Altcoin Haberleri

Filecoin Nedir? Nasıl Çalışır?

] }

Filecoin nedir?, Filecoin Protocol Labs ve CEO’su Juan Benet tarafından girişilen bir projedir. Protocol Labs 2014 yılında tam olarak kuruldu ve o zamandan beri IPFS, lib p2p, Filecoin ve diğerler projelerini güçlü bir şekilde başlattı. Bu denli iyi bir proje olunca, insanların veya yatırımcıların kafasında Filecoin nedir? gibi sorular oluşabiliyor.

Protocol Labs, toplamda 12 temel olarak geliştiriciye sahiptir ve internetin çalışma şeklini geliştirmek için açık kaynaklı teknolojilere odaklanmaktadır. Şirket, Digital Currency Group (CoinDesk’in ana şirketi), Naval Ravikant, Union Square Ventures, Winklevoss Capital ve Y Combinator gibi önemli yatırımcılar tarafından yatırım almaktadır.

İlgili Makaleler

Sistemin çalışma mantığının ve yatırımcılarının yanı sıra ödemeler kendi kripto para birimleri olan FIL kullanılarak yapılmaktadır. Yani mevzu bahis ağ üzerinden bir alan kiralamak istiyorsanız Filecoin kullanarak bunu yapabilirsiniz. Tabi bu sistemin en önemli özelliği sunuculardaki kullanılmayan alanları kiralıyor olmasıdır.

Filecoin ilk ne zaman çıkmıştır? Gibi bir soru hemen akıllara geliyor olabilir, sonuç olarak bir veri depolama şirketinden bahsediyor. Kısaca bundan biraz bahsedecek olursak, ağ toplamda 3 kere tarihi ileriye alarak lansmanını erteledi ve şuanda 20 Temmuz ile 21 Ağustos 2020 arasında çıkacağı söyleniyor.

Depolama Sağlayıcıları İçin Filecoin’in Artıları

Filecoin, yukarıda da bahsettiğimiz gibi depolama sağlayıcılarının sunucularını açık bir pazarda satmalarını sağlar. Depolama sağlayıcıları, madencileri çalıştıran ve bunu yapmak için Filecoin jetonları kazanan kişiler ve kuruluşlardır. Madenci, yedek disk alanı olan internete bağlı herhangi bir bilgisayar veya özellikle Filecoin için çok fazla depolama alanına sahip özel bir sistem olabilir.

Bir depolama sağlayıcı Filecoin protokolünü uyguladıktan hemen sonra tüm Filecoin kullanıcılarının bulunduğu pazara erişim sağlar. Sağlayıcıların kendi depolama API’lerini tasarlamaları veya Filecoin protokolü ağ tarafından yönetildiği için fiyat tekliflerinin reklamını yapmaları gerekmez.

Filecoin Nasıl Satın Alınır?

Filecoin şuanda ilk lansmanını dahi tamamlamadığı için satışlara veya ön satışa kapalı, ancak buradaki bağlantıya tıklayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Böylelikle bir içeriğimizin daha sonuna geldik. Filecoin nedir, ne işe yarar ve nereden satın alınır gibi sorularınıza cevap verebilmiş olmayı umuyorum. Hemen yukarıda duran bağlantıyı ziyaret ederek Filecoin hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Alperen

Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi yenilikçi dijital teknolojilerin takipçisi. Bilkent üniversitesi dış ticaret mezunu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu