Hangi Ülke’de Kripto Para Borsalarına Erişim Yasağı Getirildi !

Rus Yüksek Mahkemesi, St. Petersburg şehrinde gerçekleşmek üzere, yasaklanan kripto para hakkında data veren siteler üzerine bir temyiz mahkemesi yapılması emrini verdi.

Rusya‘da hukuksal bilgiler paylaşan bir site olan RAPSI‘ye göre St. Petersburg’da bulunan Vyborgsky bölgesi mahkemesi 2016 senesinde kripto para birimlerinin sanal bir ödeme ve birikim aracı olduğu ve ülkenin ulusal para birimi olan ruble’yi zayıflatmakta olduğu gerekçesiyle illegal bulunduğunu iddia ederek Bitcoininfo.Ru sitesini engellemişti.
Rus kripto haber ajansı olan Anycoin, mahkemenin ilk gerçekleşen duruşmayı davalılara haber vermeksizin gerçekleştirmiş olduğini belirtti. Şirketin ise ancak sitelerine erişimi engellendikten sonrasında bu şekilde bir yasaklamadan haberleri bulunduğunu ve o dönemde de temyiz için verilen sürenin dolduğunu belirtti.

Bitcoininfo her ne kadar temyiz için müracaat sürecini kaçırmış olsa da mahkemeye başvurmaya çalışmış fakat mahkeme tarafınca bu istekleri reddedilmişti. Rus Yüksek Mahkemesi ise almış olduğu şikayetler doğrultusunda geçen ay konu ile ilgileneceğini belirtmişti. Geçtiğimiz Cuma günü itibariyle ise bu vaka St. Petersburg Şehir Mahkemesine aktarılmış bulunmakta.

RIA Novosti sitesine bakılırsa St. Petersburg’daki aynı mahkeme geçtiğimiz Şubat ayında da benzer bir olay üzerinde çalışmış ve Bitcoin ile alakası olan 40 sitenin yasaklanma kararını tersine çevirmişti.

Rus hükumeti, kripto para birimleri hakkında bilgiler veren siteler ile alakalı olumsuz tutumu oldukca aleni olmakta. Özellikle son dönemde gördüğümüz Telegram yasaklaması bunun en yakın ve belirgin örneklerinden biri olmakta. Geçtiğimiz yıl Rus merkez bankası yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin yurt dışı kaynaklı internet sitelerinden satışının ülke içinde yasaklamaya çalışacaklarını duyurmuştu. Sebep olarak ise ülke içerisindeki yatırımcıların maruz kaldığı riskler gösterilmekteydi.

Kaynak:  CoinDesk 

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status