İran ve Quebec Tarafından Bitcoin Madenciliği Benimseniyor

Hobi faaliyetinden profesyonel sanayiye dönüşümünün son aşamasında Bitcoin madenciliği , yaptırımlardan kaçınmanın ve yerel ekonomiyi desteklemenin bir yolu olarak hükümetler tarafından benimsendi. Resmi bir endüstri olarak tanınan Bitcoin madenciliği lisanslanabilir ve vergilendirilebilir- bu da ucuz elektrik veren ülkeler için yerel iş yatırım fırsatları yaratır. Kripto madenciliği aynı zamanda ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya olan hükümetler için para kazanma yöntemi olarak da potansiyele sahip olabilir. Bu fikir, ekonomik kargaşanın ortasında vergi gelirlerini artırmak için Bitcoin madencilik endüstrisini yasallaştırmış ve lisanslamış olan İran tarafından araştırılmakta.

Sürüncemedeki Yaptırımlar

Bitcoin madenciliği, ülkedeki enerji tüketimindeki %7’lik bir artıştan sonra manşetlere girdi ve eski fabrikalarda sübvanse edilen elektrik üreten binlerce değirmene el konulmasına yol açtı. İran’daki elektriğin ABD’de ortalama 0,14 ABD doları ve Çin’de 0,08 ABD Doları ile karşılaştırıldığında, KwH başına yalnızca 0,03 ABD Doları olduğu ortaya çıkıyor.

Bununla birlikte, son birkaç aydır ülke genelinde yaptırımlar sıkılaştıkça, kanun koyucular harekete geçti ve resmi madencilik işlemlerini onayladılar. Böylece hükümet vergilendirme yoluyla kardan bir pay alabilir. İran Riyali’nin dolara karşı değerinin yüzde 70’ini kaybetmesi ve petrol ihracatının giderek zorlaşmasıyla madencilik faaliyeti gelir akışını temsil ediyor.

Madencilik, İran hükümetinin flört ettiği tek kripto çözümü değil. Bu yılın başlarında ülke, SWIFT sistemine erişimi engelleyen mali yaptırımlar etrafında bir yol önerebilecek bir merkez bankası dijital para birimi olasılığını tartıştı.

İran ve Quebec Tarafından Bitcoin Madenciliği Benimsiyor

İran ve Quebec Tarafından Bitcoin Madenciliği Benimsiyor

Madenciliği yasallaştırmak yaptırımlar için bir yol sağlamazken, hükümetin karlardan payını almasın ve madencilik ekipmanını besleyen enerji kaynakları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak. “Kripto para birimlerini madenlerde kullanmak için elektrik veya doğal gaz kullanılması, yüksek tüketim zamanlarında yasaktır”. Hükumet, madencilik tesislerinin evsel, tarımsal veya endüstriyel sınıflarda elektrik çekmesini yasaklayan ve madencilerin şebekeden belirli oranlarda elektrik almaları gerektiğini şart koşuyor.

Yerel Ekonomiyi Desteklemek

100 terawatt saatlik hidroelektrik enerji fazlası olan Kanada’daki Quebec eyaleti, bu aşırı elektriği işlere, yatırımlara ve komşu binaların ısıtmasına dönüştürmek için Bitcoin maden şirketlerine yöneliyor. Kamu şirketi Hydro Quebec ilk olarak 2017’de eyalet merkezine veri merkezlerini çekmek için bir kampanya başlattı ve kısa bir süre önce hükümet tarafından sanayiye ilave 300 megawatt (MW) tahsis etmesi emredildi. Bu gücü elde etmek için, madencilik şirketleri belirli kriterleri yerine getirmelidir. Bunlar en az oranda iş olanağı yaratma, bölgeye yatırım yapma ve donanım tarafından üretilen ısıyı kullanma.

Kaynak: Bravenewcoin

Bir önceki yazımız olan Bitcoin, Dünyanın En Büyük On Birinci Parasal Sistemi Oldu başlıklı makalemizde Bitcoin'in en büyük on birinci parasal sistem hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın