Filipin Hükümeti’den Kripto Suçlara Yeni Yaptırımlar Geliyor !

Filipinler‘de sunulan yeni tasarısı kabul edilirse Filipin halkı kripto para birimleri içeren kabahatlar işlediklerinde daha ağır cezalar ile karşı karşıya kalacaklar.

13 Mart’ta ülke senatosu tarafından yayımlanan basın bildirisinde, Senatör Leila M. De Lima tarafından hazırlanan SB 1694 no’lu yasa tasarısı Filipin yasama organlarına iletildi. Yasa tasarısında kripto para birimleri içeren suçların cezasının bir üst seviyeden verilmesi gerektiği belirtilmekte.

De Lima aynı zamanda cezanın ne kadar ciddi olacağının, suçun gerçekleştiği dönemdeki kripto paranın, Filipin pesos’u cinsinden değeri dikkate alınarak verilmesi gerektiğini önerdi. Senatör yaptığı açıklamada özellikle hedeflenen suçların çocuk istismarı videoları ve kamu çalışanlamış olurına verilen rüşvetler şeklinde çeşitli alanlarda gerçekleşmekte olan suçları kapsadığını belirtti.

İLGİLİ:  2019’un En Çok Kazandıran Kripto Para Birimi Litecoin Oldu!

Bu kabahatlar ile ilişkilendirilen dijital varlıklar ise, eğer ki daha önceden vakada mağdur bir durumda olan masum bir tarafa ilişkin değilse, devlet tarafından el konulacağı da tasarıda belirtilen bir başka madde oldu.

Bu tür yasaların ortaya çıkmasının temel sebebi ise kripto para birimlerinin anonim yapılarından ötürü onlar ile bağlantılı kabahatların araştırılmasının giderek daha da zorlaşması. Bu fakatçla sunulan yasa tasarısı finansal teknolojilerin yasadışı aktivitelerde kullanılmasının önüne daha etkin bir halde geçilmesini amaçlıyor.

De Lima yaptığı açıklamada:

“Kripto para birimleri ile birlikte gelen tehditlere karşı gereken önlemleri almamız gerekir. Bunlardan ilki bu tehditlere karşı haiz olduğumuz yasaları günümüze nazaran uyarlamalıyız ve ceza sistemimizi de bu tip yasadışı aktivitelerde gerçekleşebilecek vakalara karşı hazır hale getirmeliyiz.”

Filipin düzenleme kurumları son zamanlarda şüpheli gözüken kripto para birimleri ile bağlantılı projeleri kontrol altına almak için girişimlerini arttırmış durumda. Ek olarak ülkenin menkul kıymetler ile ilgilenen kurumu ise ICO şeklinde aktiviteler için yasal bir zemin oluşturmak için bir ekip kanunlar geliştirmekte.

İLGİLİ:  Blockchain Güvenlik Yatırımları Artıyor

Kaynak: CoinDesk

Yorum Yok

Cevap bırakın