Altcoin Haberleri

Filecoin Madenciliği Nedir?

Filecoin, IPFS protokolünün aktive edici katmanından biridir. IPFS 'nin olağan dışı cazibesi sebebi ile birçok kişi Filecoin'in  Bitcoin ve  Ethereum'la karşılaştırılabilecek devasa bir proje olduğunu düşünüyorlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Filecoin nedir?, Filecoin Protocol Labs ve CEO’su Juan Benet tarafından girişilen bir projedir. Protocol Labs 2014 yılında tam olarak kuruldu ve o zamandan beri IPFS, lib p2p, Filecoin ve diğerler projelerini güçlü bir şekilde başlattı.

Filecoin, IPFS protokolünün aktive edici katmanından biridir. IPFS ‘nin olağan dışı cazibesi sebebi ile birçok kişi Filecoin‘in  Bitcoin ve  Ethereum’la karşılaştırılabilecek devasa bir proje olduğunu düşünüyorlar.

IPFS madenciliğinin kazmış olduğu şey ise Filecoin tokenleridir. Genel olarak bahsi edilen IPFS madenciliğinin makinelerinin çoğu da Filecoin madenciliğin makineleridir.

IPFS depolama kaynaklarıyla ve bant genişliği kaynaklarına katkı yaparak FIL tokenleri süreci elde edilmiş olur.  Filecoin’in  madencilik ilkesini anlamanın yolu IPFS ağındaki “depolama”, “geri alma” ve “blok oluşturma” yı anlamak ile başlar.

Bu IPFS düğümleri aynı anda geri alabilir ve depolayabilir. Geri alma pazarı ve depolama pazarı rekabetçi bir pazar olan doğrulanabilir pazarı oluşturmaktadır.

Depolama madenciliği

Depolama madencileri: Kullanıcılar yani depolama talep düğümleri depolama siparişlerini gönderirler ve FIL tokenlerini öderler. Depolama madencileri de vaat edilen depolama alanlarını sunarlar ve FIL tokenlerini sipariş almaya uygun halde olmalarını taahhüt ederler.  Birinci grup FIL madencilerinin karşılık gelmiş olan ipotek paralarını da ücretsiz olarak alabilirler.

  • Depolama Madenciliği: Depolama ile token elde ederler.
  • Depolama Madencileri: Madenciliğin düğümlerini depolarlar.
  • Depolama Siparişi: Depolama gereksinim ihtiyaçlarına göre gönderilen bir sipariş.
  • Depolama Pazarı:Depolama siparişlerinden oluşan bir pazardır.

Kısa Açıklama: Depolama madencilerinin ipotek tokenleri taahhüt edilmiş olan depolama alanlarının boyutları ile ilgilidir.

Bu tarz madenciler için ağ gereksinimleri özellikle yüksek değildir fakat sabit diskin yirmi dört saat açık kalması lazımdır, bu sebeple dosya depolama için uzun bir süre istikrarlı şekilde çalışabilen sabit bir diske ihtiyaç duyulur.

Madenciliği geri alma

Madencileri Geri Alma: Kullanıcılar geri alma siparişlerini gönderirler ve FIL tokenlerini öderler. Geri alım yapan  madencilerde veri sorgulaması yürütürler ve sadece en hızlı madenciler dosya dağıtma hakkına sahiptirler. Bu sebeple FIL madenciliği yapmak isteyenlerin de internete hızlı erişim güçleri olması düşük gecikme süresine , güçlü ve istikrarlı madencilik makinesi performansına sahip olmaları gerekmektedir.

  • Madenciliği Geri Alma: Geri alma yolu ile tokenleri elde ederler.
  • Madencileri Geri Alma: Madenciliği geri almadaki tokenlerdir.
  • Geri Alma Siparişleri: Geri alma ihtiyaçlarına göre gönderilen siparişlerdir.
  • Geri Alma Pazarı: Geri alma siparişlerinden oluşan bir pazardır.
  • Kısa açıklama:Madenciler geri alma hizmetleri sunmuş olduğunda tokenleri ipotek etmeye gerek yoktur.

Blok kazısı

Blok kazısı Pow  mekanizmasına benzemektedir. Tokenlerin güvenliğini sağlama , şifreli verilerin yüklenmesini ve veri indirmenin şifresinin çözülmesini hızlandırmaktadır.

Madenci onarımı

Esasen şu anda belirsiz olan Filecoin ağında hasar görmüş ya da yetersiz şekilde yedeklenmiş dosyaların madenciliğini onarmak yolu ile yapılmaktadır.

Bahsi edilen madencilik makinesi aslında IPFS ağındaki temel işlevi olan veri depolamaya sahip depolama sunucusudur.

İletim bant genişliği, yazılım stratejisi, donanım performansı ve makine odası işletim ile bakım yetenekleri vb. faktörler madenciliğin makinesinin işletim verimliliğini ve gelirlerlerini beraber belirlerler.

IPFS Nedir?

IPFS’nin açılımı da InterPlanetary File System’dir. Türkçesi ise Gezegenler Arası Dosya Sistemi anlamına gelir.

IPFS, tamamı ile dağıtık (distributed) dosya sisteminde veri ile medya dosyalarını saklama ve paylaşmak için içerik adresli , eşler arası (peer-to-peer) da bir yöntem oluşturma adına tasarlanmış protokol ağıdır.

Umut taş

26 yaşındaki Umut gününün büyük kısmını eğitim hayatı ile geçiriyor. Kripto paralar ile yakından ilgilenmesi ve 5 yıldır sıkı kripto para yatırımcısı olmasının dışında aktif olarak bilgisini okuyucularla paylaşıyor. Mail adresi: umut@kointimes.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu