Fransa Facebook Libra’nın Kullanımını Yasaklamak İstiyor

Yeni raporlar, Fransa’nın Avrupa’da Facebook Libra’nın kullanımını engellemek istediğini ortaya koydu. Bu arada İsviçre’deki finansal düzenleyiciler, önerilen kripto para birimi projesi için düzenleyici bir çerçeve oluşturmada uluslararası işbirliğine açık olduklarını söylüyorlar.

Libra Kabul Edilmemeli

Fransız AFP ajansından yayınlanan Londra merkezli City A.M. raporuna göre, Fransa’daki düzenleyicilerin Libra kripto para birimi projesini engellemeye istekli olduklarını iddia etti. Bu raporlar, Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nin, Libra’nın Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin ve AB’nin ekonomik egemenliğini olumsuz yönde etkileyeceği görüşünde olduğunu söylüyor.

BreakingtheNews.net’e göre, Le Maire, AB’nin Avrupa’da egemen para birimi olarak işlemesine izin vermenin tartışmaya dahi açılamayacağını söyledi.

FINMA Uluslararası Düzenleyicilerle Çalışmaya Hazır

Reuters’e göre, İsviçre’deki Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA), Libra kripto para birimi ile ilgili uluslararası düzenleyicilerle işbirliği yapmayı dört gözle bekliyor. Yerel İsviçre medya platformu Neue Zuercher Zeitung ile konuşan FINMA başkanı Mark Branson şöyle dedi:

Fransa Facebook Libra’nın Kullanımını Yasaklamak İstiyor

Fransa Facebook Libra’nın Kullanımını Yasaklamak İstiyor

“Böyle küresel boyuttaki bir proje ancak diğer denetçiler ve düzenleyicilerle uluslararası koordinasyon ve istişare yoluyla ele alınabilir. Tek bir ülkenin Libra gibi bir projeyi kendi başına düzenleyebileceğine ve denetleyebileceğine inanmak aldatıcıdır. Ayrıca (büyük İsviçre bankaları) UBS (UBSG.S) veya Credit Suisse (CSGN.S) ‘nin denetimi de tamamen yalıtılmış değildir.”

FINMA başkanı ayrıca Libra Birliği’nin daha az katı düzenlemelerin tadını çıkarmak için İsviçre dışında çalışmayı seçtiği önerilerini reddetti. Branson’a göre, projenin İsviçre’de temsil edilmesi kararı alınmadan önce FINMA’nın Libra ile hiçbir bağlantısı yoktu.

İsviçre, son yıllarda fintech ve blockchain işletmeleri için bir merkez haline geldi ve ülkenin küresel finansal piyasadaki yerini daha da genişletti. Bu amaçla Branson, FINMA’nın sıkı finansal izleme ve düzenleme politikaları benimseyeceğini söyledi.

İLGİLİ:  Libra’ya Karşı Japonya Merkez Bankası’ndan Sert Bir Açıklama Geldi

Yorum Yok

Cevap bırakın