] }
Bitcoin Haberleri

Hangi Türk Hacker, Fidyeyi Bitcoin İle İstedi

Apple‘ın iCloud hesaplarını hackleyen bir Türk hacker, yakın zamanda yapılan bir İngilteremahkeme duruşmasında tekrar gündeme geldi.

Turkish Crime Family isimli grubun lideri Kerem Albayrak, Apple’ı çok hassas bir konu olan kullanıcı bilgilerini paylaşmakla tehdit etti ve bunun karşılığında 175.000 dolar değerinde Bitcoin veya Apple iTunes hediye kartları talep etti.

Olay aslında 2017 yılının Mart ayında ilk defa su yüzüne çıkmıştı ve etkisi NBC gibi ünlü haber kanallarına kadar sürdü.

Turkish Crime Family@turkcrimefamily

NBC news reporting on

 Daily Mail kaynağının 18 Ekim tarihinde aktardığı habere göre, Albayrak çeşitli iCloud hesaplarına girerken kendisini kayıt altına aldı ve bunu YouTube üzerinden paylaştı. Hacker daha sonra Apple ile iletişime geçip 170.000 dolarlık Bitcoin veya hediye kartı fidyesi talep etti. Elinde 319 milyon kullanıcının hesap bilgilerinin bulunduğunu söyleyen Albayrak, fidyenin verilmemesi durumunda bunları sosyal medyada paylaşacağını da  vurguladı.

Kuzey Londra’da yaşadığı tespit edilen ve mahkemeye getirilen hacker, birinci dereceden şantaj ve ikinci dereceden izi yasa dışı eylem suçlarıyla yargılanmakta. Westminster Sulh Ceza Mahkemesinde duruşması görülen Albayrak, 14 Kasım tarihinde görüşülecek diğer duruşmaya kadar tahliye edildi.

Mahkemede ifade edilene göre Albayrak ilk olarak 75.000 dolar talepte bulundu ancak daha sonra bunu iki katına çıkartıp, en son da 175.0000 dolarda karar kıldı. Türk hacker daha önce geçtiğimiz yıl yapılan WannaCry fidye yazılım saldırılarının da arkasındaki kişi olarak tanınmakta.

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu