Gürcistan Devasa Bir Siber Saldırı İle Karşı Karşıya

Büyük bir siber saldırı, Gürcistan’da 2.000’den fazla web sitesini (ulusal televizyon istasyonunun yanı sıra) etkiledi. Dava dosyaları ve kişisel veriler içeren mahkeme web sitelerine de saldırı yapıldı.

Pek çok saldırıda, web sitesinin giriş sayfaları eski Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili‘nin ve “Geri döneceğim” yazısı ile değiştirildi. Saldırının kaynağı henüz bilinmiyor. BBC Kafkas muhabiri Rayhan Demytrie, bu olayın arkasında Rusya’nın olabileceğinin iddia edildiğini söyledi.

Siber güvenlik uzmanları tarafından Gürcistan hükumeti web sitelerinin “iyi korunmadığı ve saldırılara açık” olduğu söyleniyor. Bu durumdan Cumhurbaşkanlığı web sitesi, hükumet dışı kuruluşlar ve özel şirketler dahil olmak üzere 15.000’den fazla sayfa etkilendi.

Gürcistan Devasa Bir Siber Saldırı İle Karşı Karşıya

Gürcistan Devasa Bir Siber Saldırı İle Karşı Karşıya

Imedi TV kanalının haber yöneticisi Irakli Chikhladze, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada hiçbir sinyalin olmadığını ve istasyonun yayın yapamadığını söyledi. Hem Imedi hem de başka bir ağ olan Maestro bu saldırıdan etkilendi. Ive TV bir saatten daha uzun süre felç oldu; Maestro’nun bilgisayarları ve diğer ekipmanlarının hasar gördüğü veya kullanılamaz hale geldiği bildirildi.

Surrey Üniversitesi siber güvenlik uzmanı Prof Alan Woodward, “Bu saldırının ölçeği daha önce görmediğimiz kadar büyük dedi. “Hedeflerin ölçeği ve niteliği ile, bunun devlet destekli bir saldırı olduğu anlamak hiç de zor değil” şeklinde konuştu.

İLGİLİ:  İzmir'de Taksiler Uygulama Üzerinden Çağırılacak

Yorum Yok

Cevap bırakın