İngiltere Merkez Bankası Müdürü : Libra Amerikan Doları’nın Yerini Alabilir

İngiltere Merkez Bankası Müdürü Mark Carney, ABD dolarını Facebook’un dijital parası Libra ile değiştirerek küresel finansal sistemini dönüştürmeyi önerdi. Konuşmasını ABD Federal Fonu’nun Wyoming Jackson Hole’daki yıllık sempozyumunda yapan Carney, Libra benzeri bir dijital para biriminin ABD dolarının karşılığı olarak değiştirilebileceğini söyledi.

Carney, doların dijital para birimiyle değiştirilmesinin rezerv statüsünün Çin’in Renminbi gibi başka bir ulusal para birimiyle değiştirilmesine izin vermekten daha iyi bir seçenek olacağını söyledi. Yeni bir “Sentetik Hegemonik Para Biriminin” en iyi, merkez bankası dijital para birimleri ağı aracılığıyla kamu sektörü tarafından sağlanabileceğini ekledi:

İLGİLİ:  HEX Tokeni Nedir?

“Artan ekonomik politika belirsizliği, dürüst korumacılık ve daha ileri düzeyde, sınırlı politika alanı nedeniyle olumsuz şokların yeterince telafi edilemeyeceği endişelerinin bir araya gelmesi küresel ekonomi enflasyonu üzerindeki önyargıları daha da artırıyor” dedi.

İngiltere Merkez Bankası Müdürü : Libra Amerikan Doları'nın Yerini Alabilir

İngiltere Merkez Bankası Müdürü : Libra Amerikan Doları’nın Yerini Alabilir

Temmuz ayında, Carney, projenin geniş çaplı olması nedeniyle Libra’nın baştan aşağıya hemen hemen mükemmel olması gerektiğini söyledi:

“Başarılı ya da değil. Başarılı olursa, sistematik hale gelir, çünkü çok fazla sayıda kullanıcıyı içerecektir. Sistematik çalışan bir ödeme sistemiyseniz her zaman kusursuz olmalısınız. İnsanların cüzdanlarından para kaybetmesini sağlayamazsınız. ”

Şubat 2018’de Carney, Bitcoin’in (BTC) geleneksel tanımlarla meşru bir para birimi olarak kabul edilemeyeceğini iddia ederek ne bir değişim aracı ne de bir değer deposu olmadığını vurguladı. Bitcoin bugün pek çok insan tarafından dünyanın en önemli ve en çok kazandıran yatırım aracı olarak görülmekte. Bunun sebebi ise sürekli olarak iniş ve çıkışlar yaşamasından dolayı her an için kazanma fırsatları sunması. Bu yönüyle cazip olması diğer taraftan insanlara çok kaybettiren bir araç olduğunu da unutturmakta. İnsanlar yatırım yaparken kazançlarını hesaplıyor ancak kayıplarını hesaplamayı unutuyorlar.

İLGİLİ:  Bitcoin Ticaret Savaşlarından Kârlı Çıktı mı ?

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yok

Cevap bırakın