İslam Alimlerinden Yeni Değerlendirme: Ethereum “Helal”

Amanie Advisors grubundaki İslam alimleri ve finansal danışmanlar, Ethereum ‘un işlem yapmak için “helal” olduğunu belirledi. İster inanın ister inanmayın, İslam yasalarına göre kriptositlere izin verilip verilmediği konusunda bir tartışma yapıldı.

Umman merkezli bir finansal grup olan Amanie İslami Finans ve Şeriat Danışmanlığı tarafından yayımlanan yeni bir tanıtım belgesinde, Ethereum ‘un gerçekten de helal olduğunu belirtildi.

Devam Eden Bir Tartışma

Konu, İslam hukukuna aşina olmayan birine tuhaf gelebilir, ancak tartışma bir süredir devam etmekte. Usury, İslam hukuku kapsamında yasaklanmıştır ve dijital para alım satımının bir tür ödeme şekli olduğuna inanılmaktadır. Bunun nedeni, kripto para birimlerinin altın gibi fiziksel varlıklarla desteklenmemesidir. Bununla birlikte, Ethereum ve diğer kripto para birimleri, kendileriyle ilişkili faiz oranlarına sahip olmadıkları için doğal olarak tefekkür görevi görmemektedir. Amanie Advisors’a göre, bir ‘yardımcı token’ olması, İslam hukukuna göre helal olduğu anlamına geliyor.

İslam Alimlerinden Yeni Değerlendirme: Ethereum “Helal”

İslam Alimlerinden Yeni Değerlendirme: Ethereum “Helal”

Amanie Advisors ile bağlantılı bir blokaj tutkunu olan Atif Yaqub, gazetecilere verdiği demeçte, “inanç konusunda bilinçli olan bireylerin ortaya çıkmakta olan teknolojinin kullanımına şüphe duymadan girebileceğini” söyledi. İslam hukukuna göre finansal davranış kuralları oldukça katı. Yine de, tartışma devam ediyor. İslam Şeriat Konseyi’nin bir parçası olan Şeyh Dr. Haitham el-Haddad, Bitcoin’in “kendi kendine yaratılan bir para” gibi olmadığını ve bu yüzden helal olamayacağını savunuyor.

En İronik Talep

Genel olarak, görüş ayrımı kısmen nesiller arası zihniyetlerden ve aynı zamanda İslam hukukunun daha muhafazakâr yorumlarından kaynaklanıyor gibi görünmekte. Kesin tanımlara dayanan her para biriminin fiziksel bir emtia tarafından “desteklenmesi” gerekir. Bununla birlikte, ironi, bugün neredeyse bütün egemen para birimlerinin devlet gücünün kendisinden başka bir şeyle desteklenmemesi. Yine de, bu İslam alimleri Bitcoin’i eleştirdikleri gibi egemen para birimlerini eleştirmiş gibi görünmüyorlar.

Suudi Arabistan ve diğer zengin Körfez ülkeleri kendi ekonomileri için kripto para birimlerinden yararlanmak istiyorlarsa, bu tartışma devam edemez. Endüstri büyüdükçe kripto paraların İslam hukuku ile uyumluluğuyla ilgili daha fazla karar bekleyebiliriz.

Kaynak: Beincrypto

Bir önceki yazımız olan İngilizler Sokaklara Dökülürken Bitcoin Hala Stabil başlıklı makalemizde İngiltere'deki protestolar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın