] }
Coin Haberleri

İsviçre Sahte Diplomalarla Mücadele İçin Blockchain Kullanacak

İsviçre Sahte Diplomalarla Mücadele İçin Blockchain Kullanacak

Cointelegraph’ın haberine göre İsviçre’de ki St.Gallen Üniversitesi son zamanlarda küresel çapta bir dolandırıcılık haline gelen sahte diploma olaylarıyla mücadele etmek için Blockchain teknolojisinden yararlanacaklarını açıkladı.

St.Gallen Üniversitesi 19 Eylül’deki CNN Money Switzerland ile röportajında, sertifikaların derecelerini birkaç gün yerine saniyeler içinde doğrulayacak Blockchain tabanlı bir proje başlattıklarını söyledi. Üniversitenin CEO su Harald Rotter konuyla ilgili şunları ifade etti: Diplomaları Blockchain üzerinden dijital sürece dayanarak daha ulaşılabilir hale getirmenin ya da transfer edebilmenin gerekli veya daha geçerli olacağını düşünüyorum.

İsviçre Sahte Diplomalarla Mücadele İçin Blockchain Kullanacak
İsviçre Sahte Diplomalarla Mücadele İçin Blockchain Kullanacak

Bu kapsamda Gallen Üniversitesi İsviçre merkezli Blockchain startup ’u olan Blockfactory ile bir ortaklığa imza attıklarını açıkladı. Böylece Ethereum Blockchain’ine kayıtlı be değiştirilemez diplomalar oluşturulabilinsin diye sertifikalandırma yöntemleri geliştirilecek.

Daha önce çıkan haberlerde Malezya Eğitim Bakanlığı’nın da sahte diploma ile mücadelede Blockchain teknolojisini kullandıkları söylenmişti. Ülkede artan sahte eğitim diplomalarıyla mücadele için E-Skrol projesi kullanılacak. NEM Blockchaini üzerine kurulu ve Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla da sahte diploma konusunda çözüm olabilicek bir proje.

Bununla birlikte Haziran ayındada Kanada’dan bir açıklama gelmişti. Kanada merkezli bir teknoloji enstitüsünün bir dahaki mezuniyet dönemi için Blockchain tabanlı diploma vermeyi planladıkları söylenmişti.

Üniversitelerin Blockchain alanında adımlar atması bu ekosistem için güzel gelişmeler. Türkiye’de de Bahçeşehir Üniversitesi Northeastern Üniversitesi içerisinde Blockchain teknolojisi konusunda bilgiye dayalı destek sağlama amacıyla bir Blockchain merkezi açtıklarını dile getirmişlerdi.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.