Flaş Haber :Dünya Bankası Blockchain Teknolojisini Kullanacak ! |

Flaş Haber :Dünya Bankası Blockchain Teknolojisini Kullanacak !

Dünya Bankası olarak adlandırılan dünyada, Dünya Bankası, Avustralya Commonwealth Bank (CBA) aracılığıyla blok-zincir tabanlı bir tahvilin yaratılmasını emretti .

Bu, dünyanın en etkili finansal kurumlarından bazılarının tekliflerini iyileştirmek için blockchain teknolojisinden yararlanmaya başlaması için çok net bir harekete işaret ediyor.

CBA, özel bir Ethereum blockchain kullanarak blockchain tabanlı sistemi geliştirdi. Blockchain Sunulan Yeni Borçlanma Aracı (tahvil-i) Dünya Bankası tarafından Washington’da verilecektir .

Proje, dünya genelinde tahvil ihraç etme biçimini iyileştirmek için blockchain teknolojisini kullanmak isteyen Dünya Bankası tarafından gerçekleştirildi.

Kurum, sürdürülebilir kalkınma için her yıl 60 milyar dolarlık tahvil ihraç ediyor ve banka , hareketin farklı operasyonlarda blok zincir teknolojisinin kullanımını keşfetmeyi amaçladığını söylüyor .

Bond-i sadece CBA İnovasyon Laboratuarı Blockchain Mükemmellik Merkezi tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Bölüm, daha önce Queensland Hazinesi ile ortaklık halinde 2017’de blok zincirde bir prototip tahvilini test etmişti.

Bu, blockchain teknolojisi ile verilen ilk tahvil olsa da, ilk borçlanma aracı değildir. İspanyol bankacılık grubu BBVA , sözleşmenin sağladığı şeffaflık ve izlenebilirlikten yararlanmayı ümit ederek Temmuz ayında 117 milyon dolar değerinde blok zincirine dayalı bir kredi imzaladı. Bu , Nisan ayında ilk ‘ küresel kurumsal kredi işleminden ‘ bir kaç ay sonra geldi .

Hareket hakkında özellikle heyecan verici olan şey, tahvillerin oluşturulmasına ve yönetilmesine olanak tanıyan özel bir Ethereum blockchain’in kullanılmasıdır.

Geliştirme ekibi, anlaşmayı yönetecek akıllı sözleşmelerin yasal mimarisine verilen tavsiyeye ek olarak, platformdaki tahvil ihracı için anlaşma teklifi olarak hareket etmek için bir hukuk bürosu kullandı.

Dahası, platform, mimarisi, güvenliği ve esnekliğinden Microsoft tarafından bireysel olarak incelenerek, bir bütün olarak projeye daha fazla güvenilirlik kazandırdı.

CBA, diğer blok zincir platformlarının kullanımını keşfetmeye açık olduğunu belirtirken, Ethereum protokolünün projeye güç sağlamak için gerekli işlevselliği sağladığını belirtti.

Ethereum Vakfı için çalışan bağımsız bir geliştirici olan Matthew Di Ferrante, Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, hareketin bankacılık dünyası için ilk adımı ve blokaj uygulamalarını kullanması olduğunu söyledi.

“Bence iyi bir ilk örnek. Tahvil gibi finansal araçlar kolayca blokajlara / akıllı sözleşmelere aktarılır, ancak ana akım finans kurumları için bile bu her şeyden önce ve her şeyden ibaret değildir. Gerçek kullanışlılık, birçok farklı kurum ve sektörün * uyumlu * blokajları kullanırken ortaya çıkacaktır. ”

Hareket şüphesiz doğru yönde bir adım olsa da, Di Ferrante blok-zincir teknolojisinin temel ilkelerinden birine – ademi merkeziyete işaret ediyor. Bu, projede eksik olan ve saydamlığı denklemden kaldıran bir faktördür:

“En azından bu durumda, CBA sisteminin kurulmasının Dünya Bankası tarafından yönetileceği ve bazı adem-i merkeziyetçilik sağlayacağı görülüyor, ancak daha şeffaf ve daha dağıtılmış projeler görmek istiyorum. özel bloklar için bile.

Blockchain vs Kripto paralar

Dünya Bankası ve CBA, blockchain teknolojisinden aktif bir şekilde faydalanmaktadır, ancak kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir konuşmadan tamamen mahrumdur. Ana akım finans kurumlarının, teknolojinin gereksiz bir yan ürünü olarak görüldüğü gibi, blockchain’ten kripto paralı bir şekilde boşanma kadar ileri gittiğini söylemek doğrudur.

