G20 Kripto Paralara Karşı Tedbirler Alacak

Reuters tarafından bildirildiğine nazaran,Japonya 19-20 Martta Buenos Aires’teki senelik zirve esnasında birimleri için ortak bir kara para aklama (AML) stratejisi geliştirmeye odaklanılması için G20 üyesi hükümetlere çağrıda bulunacak.
Konum hakkında Japonya hükumeti yetkilisinin Reuters’a verdiği demeçte, Japon hükumetinin kripto para birimi ticareti için daha sıkı düzenlemeler yapmak yerine AML’yi engelleyecek tedbirlerin geliştirilmesine odaklanmanın daha uygun olacağını düşündüğünü söylemiş oldu.

Yetkili, bazı hükümetlerin diğerler ülkelerden daha zayıf düzenlemeleri olmaları sebebiyle kara para aklama için “boşlukların” halen bulunduğunu vurguladı.

“Tartışmalar, kripto para ticaretinin bankacılık sistemini iyi mi etkileyebileceğinden ziyade kara para aklamaya yönelik adımları ve tüketici koruması üzerine odaklanacak” diyen yetkili, bu noktada G20’deki genel ruh halinin “çok sıkı düzenlemelerin uygulanması” olduğunu da sözlerine ekleyerek bu durumun pek iç açıcı olmadığını ifade etti.

Reuters’ın yaptığı habere gore, 37 ülkeden temsilcilerden oluşan bir Finansal fiil vazife Gücü (FATF)’nün kara paranın aklanmasının önlenmesi için standartlar üzerinde çalışmakta ve G20 toplantısında sunulmak üzere kripto para aklama ile savaşım yöntemleriyle ilgili bir rapor hazırlayacak.

Japon kripto para borsaları tarafından 23 Şubat’ta verilen rapora göre; 2017 yılında ülke bankaları tarafınca bildirilen 347.000 olay karşısında aynı dönemde kripto para borsaları tarafınca ise çok az bir kısmı olan 669 şüpheli kara para aklama vakasının gerçekleştiğini açıklandı.

Şubat ortalarında Japonya Finansal Hizmetler Kurumu (FSA), Coincheck’in 26 Ocak’da hacklenmesini müteakip kripto para alışverişi borsaları için bir ‘Denetleme Raporunu’ yayınladı. Geçen hafta ise aynı kuruluş tarafınca 15 kripto para borsası için ‘Ceza Raporunu’, açıklanddı ve ikisinin çalışmasına ise son verildi.

Kaynak: Coin Telegraph

Bir önceki yazımız olan ABD'de Ele Geçirilen 2.170 Bitcoin Açık Arttırmayla Satışa Çıkacak başlıklı makalemizde Abd, ABD Polisi Satacak ! ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın