FED’in Kripto Para Piyasasına Etkisi Nedir ?

Bitcoin ücretleri ne vakit uçurumdan aşağı yuvarlanırsa gözlemciler derhal yöntem göstergelerin ötesinde tek sebep bulmak için çabalarlar. Bir sanayi yöneticisi FED’in son günlerde pazarının karışmasına kapı araladığını belirtiyor.

FED Repo Bitcoin İle İlişkisi nedir ?

Geçtiğimiz hafta ABD Federal Reserve, borç verme oranlarını muayene etmek için kripto para piyasasının değerinin nerdeyse üçte birine tekabül eden tek rakamı pazara pompaladı.
Geçen hafta kısa vadeli oranlardaki tek artış, tahvil piyasasını ve gecelik geri alım (repo) anlaşmalarıyla neticelenen genel borç verme sistemini tehdit eder nitelikteydi.

FED'in Kripto Para Piyasasına Etkisi Nedir ?

FED’in Kripto Para Piyasasına Etkisi Nedir ?

Bu nakit enjeksiyonları bu hafta da sürüyor ve piyasalara 100 milyar dolarlık para gelmiş halde.Resmi tek bildirime göre, merkez bankasının programı 10 Ekim’e kadar her mesai saatinde satılacak 75 milyar dolarlık gecelik repo çağrısı yapıyor. Bazı günler ayrı olarak minimum 30 milyar dolar ölçüsünde 14 günlük repo sunulacak.

FED tahminen on sene evvel bulunduğu gibi geri döndü ve ABD Hazine bonolarını bankalardan belirsiz tek şeklinde tesir tek şeklinde satın aldı.
Bank of America’nın inceleme notuna göre;

“Hangi yönden bakılırsa bakılsın, bu vaziyet tasarılı menkul değer alımlarıyla QE’ye eşdeğer olacak.
İlk sene süresince, Fed’in makul tek rezerv düzeyine ve tek tampon belleğe ulaşması için tahminen 400 milyar dolarlık Hazine menkul değeri alması gerekliliğini ön görü ediyoruz.”

Repo pazarı’, bankaların ve finansal karşı tarafların derli toplu olarak birbirlerine milyarlarca dolar borç vermek için başvurdukları kısa vadeli fonlardan oluşmakta.

Bu hafta, Bitcoin ücretleri yüzde 20’lik tek düşüşle dijital varlığından 30 milyar doları sele verdi. Destek kesildikten ardından BTC maliyeti, tek kaç saat evvel bu seviyenin üstüne çıkmadan evvel 8 bin dolara kadar düştü.

Bir önceki yazımız olan Balinalar Harekete Geçti: Milyonlarca Dolarlık Bitcoinler Transfer Edildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum Yok

Cevap bırakın