Hindistan Rezerv Bankası Açıkladı : Bitcoin Yasaklanmadı

Hindistan İnternet ve Mobil Birliği (IAMAI) tarafından açılan bir davaya yanıt olarak, Hindistan Rezerv Bankası (RBI), Bitcoin’in ülkede yasaklanmadığını açıklığa kavuşturdu. Ülkenin merkez bankası, yalnızca düzenlenmiş finansal kuruluşların dijital varlıkları kullanan herhangi biriyle çalışmasını kısıtladığını söylüyor.

RBI: Bitcoin 2020’de Yasaklanmadı

Kripto para birimi borsalarından oluşan IAMAI, 2018’den bu yana uygulanan RBI direktifine karşı bir dilekçe verdi. Merkez bankasının dijital varlıkları içeren herhangi bir kullanımı, satın almayı veya ticareti yasakladığı düşünülüyordu.

Dilekçe nihayetinde Yargıtay duruşması yapılan tam kapsamlı bir dava haline geldi. Birlik, ülkenin merkez bankasının kararının yasadışı olduğunu belirtiyor. Kripto ticaretinin yasal bir ticari faaliyet olduğunu öne sürdü, çünkü Bitcoin’i yasaklayan gerçek bir yasa yok.

Yakın tarihli bir yerel rapora göre, Hindistan Rezerv Bankası 30 sayfalık bir beyan ile bir cevap verdi. Bu, bankanın kripto para birimlerini bir bütün olarak hiçbir zaman yasaklamadığını, sadece “düzenlemelerle belirlenmiş” işletmelerin onlarla uğraşmasını yasakladığını açıklıyor.

Yorum Yok

Cevap bırakın