Fransa’dan Kripto Para Yasağı

Kripto para kullanımı her geçen gün artsa da bu paraların ne için ve kimler tarafından kullanıldıkları hiçbir şekilde bilinmiyor. Bu da özellikle ülkelerin kendi topraklarında kripto paralar kullanılarak işlenebilecek yasa dışı olayların takibini imkânsız hale getirmekte. Bu konuyla ilgili olarak Fransa’dan kripto para yasağı gelmek üzere. Elbette bu yasak tüm kripto paralar için geçerli değil. Fransa Ulusal Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre bazı kripto paraların yasaklanabileceği tartışılmaya başlandı.

Fransa’dan Kripto Para Yasağı

Fransa’dan Kripto Para Yasağı

Monero, Zcash, PIVX ve DeepOnion gibi gizlilik tabanlı çalışan bu kripto paraların Fransa’da yasaklanması gündemde. Sanal Paralar ismi verilen ve 150 sayfalık raporda Blockchain’in ne olduğu, nasıl çalıştığı ve ne gibi kazançlar sağladığının yanında Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto hakkında da çeşitli satırlar yer almakta. Raporun dikkat çektiği ana konular ise kripto paraların kara para aklama işlemlerinde, terörist gruplara finansman desteği sağlanmasında ve yasa dışı diğer faaliyetlerde kullanılmasına. Fransa’dan kripto para yasağı bu başlıklar göz önünde bulundurularak gündeme geldi.

Mevcut Denetimler Yetersiz Olabilir

Raporun ilerleyen bölümlerinde şu anda mevcut regülasyonların kripto paraların denetiminin gerçekten tam olarak yapılıp yapılmadığın bilinmediğinden ve bazı açıkların yıllardan beri bu sistemin içinde var olduğundan söz ediliyor. Tam gizliliği hedefleyen kripto paraların kullanımındaki risklerin her geçen gün artarak devam etmesi yüzünden bu paraların yasaklanmasının yerinde bir karar olacağından bahsedilmekte. Raporun içeriğinde yapılması gereken yeni düzenlemelerden de bahsedilmekte. Bu düzenlemeler ise iki farklı şekilde ele alınıyor. İlk düzenlemede Blockchain ve Kripto Para sistemleri birbirinden bağımsız olarak değerlendiriliyor. Bu düzenleme blockchain teknolojisinden yararlanılması gerektiğinden ancak riskli ve şüphe taşıyan kripto paraların yasaklanması gerektiğini savunuyor. İkinci düzenleme ise bu iki olguyu birbirini tamamlayan iki bütün halinde değerIendiriyor.

Fransa’dan Kripto Para Yasağı

Fransa’dan Kripto Para Yasağı

Henüz Bir Karar Yok

Raporun hazırlanması ve Fransa Ulusal Meclisine sunulmasının akabinde konuyla ilgili herhangi bir karar alınmadı. Görünen o ki bu işten gerçekten anlayan meclis üyeleri olana kadar da somut bir karar alınması zor görünüyor.

İLGİLİ HABER:  D'CENT Biyometrik Cüzdan

Blockchain kullanacağını açıklayan yerli şirketler hakkında yazdığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yok

Cevap bırakın

] }