Hangi Ülkede Seçimlerde Blockchain Teknolojisi Kullanılacak ? | KoinTimes

Hangi Ülkede Seçimlerde Blockchain Teknolojisi Kullanılacak ?

Rusya Yüksek Seçim Kurulu başkanı Ella Pamfilova, bir sonraki başkanlık seçimindeki oy kullanımına ilişkin değişim içeren fikrini, çiçeği burnunda seçilmiş başkan Vladimir Putin ile paylaşacağını açıkladı.

Pamfilova’nın, Putin ile yapacağı görüşmede, Rusya’daki bir sonraki başkanlık seçimini Blockchain üzerinden yapmayı teklif edeceği belirtilirken, ülkedeki bir sonraki seçim tarihi olan 2024 yılından önce, sistemi kurmayı amaçladıklarını belirtti.

27 Mart tarihinde katıldığı bir radyo programında konuşan Pamfiloava, konu hakkında başkan Putin ile görüşeceğini doğrularken, Rus halkının da böylesi bir değişikliğe sıcak baktığını belirtti. Seçim sürecinin kendileri için hayli sıkıntılı geçtiğini söyleyen Pamfilova, ancak bu sürecin sona ermesinin ardından artık daha yeni fikirler ile halkın karşısına çıkacaklarını ifade etti. Pamfilova, nihai hedefinin ise, Blockchain temelli bir sistem üzerinden gelecek seçimleri yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

18 Mart’ta gerçekleşen 2018 seçimlerinde Vladimir Putin, oyların %77’sini alarak başkanlığını sürdürmüştü.

Bu arada, bu Blockchain temelli seçim sistemi, Rusya’da hayli ilgi görürken birçok otorite, sistemin güçlü yönlerine dikkat çekti. Sistemin hacklenmeye karşı korunaklı, kullanımı rahat ve aslabir hileye mahal vermeyecek şekilde dizayn edilmesinin mümkün lduğunu korumak için çaba sarfeden otoriteler, sistemin Rusya için faydalı olacağı görüşünde birleşti.

Bu ay başında meydana getirilen açıklamada da, bu seçimin başkanlık neticelarının çevrim dışı olarak Blockchain aracılığı ile VTSIOM isimli bir devlet araştırma şirketinin veri tabanına yükleneceği belirtilmişti.

Eğer Pamfilova’nın bu imgesel gerçek olursa, Blockchain tabanlı seçim sisteminin gene aynı kurum üzerinden tasarlanacağı belirtiliyor ve programın adının da Digital VTSIOM olacağı ifade ediliyor.

2017’nin son dönemlerinde ise Moskova hükümeti de bu yönde bir karara imza atarak, vatandaşların kimi olaylar hakkında görüşlerini Ethereum merkezli bir platform üzerinden oylama ile almaya başlayacaklarını açıklamıştı.

 

Kaynak: 

 ETHNews 

Yorum Yok

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status