Altcoin HaberleriEkonomi Haberleri

Güney Kore: Kripto Para Suçları 2 Yılda 2.3 Milyar Dolar Arttı

] }

Güney Kore hükümetinden alınan verilere göre, son iki yılda kripto para suçları toplam 2,3 milyar dolar oranında zarar verdiğini gösteriyor. Kore Herald’a göre, ülkenin Adalet Bakanlığı, 2017 Temmuz ve haziran ayları ile bu yılın Haziran ayı arasında, kripto alanıyla ilgili dolandırıcılık ve sahtekarlıktan kaynaklanan finansal kayıpların milyarlarca maliyeti olduğunu ortaya koydu.

Bakanlık, kripto alanında faaliyet gösteren 132 suçlu ve dolandırıcının söz konusu dönemde suçlanıp tutuklandığını, 288’in ise fiziksel olarak tutuklanmadan dava edildiğini sözlerine ekledi. Güney Kore Adalet Bakanı Sang-ki Park’ın Güney Kore’nin kripto para birimleri alım satımına olan ilgisine rağmen daha aktif olduğu söylenen kripto para suçları önlenmesine yardımcı olacak tedbirler almaya çalıştıklarını bildirildi. Bu yılın başlarında, ülke kripto para birimiyle ilgili suçlarla mücadele etmek için görevlendirilecek bir birim oluşturdu.

İlgili Makaleler

Borsa Sayısı Artıyor

Kore Herald, kripto alım satımına olan ilginin ülkede azaldığını bildirmesine rağmen kripto para borsalarının sayısı arttığını söylüyor. Haber, Mayıs ayından itibaren ülkede “opak hesaplar” kullanan, kripto borsaları bulunduğunu bildirdi.

güney kore: kripto para suçları 2 yılda 2.3 milyar dolar arttı
güney kore: kripto para suçları 2 yılda 2.3 milyar dolar arttı

Bu hesaplar, “arı kovanı hesapları” olarak bilinir. Güney Koreli tüccarların, kripto para kullanmalarını engellemek amacıyla geçen yılın Ocak ayında ülkede uygulanan gerçek isimle ticaret sisteminin atlatılmasına yardımcı olduğundan dolayı yatırımcıları fazlasıyla cezbetmektedir. Borsaların “yatırımcıların paralarını kurumsal banka hesaplarıyla yönetmelerini” sağlayarak fonları aklar.

Güney Kore hükümetinin bu hesaplara karşı koyma konusunda kılavuz yasalar önerdiği söyleniyor. Ancak mahkeme ülkedeki kripto para borsalarına şirket hesaplarını kullanmayı bırakmalarını dayatmanın uygun olmayacağına karar verdi. Son iki yılda çeşitli kripto para birimi borsaları saldırıya uğradı. Ülkenin en büyük borsası Bithumb geçtiğimiz Haziran ayında 31.5 milyon dolar hacklenmişti. Yine bu yılın Mart ayında 3 milyon EOS transfer edilirken saldırıya uğradı.

21 Temmuz tarihli Bitcoin fiyat analizine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Cryptoglobe

Emre Karabulut

Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olan 9 eylül iktisat bölümü mezunu Emre, 6 yıldır kripto para birimlerini ve piyasadaki borsaların durumunu analiz ediyor. Mail: Emre@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu