Fed Başkanı Powel’dan Piyasalara Çok Önemli Mesaj

Beklentiler dahilinde hareket ederek faiz indirimine giden Fed  piyasaları canlandırdı.

Faizlerde 25 baz puan indirime gidildiğinin açıklanmasının ardından Fed Başkanı Jerome  Powell düzenlediği basın toplantısında önemli bilgiler paylaşarak piyasaya bazı mesajları verdi. Piyasaların ekonomik görünümü dahilinde faiz kararı alındığının altını çizen Başkan Powell para politikalarının durumuna vurgu yaparak iyi durumda göründüğünü söyledi.

Powell açıklamasının devamında mevcut para politikanın devam ettirmesi kararının uygun olduğunu belirterek beklentilerinin iyi olacağını yönünde olduğu kaydetti. Powell’e göre; piyasanın risklerine karşı sigorta durumunda olan faizin,  indirilmesinde etkili olan ise para politikasının durumunun iyi olmasıdır.

İLGİLİ:  Dünya Devlerinin CEO 'ları Teker Teker İstifa Ediyor

Başkanın konuşmasında bir diğer dikkat çeken ayrıntı ise ayrıntı ise maksimum istihdam beklentisi ve fiyat eksi istikrarı sağlanması hedefine ilişkin kararın alınması.  İşletme yatırımları ihracat ve imalatın zayıf olduğuna dikkat çekilen açıklamada alınan kararla birlikte ekonominin ılımlı şekilde büyümesini beklendiği dile getirildi.

Enflasyon beklentisinin %2 olarak devam ettirildiğinin beklentisi içinde olduklarını ifade eden faiz politikasında ciddi değişik görüşler olmasına rağmen faiz indirimini gidildiğini açıkladı.

Ekonomiye katkı sunmaya devam edileceğine dikkat çekilen açıklamada ABD ekonomisindeki riskler global büyüme ve ticaretteki zayıflığı olduğunu dile getirildi. Çin ile yaşanan ticaret anlaşmazlıklarının gerilimi azaltması için çalışabileceğini ve  iş dünyasının güvenin artırabileceği yönlerde çalışmalar yapılabileceği ve piyasaya güven verilebileceği İfade edildi.

İLGİLİ:  Kredi Kartları Yıllık Aidatları Geri Alınıyor Dolandırıcılığına Dikkat

Ekonominin sert rüzgârlara karşı dayanıklı olduğu ve hazine kağıdı alıp satılabilmesi ile birlikte işletme yatırımları ve imalatta toparlanma görebileceği ifade edildi.

Yorum Yok

Cevap bırakın