] }
Coin Haberleri

Filistin Hükumeti, İsrail Para Birimi Kullanmak Yerine Kripto Para Kullanılması Üzerinde Duruyor

Filistin Başbakanı Muhammed Shtayyeh, 22 Temmuz’da yayınlanan İngilizce yerel medya Al-Monitor raporlarında İsrail’in, Şekeli Para Birimi’ne alternatif olarak Filistin Hükumeti ‘nin ülkede kripto para birimini kullanmayı düşündüğünü yineledi.

Shtayyeh, 9 Temmuz’da Ramallah’taki Filistin’de Bilgisayar Acil Durum Müdahale Merkezi‘nin açılışında, İsrail’in engelleyemeyeceği Filistin ekonomisinin özgürlüğünü artırmanın her olasılığını göz önünde bulunduracağını söyledi.

Nisan ayında göreve başladıktan sonra Filistin televizyonunda ilk kez görünürken, şunları söyledi:

“Filistin ekonomisinin içinde dolaşan yaklaşık 25 milyar şekeli [7 milyar $] var, ancak şekeliye bağlı kalmak zorunda değiliz.”

Al-Monitor, Nisan 1994’te İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü tarafından imzalanan Paris protokolünün, Filistin merkez bankasının banknot basma yetkisine sahip olmadığını açıkladı. Protokol ayrıca, İsrail Şekeli’nin “resmi işlemler dahil tüm amaçlar için ödeme aracı olarak” kullanılacağını bildirmiştir.

Filistin Hükumeti, İsrail Para Birimi Kullanmak Yerine Kripto Para Kullanılması Üzerinde Duruyor
Filistin Hükumeti, İsrail Para Birimi Kullanmak Yerine Kripto Para Kullanılması Üzerinde Duruyor

Nablus’taki Najah Üniversitesi’nde ekonomik ve sosyal bilimler profesörü şunları söyledi:

“Filistin’in kendi para birimi varsa bu durum İsrail’in vergi tasfiyesi fonlarını durdurmasını veya ihracat ve ithalat hareketlerini kontrol etmesinin önüne geçebilecek mi? Filistin ekonomisinin sorunu para birimi değil. Karmaşık bir ekonomik ve İsrail’e olan politik güvensizlik.”

Ayrıca 170.000 Filistinlinin maaşlarını şekel olarak kazandığını ve İsrail’deki işlemlerin % 80’inin bu para biriminde olduğunu belirtti.

“İsrail bizimle başka bir para birimiyle işlem yapmayı kabul etmeyecek ve Filistin’de şekel kullanımı değişmeyecek.”

Bilindiği gibi Filistin, İsrail’in ambargosuna maruz kalmakta. İsrail Filistin’i bir ülke olarak tanımadığı ve kendi toprağı saydığı için burada kendi para birimi olan şekelin kullanılması için elinden geleni yapılıyor. Filistin’in kendi sınırları içerisinde kendi parasını basması geçmişte imzalanan anlaşma ile yasaklanmış durumda. Bu da insanların şekelin dışında başka bir para birimi kullanmalarının önüne geçmiş oluyor. Öyle ki Filistin sınırları içinde doların dahi kullanılması engelleniyor.

Güney Kore’de Kripto Para Suçlarının 2 Yılda 2.3 Milyar Dolar Artmasıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Cointelegraph

Mehmet Perdeci

Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi mezunu Mehmet, 10 yıl kadar süredir altcoin haberlerinin takipçisi ve editörü. Mail: Mehmet@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatınız.