Japon Resona Bank XRP ve Ripple Projesinden Çekildi

ve ’ın bir projesi olan ve Japonya’nın önde gelen bankalarının dahil olduğu projesi Japon ‘ın bu projeden ayrılacağını açıklamasıyla bir sarsıntı yaşadı. Bankadan yapılan resmî açıklamada Ripple tabanlı blockchain uygulaması olan MoneyTap projesinden 13 Mayıs 2019 tarihinde çekilecekleri duyuruldu.

Japonya’nın en büyük beşinci bankası olarak bilinen Resona Bank bu projeye Ekim 2018 tarihinde katılmıştı. Bu bankayla birlikte SBI Sumishin Net Bank ve Suruga Bank da aynı tarihlerde projeye dahil olmuşlardı. MoneyTap hizmeti Ripple’ın Blockchain çözümü olan xCurrent kullanıyor. MoneyTap’ın en büyük özelliği Japonya içerisindeki bankalarda yapılan para transferlerinin saniyeler içerisinde gerçekleşmesini sağlamak. Bu projenin hazırlık aşamasında Ripple ve SBI Holding ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirdiler.

Bir Sebebi Yok

Herkes bu ayrılığın neden gerçekleştiğini merak ederken yapılan resmî açıklama içerisinde herhangi bir sebebe yer verilmedi. Bununla birlikte yapılan açıklamada Resona Bank’ın bundan böyle müşterilerine sunacağı hizmetleri daha da geliştirmek istemelerinin vurgusu yapıldı. Bir başka deyişle banka kendi bünyesinde bazı yatırımlar yapacakmış gibi görünüyor. Elbette bu yatırımların kripto para mı yoksa gerçek para tabanlı bir yatırım olup olmayacağı önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. MoneyTap projesi yakın bir tarihte Japonya’nın 13 bankasından oldukça yüksek bir yatırım almıştı. Bununla birlikte adı belirtilmeyen bir finansa kurumundan da yine belirtilmeyen bir oranda yatırım aldı. Projeye üzerinde çalışan firmalardan bir tanesi olan SBI Holdings ödemeleri yerine getirebilmek için Japon finansal denetleyicisi olan FSA’dan da gereken lisanları almıştı. Bu lisans sayesinde de elektronik ödeme yapılabilmesinin önü açılmıştı.

Bu haber XRP’nin 13 Nisan’ın ilk günlerinden itibaren azda olsa inişli çıkışlı bir hareket yaşamasına sebep olabilir.

12 Nisan tarihli Ethereum teknik analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Piyasalardaki Düşüş Tedirginlik Yaratıyor başlıklı makalemizde kripto para piyasası, Kripto para piyasasında son durum ve Piyasalardaki düşüş ne kadar sürecek hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın