Ekonomi Haberleri

Ichimoku Bulutu Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Ichimoku Bulutu, 1960'lı yılların sonlarında Japon gazeteci Goichi Hosoda tarafından oluşturulan teknik bir analiz yöntemidir.

Ichimoku Bulutu, 1960’lı yılların sonlarında Japon gazeteci Goichi Hosoda tarafından oluşturulan teknik bir analiz yöntemidir. Ichimoku şeması destek ve direnç seviyelerinin yanı sıra trend yönü ve momentum gibi diğer önemli bilgileri de gösterir. Ichimoku Cloud, standart mum grafikleriyle karşılaştırıldığında, tahmin fiyat hareketlerinin doğruluğunu artıran daha fazla veri noktası içerir.

Ichimoku Göstergesi, deneyimsiz yatırımcıların anlaması için karmaşık olabilecek birçok satır ve bilgi içerir. Ancak, Bulut’u nasıl okuyacağını ve yorumlayacağını bilen tüccarlar, onu ticaret için anahtar bir araç olarak kullanırlar.

Bulut Bileşenleri

Ichimoku Bulutunu çeşitli unsurlar oluşturur. Elemanlar aşağıdaki beş hareketli ortalamadan oluşur:

1. Tenkan-Sen

Ichimoku Bulutunun ilk bileşeni, genellikle grafikte kırmızı bir çizgi ile temsil edilen Tenkan-Sen’dir. Son dokuz dönemdeki en yüksek ve en düşük ortalamanın ortalaması alınarak hesaplanan hareketli bir ortalamadır. Tenkan-Sen yukarı veya aşağı hareket ediyorsa pazarın trend olduğu düşünülüyor. Ancak, çizgi yatay olarak hareket ederse, değişen bir pazarı gösterir. Aşağıdaki gibi hesaplanır:

Tenkan-Sen = (9-Dönemin En Yüksek Yüksek + 9-Dönemin En Düşük Düşük) / 2

 

2. Kijun-Sen

Kijun-Sen, gelecekte fiyat hareketlerinin bir göstergesi olarak hareket eden bir destek / direnç hattıdır . Genellikle mavi bir çizgi ile temsil edilir. Kijun-Sen, Tenkan-Sen’e benzer, ancak Tenkan-Sen’in dokuz dönemine kıyasla genellikle 26 dönem daha uzun bir zaman dilimi göz önünde bulundurur. Son 26 dönemdeki en yüksek ve en düşüklerin ortalaması alınarak ölçülmüştür. Bir grafik üzerine çizildiğinde, Kijun-sen tipik olarak Tenkan-sen’in gerisinde kalır, çünkü birincisi ikincisinden daha uzun süreler içerir.

Kijun-Sen = (26-Dönem En Yüksek + 26-Dönem En Düşük) / 2

 

3. Senkou Açıklık A

Senkou Span, Tenkan-Sen ve Kijun-Sen’in en yüksek ve en düşük ortalamasıdır ve 26 dönem sağda çizilmiştir. Bir grafikte Senkou A yayılımı turuncu bir çizgiyle temsil edilir. Güvenlik fiyatı Senkou span A’nın (turuncu çizgi) üzerindeyse, üst ve alt çizgiler sırasıyla birinci ve ikinci destek seviyeleri haline gelir. Tersine, fiyat Senkou A aralığının altına düştüğünde, alt ve üst çizgiler sırasıyla birinci ve ikinci direnç seviyeleri haline gelir .

Senkou Span A = (Tenkan-Sen + Kijun Sen) / 2

4. Senkou Açıklık B

Son 52 dönemdeki en yüksek ve en düşük ortalamanın ortalaması alınarak ve sağa 26 puan çizilerek hesaplanır.

Senkou Span B = (52 Periyot Yüksek + 52 Periyot Düşük) / 2

5. Chikou Açıklığı

Gecikme aralığı olarak da bilinen Chikou Span, yeşil bir çizgiyle temsil edilir. Cari fiyat alınarak 26 dönem sola kaydırılarak oluşturulur. Chikou span fiyatı aşağıdan yukarıya doğru geçerse, bir satın alma sinyali gösterir. Ancak, çizgi yukarıdan aşağıya fiyatı geçerse, bir satış sinyalidir.

Ichimoku Bulut Sinyalleri Nedir?

Bulut trend yönünü sağlar ve ayrıca destek ve direnç seviyelerini gösterir. İki Senkou Span çizgisi A ve B tarafından oluşturulur. Eğilim, bulut karşısında fiyatın konumuna bağlıdır. Örneğin, fiyat bulutun üstünde olduğunda, eğilim yükselirken, fiyat bulutun altında olduğunda eğilim düşer. Fiyat Ichimoku Bulut’taysa, eğilim düz veya belirsizdir.

Trendin gücü, Senkou A ve B açıklığının pozisyonundan da etkilenebilir. Örneğin, A B’nin üzerine çıktığında, eğilim aşağıdan yukarıya doğru daha güçlü olurken, Senkou B açıklığının yukarısına taşındığında tersi doğrudur. Senkou Span A.

 

ichimoku bulutu
ichimoku bulutu nedir?

Tenkan-Sen hattı Kijun-Sen hattının üstüne çıktığında, bu bir satın alma sinyalidir. İdeal olarak, iki satır ve güvenlik fiyatı Ichimoku Bulutunun üstünde olmalıdır. Öte yandan, Tenkan hattı (kırmızı çizgi) kesişip Kijun-Sen çizgisinin altına düştüğünde bir satış sinyali verir. İki bileşen ve fiyat da bulutun altında bulunmalıdır. Yatırımcılar , Ichimoku bulutu göstergesini riske göre ayarlanmış getirilerini en üst düzeye çıkarmak amacıyla Göreceli Güç Endeksi gibi diğer göstergeleri kullanabilirler .

Bulut Sınırlamaları

Ichimoku Bulutunun dezavantajlarından biri, geçmiş verilerine dayanmasıdır. Yatırımcıların beklediği gibi tarihsel eğilimler gelecekte tekrarlanmayabilir.

Herhangi bir teknik gösterge gibi, Ichimoku bulutu yanlış sinyaller üretebilir. Ayrıca, göstergenin uygulandığı zaman çerçevesine bağlı olarak, daha büyük eğilimleri hesaba katmayabilir.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu