Holochain Nedir? Holochain İle Zengin Olmak

Holochain, Blockchain’e alternatif olması amacıyla ortaya çıkarılmış olan bir proje. Holochain’i Blokchain’den ayıran en önemli özellik işlemlerin sadece eşler arasında doğrulanmasının yapılması. Blockchain’de ise ağ üzerinde bulunan herkes tarafından işlemlerin doğrulanması gerekmekte. Peki, bunun avantajı nedir? Bunun avantajı Holochain işlemlerinin sadece eşler arasında doğrulanmasından dolayı çok daha hızlı bir şekilde yapılması ve ağ üzerinde işlem yoğunluğundan kaynaklı bir yavaşlığın oluşmaması. Şirket yetkilileri Blockchain’den çok önce çalışmalarına başladıklarını söyleseler de proje 2018 yılının Nisan ayında piyasaya girdi. İnsanların akıllarındaki soru doğal olarak üzerine kurulu.

Merkezsiz Ağ Nasıl Çalışıyor?

Aslında Holochain mantığı bugün evlerde yapılan madencilik ile benzer özellikler gösteriyor. Farklar arasında ise Holochain’in kendi üretimi olan HoloPort adını verdikleri değişik cihazların olması. Aslında bu cihazlar yüksek güçleri olan birer süper bilgisayar. Kapalı bir metal kutu şeklide olan bu bilgisayarların üzerinde bir Ethernet portu bulunmakta ve bu port ile internete bağlanmakta. Firmanın normal kullanıcı bazlı ev bilgisayarları ile birlikte çalışmamasının sebebi de veri aktarım hızını gerçekten önemsiyor olmaları.

Holoport

Holoport

Holochain ekibi bu projenin başarılı olup olamayacağı ile ilgili green paper adını verdikleri bir doküman yayınladılar. Bu doküman üzerinde toplamda 6 adet madde bulunmakta. Bu maddelerin 4’ü projenin hangi nasıl başarısız olabileceğini, 2’si de nasıl başarılı olabileceğini anlatmakta. Göründüğü gibi Holochain ile zengin olmak projenin sahipleri tarafından dahi olasılıklar üzerinden cevaplanıyor. Olumsuz senaryolar, kendi projelerinden daha iyi bir projenin yapılması, testlerde başarısız sonuçlar alınması ve sistemsel hatalar sonucunda güven kaybedilmesi, HoloPort’ların dağıtımında sorun yaşanması ve her şeyin harfiyen yapılmasına karşın insanların yine de kullanmaması olarak açıklanıyor. Olumlu senaryolar ise Holochain ağının hosting pazarını domine etmesi ve büyük uygulamaların Holochain’i tercih etmeleri.

Cardano’nun yeniden yükselme ihtimali üzerine yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vechain Nedir? Vechain Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde Vechain Hakkındaki Gelişmeler, Vechain Ne İşe Yarar ve Vechain Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın