Internet Computer (ICP Coin ) Nedir? ICP Coin Yorum ve Grafiği

0

En fazla kullanıcıya sahip olan kripto borsalarından biri olan Coinbase’ de listelenmeye başlayan ICP Coin (IOU) değeri $700’ a kadar ulaşmayı başarmıştı. Diğer yandan geçtiğimiz pazartesi günü dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’ ta bu Coin’ i listelerine ekleyeceğini sayfalarında duyurdu.

Bu şekilde daha da dikkatleri üzerine çeken Internet Computer en fazla aranılan coinler arasına girmeyi başardı.  ICP Coin Nedir, ICP Coin hangi borsada, ICP Coin Binance listelemeye ne zaman başlanacak? gibi merak edilen bütün konuları detaylıca anlattık. İşte merak edilen detayları ile ICP Coin!

ICP Coin Nedir?

DFINITY Vakfının geliştirmiş olduğu Internet Computer, günümüzdeki birçok internet hizmetinde var olan sorunları elimine ederek kullanıcılara daha rahat ve hızlı, kullanımı kolay, kullanıcı bilgilerinin daha fazla korunduğu bir platform sunmaktadır. Açık kaynaklı olarak geliştirilen hesaplama aracı olan ICP, global anlamda tüm kullanıcılarına sonsuz bir kapasite olanağı ile web hızında çalışma imkanı vermektedir.

Platformun esas amacı teknolojik anlamda hızlı gelişme yaşanılan ve internetin yaygın olarak kullanıldığı dönemimizde, internet ve teknolojilerinin en modern halini kullanıcılara ulaştırmak ve onlara bu alanda hizmet sunmaktır. Platform donanım olarak diğer uygulamalara nazaran daha üst standartlara sahip akıllı sözleşme ve protokoller, herhangi bir merkeze bağlı olmadan geliştirilen uygulamaları bir arada içermektedir.

ICP, bu şekilde bütün olarak geliştirilen, donanım ve kaynakları kendisinde barındıran modern internet ve teknolojilerini, büyük küçük demeden bütün işletmelere sunulmasını amaçlamaktadır.

İlk kez 2016 yılında Dominic Williams tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen platform, 2018 yılı içerisinde yapmış olduğu finans ve sponsor turnesinde 190 milyar doların üzerinde para toplamayı başardı.

Zürih’ te merkezi ofisleri bulunan platform buradan yönetilmekte ve tüm gelişim, yönetim gibi çalışmaları yine buradan sürdürülmektedir. ICP’ nin ayrıca DFINITY Vakfı tarafından düzenli olarak kontrol edilen Palo Alto, San Francisco ve Tokyo’ da acenteleri bulunmaktadır.

DFINITY Vakfının var olan bütün imkan ve kaynaklarından yararlanarak kendi sistem yazılım ve donanımını geliştiren ICP, geliştirme odaklı çalışan büyük topluluklar tarafından da desteklenmektedir.

Internet Computer Grafiği, Piyasa Değeri ve Haberleri

 

ICP Çalışma Prensibi

ICP aslında küçük büyük demeden devasa boyutta ve kompleks yapıda olan uygulamaları dahi parça parça değil de bir bilgisayar sistemi üzerinden çalıştırabilme imkanı oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu şekilde bütün bilgisayar ağlarında var olan düğümlerin hesaplama yeteneğini toplu olarak kullanan bir protokol prensibine sahip olan Internet Computer tamamen merkeziyetsiz olacak şekilde geliştirilmiştir.

Platformun kullanmış olduğu akıllı sözleşmeler, uygulamalar ve işlev bölmeleri adına ayrı ayrı çalışma mekanizması izleyerek güvenlik kodlama kısımlarına bölünerek çalışmaktadır. Günümüzde kullandığımız standart internet hizmetlerinden ayrı olarak bu platform sayesinde kullanıcılar, merkeziyetsiz blok zincir alt yapısına temellendirilmiş bir internet ortamında var olan bütün uygulamalara erişim sağlayacak ve bilgilerini burada muhafaza edebilecektir.

Sistemin temelinde yer alan bilgi merkez ağları, platform protokol mekanizmasında esas görev yapan düğümleri başlatabilmektedir. Ağda hazır olan bütün düğümler sayesinde kullanıcılar işlem yaptıkları tüm girişimleri ağ sisteminde sıralayıp, düzenleyebilecektir.

Geçtiğimiz Mart ayında ICP Coin, kendi sistem ağını yarı açık hale getirerek kurum ve kişiler için gelişime açık hale getirdi. Platform kendilerinin uzun süreli yapmış oldukları gelişim planını yayınladı ve yaklaşık 20 yıl boyunca ulaşmak istedikleri hedeflerine değindi. İşte platformun 20 yıl içerisindeki hedefleri;

 • İlk 5 yılda platform kendi adının dünya genelinde duyulmasını ve eğitim veren kurumlarda kendi ICP ve Motoko programlama teknik detaylarının, yazılım dillerinin öğretilmeye başlamasını hedeflemektedir.
 • 10 içerisinde ise platform artık markalaşmış ve birçok kurum ve kuruluşun standart internet hizmetleri yerine ICP kullanmaya başlamasını, merkeziyetsiz finansal işlemlerin daha da fazla hayata geçirilmesi amaçlanmaktadır.
 • 20 yılda da platform küresel manada tüm herkes için aynı anlama gelmiş olacak ve insanlar ICP’ i daha güvenilir bularak onu kullanmaya başlamaları planlanmaktadır.

