Flaş İddia : Bitcoin ETF’si Gelecek Yıl Kabul Edilecek

Ünlü Amerikan ekonomi kanalı CNBC’nin Crypto Trader programına konuk olan eToro baş analisti Mati Greenspan, Bitcoin ETF’sinin 2018 yılı içinde kabul görme şansının düşük olduğunu ifade etti. Ancak Greenspan, bununla birlikte gelecek yılın ilk çeyreğinde bir ETF onayı gelmesinin de mümkün olduğunu kaydetti.

Greenspan, bu açıklamayı yapmasının arkasında sebebin ise, Twitter’dan bir hukukçu ile yaptığı sohbet olduğunu belirtti. Greenspan, avukatın kendisine SEC’in kararları erteleme hakkına sahip olduğunu ve bunları yapma şansının olduğunu söylediğini ifade ederken, şu ifadeleri kullandı:

”SEC’in bu ETF başvurusu ile ilgili hemen karar vereceğini düşünmüyorum. Bu konuda sanırım hiçbir aceleleri yok. Zamanlarını kullanacaklardır. O yüzden 10 Ağustos tarihi merakla beklense de, bu konuda sadece bir erteleme çıkabilir.”

Greenspan, aynı zamanda SEC kararına paralel olarak da piyasaların 2019’un ilk çeyreği itibariyle çok daha ‘olgun’ olacağını belirtti. Şu anda birçok büyük devin Bitcoin ve kripto para sektörüne girmeye hazırlandığını belirten Greenspan, hemen her gün yeni gelişmeler olduğunu belirtti. VanEck’in ETF pakedine olan ilginin de bir hayli yüksek seviyede seyrettiğini söyleyen başarılı analist, paketin içeriğinin kontrat başına 25 Bitcoin yani hemen hemen 200 bin dolar olacağını da sözlerine ekledi.

VanEck ETF’sinin kurumsal yatırımcıları hedef kitlesine koymasının onların şansını arttırdığını belirten Greenspan, SEC nezdinde bu ETF’nin onaylanma şansının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu da sözlerine ekledi. Bu ETF’nin Winklevoss ETF başvurusundan farklı olduğunu söyleyen Mati, Winklevoss kardeşlerin ETF’sinin sadece retail yatırımcıyı hedeflediğini ifade etti.

Öte yandan SEC’in kurumsal yatırımcıyı ise ana aktör olarak gördüğünü belirten başarılı anlaist, bundan dolayı SEC’in Van Eck ETF’sine pozitif karar verme ihtimalinin yüksek olduğunu ancak bunun hemen gerçekleşmesinin zor olduğunu belirtti.

Öte yandan, SEC’in bu yatırımcıyı koruma isteğinin ya da böyle bir girişiminin de olmadığını söyleyen Greenspan, bundan dolayı da ETF’nin kabul edilme şansının yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

Greenspan, sözlerini şu şekilde noktaladı:

”Bitcoin ETF’sinin kabul edilmesi demek, piyasaya çok daha fazla sıcak para geleceği demek. Bu da yeni bir likidite anlamına geliyor ve bu, sağlıklı bir sektör için önemli bir paydaş olabilir. Bitcoin ETF’sinin Bitcoin fiyatına olan etkisi bence dünyanın en önemli şeyi değil ancak fiyatlar elbette artacaktır.  ETF kabul edilmesinin negatif bir etkisi olmaz. Sadece yeni bir para gelişi anlamına gelir ki bu güzel bir şey. Bu durum ne yapısal ne de reformsal bir zarar vermez, bu sadece iyi bir şeydir.” 

Comments (No)

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status