facebook’un ‘Libra Sitaltablecoin’i’ ile Çin’in dijital para üzerinde önemli çalışmalar yapması diğer bir çok ülkeleri de bu alanda araştırma yapmaya yöneltti.

Japonya dijital para birimlerine merkez bankası desteğiyle gündeme oturan ülke olmuştu.Bu konu üzerine Japonya’nın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı yapmış olduğu bir açıklamada henüz böyle bir para çıkartamasalar da bu hususta incelemeler yapmak zorunda olduklarını söyledi. Henüz daha Japonya Merkez Bankası bu konuda bir atılımda bulunmadı ama bazı ülkelerin yaptığı çalışmalar Asya ülkelerini de bu konuda çalışmaya zorlayabilir.

Merkez Bankası Başkanının Yardımcısı  olan Masayoshi Amamiya  de bu konuyla ilgili  Reuters’la yapmış olduğu söyleşide şunları aktardı:

                                 “Teknik yenilikler çok hızlı yapılıyor. Dünyadaki  klasik ödeme sistemlerinin değişimesine bağlı olarak Japonya’da merkez bankası dijital para birimlerine olan ilgisi de hızlı bir şekilde yükseliş yaşanabilir. Japonya olarak değişimlere hazırlıklı olmalıyız.

Dijital Para şuan için Japonya’da Düşünülmüyor

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Amamiya şuan için merkez bankası destekli olacak dijital para birimlerini piyasaya çıkarmayı düşünmediklerini ve hali hazırdaki potansiyel sorunların giderilmesinin gerektiğini belirtti. Söz konusu sorunlar da dijital para için duyulan güvenlik endişeleri ile bunların nasıl aşılacağı gibi temel problemler yer almakta.

Bu konuda aslında bakarsak ülkenin şuan iktidar da olan  partisi   bir dijital yen istediklerini belirtmişti.Bu da  kısa bir zamanda Japonya’dan bir dijital para girişimi beklendiği anlamına geliyor.

üzerinden bizi takip edin.

Yorum Yok

Cevap bırakın