İran’da Kripto Para Madenciliği Artık Yasal

Yerel basına göre İran’da kripto para madenciliği artık yasal. Madenciler yakında faaliyetlerine devam edebilmek için ülkenin Sanayi Bakanlığı’ndan bir lisans almak zorunda kalacaklar.

İranlı madenciler, operasyonlarının yetkililer tarafından durdurulduğuna dair haftalar önce çıkan raporların ortaya çıkmasından sonra tartışmalara karıştı. Yüksek elektrik maliyetlerine dayanarak, yetkililer Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için olan isteği azaltmak için hızlı davrandılar. Ancak şu an Amerikan yaptırımlarından sıkılmakta olan İran düzenleyicileri ve yetkilileri başka bir yol arıyorlar.

İranlı kripto para birimi madencileri yakında Sanayi Bakanlığı’ndan lisans almayı gerektiren yasaların yetki alanına girebilecekler. Haber, ülkenin kendi altın ayarlı kripto para birimini başlattığını açıkladıktan iki hafta sonra geldi.

İran Merkez Bankası’ndan sorumlu Vali Abdolnaser Hemmati‘ye göre:

Madencilik hakkında bir mekanizma hükümetin ekonomik komisyonu tarafından onaylandı ve daha sonra bir kabine toplantısında görüşülecek.

İran’da Kripto Para Madenciliği Artık Yasal

İran’da Kripto Para Madenciliği Artık Yasal

Konu neredeyse onaylanacak gibi görünüyor. Öyleyse, bu durum İran’ı özellikle kendisini kripto para madenciliği konusuna adayan lisanslı birkaç ülkeden biri yapacak.

İran’da, ülkenin nispi ucuz elektrik fiyatları nedeniyle birçok maden işletmesi kuruldu. Geçen ay, bu madencilik merkezlerine ilişkin durum belirsizdi. İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı, bunların İran’ın ucuz elektriğini kullanan Çinli madenciler olduğunu iddia etti. Her şey yetkililerin terkedilmiş depolardaki iki büyük Bitcoin maden çiftliğini kapatıp 1000 makineye el koymalarıyla başladı. Mevcut durum, ülkenin ABD’nin yaptırımları tarafından sıkıntıya maruz kaldığını ve alternatiflere ihtiyaç duyduğunu gösteren bir önceki politikanın tamamen tersine çevrildiğini gösteriyor. İran’ın kendi kripto para birimini başlatmayı planlamasının en büyük nedeni ABD yaptırımlarını aşmak.

İran’da Bitcoin’in madencilik gücünün ne kadar olduğu belli değil, ancak bu resmi lisansın kullanıma sunulmasıyla ülkedeki artışı görebiliriz.

Kaynak: Beincrypto

Bir önceki yazımız olan MasterCard ve Nexo Ortak Olarak Kripto Kredi Kartını Başlattı başlıklı makalemizde . Mastercard hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın