Gates Vakfı’dan Yeni Ödeme Seçeneği Ripple…

BİLL VE MELİNDA GATES VAKFI, BANKA HESABI OLMAYAN İNSANLAR İÇİN RİPPLE TEKNOLOJİSİNİ KULLANAN AÇIK KAYNAKLI BİR YAZILIM YAYINLADI.

16 Ekim’de duyurulan Mojaloop adlı yazılım, finansal kuruluşlar ve ödeme teknolojisi şirketlerinin, düşük gelirli insanlara hizmet veren kurumlarla iş birliği içinde çalışabilmesini sağlayacak.

Yazılımın geliştirilmesine ’ın dışında üç farklı FinTech firması da destek verdi. Mojaloop, daha önce bu ortalıktan doğan Level One projesinin bir meyvesi sayılabilir. Bu projede, düşük gelirlilerin hayatlarının maddi açıdan Blockchain’le nasıl geliştirilebileceği araştırılmaktaydı.

Bu Gates Vakfı’nın ilk blockchain bazlı projesi değil. 2015’te blockchain teknolojisiyle ilgilenmeye başlayan vakıf, “bağımsız finansal sistemler” yaratmak için uzun süredir çalışmalar yapıyordu. Vakfın düşük gelir hizmetleri departmanı başkan yardımcısı Kosta Peric, Mojaloop’un endüstri için ne anlama geldiğini anlattı:

“Finansal servislerin dijital ödeme sistemleri ile olan imtihanı oldukça zor. Ancak teknoloji ortaklarımızla gerçekleştirdiğimiz proje Mojaloop, her türlü finansal hizmette kullanılabilecek bir yazılım oldu. Hatta bankaları ve FinTech şirketlerini, şimdiden bu projeyi denemeye davet ediyoruz.”

Mojaloop’un geliştirilmesinde yer alan şirketlere ek olarak, bazı mobil teknoloji firmaları da projeye destek sunuyor. EricssonHuaweiMahindra Comviva ve Telepin şirketleri, yazılımın entegrasyonuna katkı sağlamak adına açık kaynaklı bir API geliştirmekte.

Kaynak: CoinDesk

Bir önceki yazımız olan Wikileaks, Bitcoin Yatırımları için ABD'ye Teşekkür Etti başlıklı makalemizde ARZ VE TALEP, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply