] }
Bitcoin Yorum

İslami Finans Uzmanı: Helal Coin Zaman ve Farkındalık Meselesi

Malezya’da bulunan bir İslami finans uzmanına göre, Şeriatın kriptoyu kabul edilebilirliği konusu zaman ve farkındalık meselesi. Şeriat kanunları ile yönetilen ülkelerde kullanılması muhtemel olan kripto paralar Helal Coin adıyla anılmaya başlandı.

Kripto Hakkındaki Şüphe Belirsizlikten Kaynaklanıyor

Başlıca Şeriat danışma firması Amanie Advisors CEO’su Suhaida Mahpot, İslam ülkelerinde Helal Coin olarak adlandırılan kriptoya yönelik mevcut şüpheciliğin saf bir reddetme olmadığını, aksine belirsizliğin bir sonucu olduğunu söyleyerek, İslami ekonomi odaklı yayın Salaam Gateway‘in 2 Ağustos tarihli raporlarını yayınladı.

Şeriat uyumlu finansman konusunda 11 yıllık uzmanlığa sahip Amanie Advisors CEO’su olan Mahpot, Malezya’nın Amanah Saham Bumiputera (ASB) ve Amanah Saham Nasional (ASN) olarak bilinen tartışmalı yatırım türleri ile kripto para birimleri ile karşılaştırdı.

Kriptoyu Malay ASB ile Karşılaştırmak

Mahpot, 1990’daki kuruluşundan bu yana yıllar boyunca ASB’nin anlayışı ve algısının değiştiğini ve 2012’de “harus” olarak değerlendirilmesine karar verildiğini, bunun da inancın öğretileri tarafından yasaklanmadığı veya teşvik edilmediği anlamına geldiğini söyledi.

İslami Finans Uzmanı: “Helal Coin” Zaman ve Farkındalık Meselesi
İslami Finans Uzmanı: “Helal Coin” Zaman ve Farkındalık Meselesi

Önceden, ASB’ye karşı iki büyük duruş vardı. Mahpot, biri ASB’nin harus olduğunu ve diğerinin de haram olarak reddettiğini belirtti.

Mali uzman, ASB ve ASN yatırımlarının Müslümanların, daha önce yasakladığı düzenleyici olan Selangor Fatwa Komitesi tarafından, riba işlemlerinin varlığı olarak kabul edildiğini vurguladı.

Mahpot, “Aynısı dijital para birimleri için de geçerli” diyor. Finansal kurumların ve uzmanların kripto paraların yararları hakkında daha fazla eğitime ihtiyaç duyduklarını vurguluyor.

“Kurumları, dijital para birimlerinin nasıl kabul edilebileceği ve kripto para birimini kullanmanın şeffaflığının daha geniş bir topluma nasıl fayda sağlayacağı konusunda daha fazla eğitmemiz gerekiyor. Belki de, bu zihniyet zamanla değişecektir.”

2019 yılının başlarında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan‘ın bir kripto para birimi oluşturma konusunda iş birliği yaptıkları konuşulmuştu. 2018 yılında, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ADAB Solutions projesi, “Şeriat hukuku ilkelerine göre” faaliyet göstereceğini iddia ettiği Birinci İslam Kripto Borsasını başlatmayı planladığını açıklamıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.