] }
Coin Haberleri

Jack Dorsey ‘in Gözü Afrika Pazarında

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Gana’daki Bitcoin işletme sahipleriyle konuşmak, Nijerya’da teknoloji çalışmaları ile ilgili görüşmek ve bölgenin Bitcoin umutlarını konuşmak için Kasım ayını Afrika’da geçirdi.

Dorsey, seyahatini Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’nın “Afrika’nın geleceği, özellikle yeni bitcoin alanı olarak tanımladığı” bir tweet attı.

İlgili Makaleler

Bununla birlikte, Twitter ve Square’in kurucusu 2020’de altı aylığına Afrika’ya geri dönme niyetini doğruladı ve seyahatinin amacını yatırımcıların düşündüğü eksik liderlik etkisi olduğunu söyledi. Aynı zamanda Bitcoin taraftarlarının merakını uyandıran bir açıklama da yaptı.

Dorsey, seyahatinin başında Nijerya’nın başkenti Lagos’ta düzenlenen bir toplantıda, “Burada bir şirket kurmanın zorluklarını anlamak ve destekleyebileceğim bir yol bulmak istiyorum” dedi. “Gelecek yıl üç ila altı ay, tam zamanlı, seyahat etmeden burada yaşamak istiyorum.” cümlesini kullandı.

Bir Bitcoin Misyoneri

Kıta boyunca yaptığı seferde, Jack Dorsey, Kenya’nın ‘silikon vadisi’ ve Etiyopya’nın yeni gelişen teknoloji sektöründeki değişimi tetikleyen firmaların bulunduğu yerde insanlarla buluştu. Bunlardan birisi de Lagos’ta Dorsey’le buluştuktan sonra ona bir iş teklifinde bulunan Quoted Replies adlı bir Twitter uygulamasının yaratıcısı Dara Oladosu idi.

Ancak Jack Dorsey en büyük dönüşüm alanı olarak ödeme endüstrisini gösteriyor. Afrika’nın büyük bölgelerinde altyapı eksikliği, nüfusun büyük bir kısmının bankasız kaldığı anlamına geliyor ve bu sorunu gidermek için fintech çözümlerine yönelerek, Safaricom’un M-Pesa’sı gibi mobil para hizmetlerini popüler hale geliyor.

Ancak şirketler paranın kontrolünü ele geçirdiklerinden, sorunlar ortaya çıktı, sadece M-Pesa gibi özel hizmetler hala geçici yerel para birimleri kullanıyorlar, aynı zamanda ağ başarısızlığına da açık durumdalar. EcoCash, Zimbabwe’deki lider işlem platformu, bu yılın temmuz ayında ağ kesintileri yaşadı ve işletmeler bu dönemde ödeme seçeneği bulamadılar. Aynı dönemde, yerel yönetim, hükümetin yabancı para birimlerinin kullanımını yasakladığı için işlemler yapılamadı.

Afrika ülkelerindeki arama metrikleri de bitcoin’e olan ilginin arttığını gösteriyor. Dorsey’in ziyaret ettiği dört ülke, Nijerya, Gana, Etiyopya ve Güney Afrika’da, Google Trends’in verilerine göre, geçen yıl dünya çapında “Bitcoin” aramaları için en üst sıralarda yer alıyor.

Gökay Demirkıran

Türkiye'nin saygın üniversitelerinden biri olan Anadolu Üniversitesi ekonomi ve iktisat üzerine eğitim alan Gökay kripto paralar hakkında bilgilerini okuyucular ile paylaşmaktan zevk alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.