Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Kur Değerlendirmesi

Berat Albayrak başkanlığında, İstanbul’da ‘2019 Değerlendirme’ toplantısı yapıldı .

Ekonomi camiasından  yöneticilerin de  bulunduğu toplantıda söz alan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Haziran 2018 ile Haziran 2019 dönemlerinde  Türkiye’nin üç çeşit kur dalgalanmalarıyla  karşı karşıya kaldığını, bu dönemlerde dolar  kurunun  fazla yoğun dalgalanma gösterdiğin ve buna istinaende Türk Lirasında da  bir çok gelişmenin gerçekleştiğini söyledi. Bakan,  bunların arkasından  ekonomi ile finansal yapıda öncelikli olarak  stratejik bir  istikrar oluşturan  sürece girildiğini belirtti.

Berat Albayrak, “Gerek 2018 Ağustos’dan bu zamana, gerekse 2019’un yılının bütününde, Türk Lirası varlıklarının ayrıştırıldığı ve kazandırdığını görüyorsunuz” diye ekledi. Bakan Albayrak, “Yol planımızda  öncelik ekonomik değişimlerdir. Bunları özel ve kamu sektörleri ayrımı olmadan hep beraber faaliyete geçireğiz’ diye sözlerine devam etti.

Hazine ve Maliye Bakanı  Albayrak, 2018 Ekim ayında İstanbul’da açıklanan”Enflasyonla Topyekün Mücadele” ortamında, Reel sektör ve hükümet  olarak bütün paydaşlarla beraber artan  enflasyonla mücadelede  için devasa bir işbirliğinin  yapıldığını söyledi.

Bu bağlamda  2019’un yılının  enflasyon kontrolü ve müdahalesinin zamanlama bakımından kritik bir dönemde olduğunu söyleyen Berat Albayrak;

“2019  yılı zor bir yıl olarak geçti;  Bildiğiniz üzere  2014 ile 2019 yıllarında  Türkiye’de sekiz seçim yapıldı. Seçim havasının  ve  yarattığı etkinin oluşturduğuna  ekonomik bağlamda bakıldığı zaman , zamların ertelenmesi ile çoğunun  2019 dönemine bırakıldığı zor bir  yıl oldu. Zor geçen bir 2019 yılı Türkiye için bütün paydaşlarının çok güçlü  destekleri  ve hamleleri ile 2019’da ortaya koyduğumuz  Yeni Ekonomik Program % 15,9 enflasyon hedeflemesinin altından seyretti ” diyerek açıklama yaptı.

Yorum Yok

Cevap bırakın