ICP Avantajları

 • Kullanıcılar rutin olarak diğer platformlarda kendilerinden alınan akıllı sözleşme kullanımlarından dolayı bazı komisyonlardan ICP’ te muaf olmaktadır. ICP kullanıcılarından bu şekilde bir ödeme almamakta, sözleşme mekanizmalarında ortaya çıkan kutu öncesinde doldurulmaktadır.
 • Kullanıcılar ICP’ i kullanmak için ellerinde herhangi bir coin bulundurmak zorunda değildir. Bu da platformu kullanıcılar adına daha da ulaşılabilir kılan avantajlarından bir tanesidir. Bununla birlikte kullanıcılar yalnızca DEFİ sistemlerinde değil diledikleri platforma yönelik işlem yapabilmekte ve bunu öncesinden araştırmasına gerek kalmamaktadır.
 • Platform 2020 yılında NNS olarak adlandırdığı ve kullandığı yönetişim sistemi ile ICP Coin ağ sistemlerini daha kontrollü ve hızlı şekilde yönetebilmekte ve problemleri çözebilmektedir. Bu hizmet içinde platform kullanıcılarından belli miktarlarda ICP Coin kilitlemelerini talep etmektedir. Böylelikle kullanıcılar yönetişim topluluğunda daha fazla hak ve söz sahibi olurken diğer taraftan platform tarafından da ödüller kazanabilmektedir.
 • Proof of Stake protokolüne dayalı olarak çalışan ICP, 4 katmanlı olacak şekilde fikir birliği doğrulama kanıtı kullanmaktadır. Var olan bu katmanlardan biri kimlik katmanı ile sistemde kullanıcı hesaplarına olası gelebilecek olaan siber saldırılara karşı koruma sağlarken, yarattığı ademi merkeziyetçi ortamı ile platformun ölçeklenebilirliğini, ağın destekte bulunduğu kullanıcı sayısının artmasını sağlamaktadır.
 • Platformun esas geliştirici vakfı olan DFINITY kurucusu ve esas araştırmacısı olan Dominic Williams, sistem güvenliği ve protokol yönetimleri vb. için alanında uzman mühendisler ile çalışmaktadır. Bu şekilde platformdaki akıllı sözleşme ve protokollerin, kriptografik sistem ve güvenlikle ilgili birçok konuda daha da profesyonel olarak yönetilmesine katkıda bulunmaktadır.
 • Sistem verileri web hızında, yüksek verimlerle işleyebilme ve ardından depolayabilme gücüne sahip olan yazılımlar ile geliştirilmiştir.
 • Yepyeni geliştirilen bir konsensüs mekanizmasına sahip olan platform kullanıcılarına, NI-DGK, geliştirilmiş ağ sistemi NNS, internet kimliği gibi birçok kaynağı blok zincir teknolojisi ile sunmaktadır.

ICP Kurucuları

ICP Coin ilk olarak 2016 yılında kripto analisti ve teorisyeni olan Dominic Williams tarafından geliştirilmiş olup, kurucusu olduğu platformun destekçisi olan DFINITY Vakfının başında bulunan isimdir. Bitcoin ve Ethereum hakkında da birçok çalışmalara imza atan William, slot konsensüsü başta olmak üzere birçok kirpto teknikleri ile ilgili araştırmaları mevcuttur.

King’ s College London’ dan Bilgisayar Bilimleri lisansını birincilikle almayı başaran Williams, özellikle piyasaya yeni çıkmış olan birçok kripto projesine yardımcı olan String Labs’ ta başkanlık ve CTO görevini üstlenmiştir.

ICP Coin Kullanımı

Internet Network’ un yerel kripto para birimi olan ICP Coin ile kullanıcılar bazı imkanları elde edebilmektedir. Bunlar;

 • Kullanıcılar ellerinde bulunan ICP Coin’ i ağ yönetişimin katılım sağlayarak ödül kazanabilmektedir.
 • Yine IOU Coin, kullanılarak sisteme adeta bir yakıt kaynağı olarak sunulabilmekte ve sistemi güçlendirmede kullanılabilmektedir.
 • Kullanıcılar ellerinde bulundan Coinler ile platformda gerçekleştirilen birçok eski ve güncel olan bütün etkinliklere katılım sağlayarak ek kazanç elde edebilmektedir.

ICP Coin Yorum

ICP Coin, 12.05.2021’ de Saat 08.17’ de $362 iken son 24 saat içerisinde en yüksek $498’ a ulaşmış, en düşük değeri de $350 olmuştur. 24 saatlik hacmi yaklaşık olarak $460,670, 498 olan Coin’ in toplam 469,213,710 arzının 125,067,597’ si dolaşımdadır.

ICP Coin Hangi Borsada Alınabilir? ICP Coin Binance Üzerinde Listelenmeye Başladı Mı?

Binance borsası, 11 Mayıs 2021 tarihinde Saat 6.39’ da ICP Coin’ i listeleyeceğini duyurdu. Yeni listelenmeye başlayan bu ICP Coin’i Binance borsası ile satın almak için öncelikle kayıt olmalısınız ve ardından hesap onayınızı almalısınız.

Tüm doğrulamaları tamamladıktan sonra borsa cüzdanınıza şahsi banka hesaplarınızdan itibari para gönderimi yapmalısınız. Ardından bu Coin’ i ICP/BTC, ICP/BNB, ICP/BUSD ve ICP/USDT pariteleri üzerinden satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.