Fransız Milyarder Facebook’un Libra Para Birimini Desteklemesi İçin Fransa’ya Çağrıda Bulundu

Fransa’nın en iyi İnternet servis sağlayıcısı Iliad’ın kurucusu olarak bilinen telekomünikasyon ve teknoloji endüstrisinde aktif olan Fransız milyarder işadamı Xavier Niel, LesEchos’a 11 Ekim tarihinde Facebook’un Libra kripto projesine olan desteğini ifade eden bir yazı yazdı.

Libra’dan Korkmayın!

Eninde sonunda Libra hayatımıza girecek. Bu, Xavier Niel ‘ın yazının başlangıcında kullandığı ifade. Bu kaçınılmazdır ve inkar etmek Fransa’yı kırılganlık ve bağımlılık konumuna getirecektir.

Xavier Niel ‘e göre, Fransa kendisini bu devrimin merkezinde konumlandırmalı ve sosyal ve insani ilerlemeyle örtüşebilecek bu teknolojik süreci desteklemelidir. Bu projeyi durdurmaya yönelik tüm girişimler üretkenlik karşıtıdır. Dünya daha fazla özgürlük, özerklik ve devletlere daha az bağımlılık istiyor. Ödeme yöntemleri de bundan kaçamayacak.

Bu düşünceler, Xavier’in Libra’yı ekonomik istikrarsızlık durumunda birçok ülkede güvenli bir varlık olarak gösterebilecek ve mevcut para birimlerine daha istikrarlı bir alternatif olarak görülecek. Buna ek olarak, ödemeler SMS gibi daha doğrudan ve daha hızlı olacak. Aracı olmadan daha fazla gecikme ve yüksek komisyon olmayacaktır. Bu bildiğimiz bankacılık sistemini tehdit edebilir ve değiştirebilir.

Fransız Milyarder Facebook'un Libra Para Birimini Desteklemesi İçin Fransa'ya Çağrıda Bulundu

Fransız Milyarder Facebook’un Libra Para Birimini Desteklemesi İçin Fransa’ya Çağrıda Bulundu

Makalede, Xavier ayrıca Libra’nın küresel finansal katılım ile ilgili getireceği avantajlardan bahsetmektedir. ‘Banka işlemi yapmayan’ nüfus yaklaşık 1,7 milyar. Bu dünya nüfusunun yaklaşık % 31’ine denk geliyor. 1 milyarı cep telefonuna sahip ve 480 milyon’u İnternete girebiliyor. Bu insanlar yeni bir para biçimi kullanmaya başlarsa, milletler güç kaybetmekten veya bu ortak kimlik duygusundan korkmamalıdır.

Libra sadece doğru destekle herkes için ek bir kolaylık haline gelebilecek bir yeniliktir.

Ancak, Fransız milyarderin Libra ile iyi anlaşmak için pek çok menfaate sahip olduğu unutulmamalıdır. Şirketi İlyada, Libra Derneğinin kurucu üyelerinden biri. Bu nedenle Xavier’in makalede ifade edilenden farklı bir görüşe sahip olması oldukça garip olurdu.

Bir önceki yazımız olan Ubisoft ve Sorare, Fantasy Football Blockchain Oyununu Güçlendiriyor başlıklı makalemizde Ubisoft'un blockchain oyun geliştirmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yok

Cevap bırakın