Kripto parabirimi benimsemenin gerçek ölçüsü, kullanımları ve erişilebilirliği dijital kuponlara eşit olduğunda belirgin olacaktır. Şu anda, birçok finansal kurum, blok zincirinin erdemlerini övünürken, kripto para birimlerine kayıtsız kalmaktadır.

En iyi örnek, şirketin bir dizi projede blockchain teknolojisini kullanacağını açıkça gösteren JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon . Bankalar arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için eşler arası, blockchain sistemleri için patent başvurusu yapmadıkça gittiler .

Öte yandan, Şubat ayında JPMorgan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na kripto para birimlerinin “rekabet” ve işinde “risk” olduğunu söyledi . Bu, finans dünyasında hâlâ hakim olan kripto paralara karşı ilgisizliğin en önemli örneğini oluşturabilir.

Bu olacakların bir habercisi mi ?

Dünya Bankası tarafından gerçekleştirilen bu hamle, diğer finans endüstrisi liderleri tarafından fark edilmeyecek ve teklifleri iyileştirmek için blockchain teknolojisini kullanmak isteyen finans kurumlarını ilk kez duyduğumuz kesin değildi.

Daha önce Cointelegraph tarafından bildirildiği gibi, dünyanın önde gelen bankalarından bazıları Haziran ayında yapılan Para 20/20 konferansında tartışıldığı gibi blok zincir alanını yakından takip ediyor .

İngiltere Merkez Bankası Fintech Bölüm Başkanı Martin Etheridge, bankanın kendi DLT’sini aktif olarak geliştirmediğini, ancak potansiyel faydaların farkında olduklarını kabul etti:

“Dağıtılmış bir sistemde, esneklik potansiyelinin olduğunu ve dağıtılmış ödeme sistemlerinin diğer faydalarının farkında olduğumdan emin olmak istediğimizden ve şu anda kendi yaptığımız işlere tam olarak entegre olduğumuzu biliyoruz. altyapısı.”

En şaşırtıcı sorulardan biri de, Dünya Bankası’nın, İsviçre gibi bir ülkenin kripto-para birimi benimsemeye geldiğinde en liberal olanlardan biri olduğu bu blok zinciri temelli tahvil için CBA ile birlikte gitmeyi tercih etmesinin nedenidir.

Ülke, bankacılık sistemini, ülkedeki fraksiyonel ihtiyat bankacılığını yasaklamayı umduğunu belirten bir girişimle karşı karşıya geldi. Referandum sonunda Haziran ayında reddedilmiş olmasına rağmen, düşünce için bol miktarda yiyecek sağladı.

İsviçre, bir süredir Bitcoin kullanımı için bir destek olmuştur. İsviçre Ulusal Bankası’ndan Thomas Moser , ülkedeki kripto paralara olan ilgisizliğin altını çizdi:

“İsviçre nispeten kripto tutkunu oldu. Bilet makinelerini Bitcoin ATM’lerine dönüştüren bir ulusal demiryolu sistemimiz var. İsviçre’deki her tren istasyonunda, bir bilet makinesine nakit koyup bir BTC cüzdanı yükleyebilirsiniz. Cryptocurrencies şimdiye kadar İsviçre’de çok iyi tolere edilmiştir. ”

Aynı konferansta, bu bankacılık başkanlarının çoğu, kripto para birimlerinin geleneksel fiat para birimlerini karşılamayacağından emindi. Ancak, güçlü bir tema, insanların geleneksel para ve bankalara olan inancını kaybedecek olsaydı, kripto para bir alternatif sunabileceği ortaya çıktı.

Merten’in önerdiği gibi, Dünya Bankası ve CBA tarafından gerçekleştirilen hareket, blockchain teknolojisinin finansal uygulamaları nasıl etkileyebileceğini gösteriyor:

“Hala eski finansal sistemlerin tıkanmasıyla birlikte, bu gelişme, bankaların bu teknolojinin gerçekte ne kadar büyük bir anlaşma olduğunu anlamaları gereken uyandırma çağrısı olabilir. Birçok kurum hala kendi sistemleri için kullanabilecekleri katil uygulamayı arıyorlar. İzinsiz dünyada, bu uygulamayı zaten bulduk – para. Ancak bir şirket, blokajların özel ortamlarda kullanılabileceğini ve büyük maliyetlerin azaltılmasını sağlayabildiğini kanıtladıktan sonra, şirketler takımı takip etmek için acele edecekler. ”

Dünya Bankası, mevcut sistemlerin elden geçirilmesi için blockchain teknolojisinden yararlanma yolunda adımlar atmasıyla, diğer büyük bankaların peşine düşmeden önce bir zaman meselesi midir ?

Comments (No)

Leave a Reply