Altcoin Haberleri

Güney Kore ‘nin Busan Şehri Yerel Kripto Parasını Çıkarıyor

] }

Güney Kore ‘nin Seul’den sonra en kalabalık ikinci şehri olan Busan yeniden gündeme geldi. Koreli yayın organı ETnews’in 1 Temmuz’da yayınladığı haberde, Busan şehrinin yerel bir kripto para birimi yaratmayı düşündüğü belirtildi. Habere göre, Busan şehir yetkilileri, yerel holding şirketi BNK Financial Group’un bir iştiraki olan BNK Busan Bank ile iş birliği yaptılar. Bunun sonucunda ise blok zincirine dayalı bir dijital para birimi projesi geliştirmek istiyorlar.

Özellikle, Busan’ın BNK Busan banka hesabındaki yerel para birimine 1: 1 oranında sabitlenen bir kripto para birimi olacak şekilde bir kripto projesi geliştirdiği bildiriliyor. Haberde, yerel bir dijital para birimi yayınlayan Busan, yerel ekonomiyi canlandırmanın ve blokajdaki lider konumunu güvence altına almayı bekliyor deniliyor.

Nisan Ayında İlk Adı Atılmıştı

Nisan ayında, Güney Kore Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bakanlığı ve Startuplar, hükümetin “eğer Busan kendi blok zincir temelli kripto parasını veya token ekonomisini geliştirirse kapsamlı destek sağlamayı” planladığını söyledi.

güney kore 'nin i̇kinci büyük şehri kendi yerel kripto parasını yaratmak i̇stiyor
güney kore ‘nin i̇kinci büyük şehri kendi yerel kripto parasını yaratmak i̇stiyor

Şubat 2019’un başlarında Busan şehri, konuyla ilgili başlangıç ​​işletmeleri ile yerel BİT sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak istedi. Ayrıca blok zinciri sektörünü desteklemek amacıyla Hyundai Pay ile bir mutabakat imzaladı. Aynı günlerde, Güney Kore hükümeti, Busan şehrinde blok zinciri etkin bir sanal enerji santrali kurmak için 3.5 milyon dolarlık yatırım planlarını açıklamıştı.

Bu arada, son zamanlarda, çok büyük yerel ticari borçlar veren KB Kookmin Bank, dijital varlık yönetimi ve koruma çözümlerini birlikte keşfetmek için blockchain teknoloji firması Atomrigs Lab ile bir anlaşma imzaladı. Kısa bir süre içinde Busan’da sadece kripto paranın geçerli olduğu ve buraya giden turistlerin de harcamalarını kripto para ile yaptıkları yeni bir sistem görebiliriz. Eğer bu sistem istenildiği gibi çalışırsa dünyanın pek çok merkezi için de bir örnek teşkil edecektir.

Facebook Libra’nın piyasayalara zarar mı yoksa yarar mı getireceği hakkında hazırladığımız habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu